Akákoľvek prvá pomoc je lepšia ako žiadna!
Každý človek sa môže ocitnúť v situácii, kedy bude prvú pomoc potrebovať od niekoho iného, alebo ju bude musieť poskytnúť sám. Ak pomáhame, vytvárame tak pomyselnú reťaz života. Každý jeden článok reťaze predstavuje jedného človeka - človeka, ktorý je ochotný a schopný poskytnúť prvú pomoc. A môže to byť aj dieťa. Preto je potrebné, aby aj deti ovládali prvú pomoc.
A to bol hlavný dôvod zorganizovania besedy 10. apríla 2019 so záchranárkou Bc. Kristínou Michlíkovou, ktorá nám ukázala, že nezáleží na veku a vzdelaní, ale na šikovnosti a duchaprítomnosti každého z nás a bez ohľadu na to, či je to dieťa alebo dospelý človek.
Riešenie každého náhle vzniknutého stavu, ktorého riešenie vyzerá na prvý pohľad ťažko, začína správne prevedeným telefonátom. Záchranárka nám názorne predviedla, čo všetko máme pri volaní liniek 155/112 povedať. Tobias, z 5.B triedy sa s nami podelil o svoju skúsenosť, keď musel
k svojej babke privolať posádku Záchrannej zdravotnej služby, a bol pochválený za presne poskytnuté informácie pracovníkom na tiesňovej linke, čím dokázal, že aj dieťa dokáže pomôcť v tej pravej chvíli.
Následne nám bolo prehrané edukačné video o zvládaní dopravných nehôd laikmi, kde nám záchranárka zdôraznila, že často poskytnutie pomoci nepotrebujú najviac tí, čo kričia o pomoc, ale tí, ktorí sú nehybní a tichí. Netreba však zabúdať, že v prvom rade musíme myslieť na vlastnú bezpečnosť, či už zastavením vozidla v bezpečnej vzdialenosti, zabezpečením svojho vozidla, správnym označením miesta nehody výstražným trojuholníkom alebo oblečením reflexnej vesty ešte pred vstupom na vozovku. Všetky tieto kroky sú správnym začiatkom na mieste dopravnej nehody, a vedú k tomu, aby sa z prítomného záchrancu nestal ďalší ranený a mohol bezpečne pokračovať v poskytovaní pomoci.
Na záver besedy prišiel pre deti najzaujímavejší bod programu, kde si prakticky mohli vyskúšať uloženie človeka do stabilizovanej polohy a KPR, inými slovami kardiopulmonálnu resuscitáciu. V reáli to znamenalo, že deti si vyskúšali náročnosť stláčania hrudníka na cvičnej figuríne, napojenej na počítač, ktorý im následne vyhodnotil kvalitu ich resuscitácie.
Touto cestou sa chceme poďakovať záchranárke, že si našla kúsok voľného času a podelila sa s nami o cenné vedomosti a skúsenosti, z jej bohatého pracovného života.
Koordinátor DV: Mgr. Viera Michlíková