V pondelok 13. 2. 2023 navštívili žiaci 4. ročníka vzdelávacie centrum Pôjd. V súčinnosti s Expression o.z. Spišská Belá zorganizovali dopoludnie plné aktivít venovaných téme bezpečnosť na internete a kyberšikana. Veľmi sa im páčila časť založená na princípe escape room, pod názvom „Únik z rúk nepriateľa“. Escape room je typ zážitkovej hry, kedy sú účastníci umiestnení do uzavretej miestnosti, v ktorej nachádzajú stopy a indície k plneniu úloh. Cieľom je vyriešiť sériu hádaniek a uniknúť z miestnosti v časovom limite. Žiaci rozdelení na 3 skupiny riešili 5 rôznych úloh. Po ich vyriešení získali kľúč, ktorý po naskenovaní QR kódu zadali do aplikácie v tablete, aby tak získali správne heslo. Všetkým trom skupinám sa to podarilo v časovom limite. Pomocou tejto hry si pri riešení rébusov súvisiacich s online svetom a pri hľadaní súvislostí a spozorovaní toho, čo je zdanlivo skryté, rozvíjali logické a kreatívne myslenie. Hra u detí podporila tímovú spoluprácu, zároveň však aj viedla k samostatnosti, pretože hráči sa spoliehali na vlastné sily bez pomoci dospelej osoby. Pri hre pracovali s pojmami súvisiacimi s online životom – meme, hoax, heslo, osobný údaj, anonymita a pod.
Po tejto akčnej aktivite sa upokojili pri hre s Dixit kartami. Oboznamovali sa s označeniami (piktogramami) počítačových hier, ktoré určujú vhodnosť, resp. nevhodnosť ich obsahu. Hodnotili výroky vyjadrujúc reakcie na posmešné správy, prípadne správy prijaté od neznámeho človeka. Tým preukázali nielen svoje vedomosti, ale aj postoje k nástrahám vyskytujúcim sa v online priestore.
Na zistenie trvácnosti zapamätania si nových vedomostí a pojmov z oblasti bezpečnosti na internete sme v rámci informatiky absolvovali hodinu venovanú tejto téme. Použili sme metódu brainstorming, kedy deti bez vyzvania chodili na tabuľu zapisovať slová, ktoré im napadli v súvislosti s touto témou. Po uplynutí dohodnutého časového limitu sme spoločne venovali čas rozhovoru o tom, čo napísali. Mnohí boli aktívni pri vyrozprávaní svojich vlastných skúseností – či už negatívnych, alebo pozitívnych. Rozhodovali sme, či ich postoj a riešenie vzniknutých situácií boli vhodné, alebo nie, čo mali urobiť, aby sa im to v budúcnosti neprihodilo. Po tejto diskusii sa pokúsili rozdeliť predtým napísané pojmy do dvoch skupín označených emotikonmi na správne a bezpečné a na nebezpečné. V závere sme urobili pohybovú aktivitu, kde spájaním rúk a nôh sa snažili vytvoriť internetovú sieť. Niektorí jedinci predstavovali nebezpečenstvo – vírusy, alebo nevhodné stránky. Tu riešili, ako sa im ubrániť.
Aj takýmto netradičným a hravým spôsobom sa vieme venovať téme kyberšikana a bezpečné správanie sa na internete.
Mgr. Soňa Fodorová