Európsky týždeň boja proti drogám oficiálne Európska komisia vyhlásila v roku 1998 – začal sa v Grécku a pokračoval vo všetkých členských štátoch. Neskôr sa stalo nepísanou tradíciou, že v jesenných mesiacoch – osobitne v novembri – sa organizujú aktivity, ktoré v konečnom dôsledku napomáhajú k znižovaniu dopytu po drogách.
V tomto roku sa aktivity našej školy súvisiace s protidrogovou tematikou sústreďovali opäť práve na Európsky týždeň boja proti drogám, t. j. 18. – 22. november 2019.
Cieľom primárnej prevencie drogových závislostí v našej škole je realizovať prevenciu drogových závislostí nenásilnou a pre žiakov zaujímavou formou. Celý týždeň sa niesol v znamení tvorby násteniek, plagátov s protidrogovou tematikou, riadených rozhovorov, hier a zaujímavých aktivít.
Čo sme pripravili?
Týždeň boja proti drogám sme odštartovali celoškolskou rozhlasovou reláciou, ktorú pripravila koordinátorka prevencie závislostí a sociálno-patologických javov.
Hlavnou zbraňou proti drogám je šport. Učitelia telesnej výchovy zorganizovali pre žiakov 4. - 9. ročníka školský florbalový turnaj. Zúčastnilo sa ho 10 družstiev. Vo výbornej atmosfére športom povedali „nie“ drogám. Dievčatá a chlapci súťažili s veľkým nasadením. Na prvom mieste sa umiestnili 5. B a 9. A trieda, ale víťazmi sa stali všetci. Najviac ich potešilo to, že urobili niečo pre svoje zdravie. Konali sa aj ďalšie aktivity zamerané na pohyb, aby žiaci pochopili, že telesná zdatnosť je faktor, ktorý podporuje zdravie.
Naši najmladší si na triednickej hodine vysvetlili, o aké rizikové situácie ide, ak sú deti samé, čo sa môže stať, keď stretnú cudzieho človeka. Potom sa zhovárali o tom, ako lákajú osoby s nesprávnym úmyslom deti do „pasce“. Nakoniec hrali pantomímu o rôznych povolaniach a pozreli si rozprávku Bol raz jeden život.
Dievčatá a chlapci 2. A triedy sa zapojili aktivitou Tancom proti drogám. Cieľom tejto aktivity bolo, aby sa žiaci netradičnou formou, formou tanca, dozvedeli informácie o škodlivosti návykových látok, aby si osvojili zdravý životný štýl a hlavne, aby účelne využívali svoj voľný čas. Žiaci 2. B triedy „bojovali“ proti drogám rozprávkou, pretože rozprávka je pre deti mladšieho školského veku najvhodnejšia metóda, ako im vysvetliť, prečo sa vyhýbať drogám. Pozorovali rozprávkové postavy z autorskej rozprávky, ktoré sa nechali zviesť a pustili sa cestou vyskúšať drogy. Rozprávali o pocitoch, ktoré zažili, keď užili drogu a ako z nej vytriezveli, ako sa zmenil ich život, správanie k svojmu okoliu.
Tretiaci si v skupinkách zahrali spoločenské hry Dobble, Monopoly, Uno, Tik-tak bum, Scrabble, Aktivity junior. Zábavne a zároveň zmysluplne strávili čas hrou so svojimi rovesníkmi bez mobilov či internetu.
