Je to kampaň, ktorú pripravilo občianske združenie IPčko, ktoré už 11 rokov poskytuje anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc.
Ide o pomáhajúcu, osvetovú a preventívnu aktivitu, ktorá mladých ľudí jazykom počítačových hier informuje o možnostiach existujúcej pomoci vo chvíľach, keď vo svojich životoch prežívajú náročné a krízové situácie. Ak sa pri hraní počítačových hier mladí dostanú do úzkych, okamžite hľadajú pomoc doplnením si životov. V skutočnom svete zdôveriť sa so svojimi problémami je však ťažšie než posledný level najnáročnejšej počítačovej hry. Preto IPčko mladých vyzýva, aby v prípade, keď cítia, že im dochádzajú sily, nezostávali osamote, ale požiadali o pomoc. Nie je to prejav slabosti, naopak, je to prejav odvahy! Pomoc im môže poskytnúť tím spoluhráčok a spoluhráčov (mladých psychológov) non stop – anonymne – bezplatne.
10. septembra pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd dobrovoľníci z IPčka vyrobili vizuály (kartičky a plagáty) s QR kódom, ktoré 8. septembra rozdistribuovali po Slovensku do zapojených škôl. V pondelok ráno aj v našej ZŠ J. M. Petzvala pred vyučovaním triedni učitelia 8. a 9. ročníkov nalepili v triedach na podlahu plagát, rozdali žiakom kartičky a následne ich informovali o prebiehajúcej kampani. Žiakom vysvetlili, ako sa naskenovaním kódu na kartičke mobilom dostanú na webovú stránku IPčka, kde si nájdu informácie o nonstop dostupnej, anonymnej, bezplatnej, psychologickej online aj offline pomoci.
Súčasťou tejto kampane je aj video s influencerom Matejom Slažanským, ktorého mladí poznajú ako „Menamelassie“ z online hier, sociálnych sietí a vlogov.
O dôležitosti prinášať túto ťažkú tému do škôl hovoria nasledujúce údaje. Za 1. polrok 2023 psychológovia IPčka zrealizovali 100 000 pomáhajúcich a krízových komunikácií. Tretina z nich bola s mladými ľuďmi do 18 rokov. Takmer 10% z týchto kontaktov sa týkali myšlienok na samovraždu.
Mgr. Dagmar Popovičová