V 4. A triede si čítali povesti o vzniku Tatier, o tatranských plesách Čierne pleso, Morské oko a Karbunkulova veža. Povesti rozobrali, vysvetlili si znaky povesti, zhodnotili príbeh, prepojili s učivom vlastivedy o Tatrách, kde sa učili fakty. Pozreli si krátky príbeh, ktorý bol natočený k povesti Karbunkulova veža s názvom Jastrabka. Štvrtáci zo 4. B si prečítali rozprávku Ako kráľovstvo prišlo o zdravie. Dozvedeli sa o kráľovstve, kde sa ľudia prestali starať o svoje zdravie, prejedali sa, fajčili, pili alkohol, málo spali, málo športovali, jedli nezdravé jedlá, nepracovali, prestali sa umývať a špinavými rukami okolo seba roznášali choroby. Nakoniec bolo kráľovstvo zachránené vďaka Julinke a Robertovi, ktorí premohli draka „Chorobu“. Podarilo sa im to tak, že v jaskyni objavili dráčika „Zdravie“. Nasledovali aktivity o zdraví, na ktorých žiaci prezentovali svoje vedomosti, schopnosti, diskutovali, komunikovali, súťažili, pracovali vo dvojiciach a v skupinách.
V 5. A triede sa uskutočnila protidrogová aktivita s názvom Protidrogový kvíz. Kvíz bol zameraný na alkohol, fajčenie, drogy, zdravie a tému Z každého rožka troška. Žiaci sa rozdelili do troch skupín a medzi sebou súťažili. Mohli si vyberať bodovú hodnotu otázky od 100 do 600 bodov. Súťažné družstvá preukázali dobré vedomosti, kvíz sa im veľmi páčil a veríme, že bol pre nich prínosom. V 5. B si mohli žiaci vyskúšať na vlastnej koži ako sa kopírovali obrázky bez tlačiarní, skenerov a kopíriek. Stačil im na to čarovný papier tzv. kopirák (uhľový papier). O tom, že ich táto aktivita zaujala, svedčil úsmev na ich tvárach po zistení, že to naozaj funguje.
Dievčatá a chlapci v 6. A triede diskutovali o cigaretách a alkohole. Diskutovalo sa najmä o tom, aký dopad a vplyv majú tieto drogy na mladých ľudí, ale aj o prevencii. Žiaci viedli diskusiu v kruhu, čo navodilo príjemnejšiu a otvorenejšiu atmosféru. Šiestaci zo 6. B si zašportovali.
Žiaci 7. A triedy po zhliadnutí náučného filmu o šikanovaní Kto je ďalší? na hodinách výtvarnej výchovy maľovali výkresy na tému Boj proti šikanovaniu. Najkrajšie práce uverejnili na triednej nástenke. V 7. B žiaci „bojovali“ proti drogám prostredníctvom súťažného kvízu. Päť skupín žiakov si svoje vedomosti a znalosti v oblasti drogovej problematiky overilo pri odpovedaní na otázky, ktorých zložitosť bola odstupňovaná bodmi. V súťaži zvíťazil tím s najväčším počtom bodov.
Žiaci 8. A triedy v duchu hesla Múdrejší vyhráva riešili rôzne úlohy týkajúce sa návykových látok okolo nás. Aby to bolo zaujímavejšie, rozdelili sa na dve skupiny, ktoré navzájom súťažili. Ako skupinám pribúdali body, napätie stúpalo a do súťaženia sa aktívne zapojili všetci žiaci. Bolo zaujímavé počúvať, ako si vzájomne radia a pomáhajú. Dievčatá a chlapci z 8. B triedy tvorili červené stužky – symbol boja proti AIDS. Touto aktivitou mohli hlbšie pochopiť význam a hodnotu červených stužiek. Žiaci 8. C triedy sa zabavili pri hraní spoločenských hier. Najviac ich zaujali kartové hry – Žolík a Sedma, Mikádo, dáma, šach a Nehnevaj sa, človiečik.
Deviataci aktívne využili svoj voľný čas a zúčastnili sa florbalového turnaja. Dobrý pocit zo získania 1. a 3. miesta v silnej konkurencii bol pre nich dostatočným zadosťučinením.
Našim žiakom sme sa snažili celý týždeň priblížiť zdravý životný štýl a viedli sme ich k správnemu rozhodnutiu, aby v živote neprepadli závislostiam a dokázali v správnej chvíli použiť slovo NIE!