- Premena tradičnej školy na modernú 2012-2014
- Aktívne učenie 2009
- Nedopusťme, aby knihy stratili svoje čaro
- Školy pre budúcnosť 2008/2009
- Enviroprojekt 2008
- Jazykovou gramotnosťou bližšie k Európe
- Enviroprojekt 2007
- Digitálni štúrovci 2005 a Digitálni štúrovci 2006
- Otvorená škola 2005 a otvorená škola 2006
- Komplexný poradenský systém
- Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách
- Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva
- Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovy
- Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy
Premena tradičnej školy na modernú 2012-2014
Do projektu bolo zapojených 32 pedagogických zamestnancov a 280 žiakov tretieho, štvrtého, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka. Realizovalo sa 7 aktivít, ktoré boli zamerané na zisťovanie skutočných potrieb školy v nadväznosti na reformu školského systému, na tvorbu rozvojového programu školy, školského vzdelávacieho programu a na tvorbu inovatívnych pedagogických materiálov. Manažment školy a pedagogickí zamestnanci absolvovali školenie na vytvorenie školského vzdelávacieho programu zameraného na kľúčové kompetencie žiakov. Súčasťou projektu bolo aj pilotné vyučovanie s využitím vytvorených materiálov. Overili sa vytvorené kurikulá v praxi počas školského roku. Doplnili sa vzdelávacie programy. Vytvoril sa návrh školského vzdelávacieho programu primárneho vzdelávania ISCED I a sekundárneho vzdelávania ISCED II. Výstupom bola aj zmenená školská pedagogická dokumentácia a vytvorený nový dokument s názvom Rozvojový program školy, ktorý obsahuje charakteristiku školy a tiež súbor návrhov na zmeny, ktoré zabezpečia modernizáciu tradičných prístupov.
Realizáciou projektu škola získala 8 nových interaktívnych tabúľ, 8 dataprojektorov, 16 notebookov, 8 reproduktorov, 1 multifunkčné zariadenie, 1 digitálny fotoaparát, softvér na tvorbu dokumentov a prezentácií, 1 keramickú pec, 1 hrnčiarsky kruh, 1 keybord, 30 pamäťových kľúčov.
Tešíme sa, že sme realizáciou projektu zmodernizovali vyučovací proces, vytvorili krajšie a zaujímavejšie vyučovacie hodiny, ktoré prispeli k skvalitneniu vyučovacieho procesu v škole. Prínos pre žiaka je v tom, že sa odbúrajú encyklopedické poznatky.
Týmto projektom sme nadviazali na predchádzajúci - už realizovaný projekt, ktorého cieľom bola premena tradičnej školy na modernú v prvom, druhom, piatom a šiestom ročníku základnej školy.
Mgr. Anna Rothová
Tvorba školského kurikula
Jednou z úvodných častí projektu bola tvorba školského kurikula, ktoré napĺňa reformu vzdelávania v jej obsahovej časti.
Aktivita bola realizovaná mesiacoch v máji až december 2012.
Na tvorbe školského kurikula sa podieľali všetci interní pedagogickí zamestnanci našej školy. Pri vypracovaní spolupracovali s príslušným interným konzultantom, projektovou manažérkou, asistentom projektovej manažérky. Čiastkové a finálne verzie kurikul (výstupy kurikul za jednotlivé predmety a ročníky) boli pravidelne kontrolované a konzultované s externými poradcami, odborníkmi v danej oblasti.
Kurikulum sa vypracovávalo pre všetky predmety v 3. a 4.. ročníku a tiež pre všetky predmety v 7., 8. a 9. ročníku.
Obsahovú časť kurikula tvorili charakteristiky jednotlivých predmetov, kognitívne, afektívne a psychomotorické ciele, obsahový a výkonový štandard učiva, meracie nástroje kurikula, charakteristika využívaných metód a a foriem.
Pedagógovia vypracovali tematické výchovno-vzdelávacie ciele pre jednotlivé predmety, ktoré obsahujú ciele, obsahový a výkonový štandard, metódy a formy, prierezové témy. Zároveň vypracovali vzdelávacie plány pre individuálne začlenených žiakov.
Pri tvorbe kurikula sa vypracovával aj merací nástroj, ktorý slúžil v ďalšej časti projektu – pri pilotnom overovaní.
Súčasťou kurikula vo vybraných predmetoch boli aj metodické popisy parciálnych aktivít (mini projektov), na ktorých budú vyučujúci neskôr so žiakmi pracovať.
Aktivita Tvorba školského kurikula trvala 8 mesiacov, vzhľadom k jej náročnosti to bol primeraný čas, pretože kurikulum je ponímané ako najširší pedagogický dokument určený učiteľom, riadiacim pracovníkom, žiakom, rodičom ale aj zriaďovateľovi.
Význam kurikula, ale i práce našich pedagógov nie je vhodné podceňovať, pretože je to základný pedagogický dokument, ktorý vymedzuje v každom predmete preberané učivo (obsahovú náplň predmetu), ciele, metódy a formy, ktorými sa majú stanovené ciele dosiahnuť.
RNDr. Emil Valek, PhD.
Po sérii úspešných projektov ZŠ J. M. Petzvala realizovala projekt s názvom Aktívne a inovatívne vyučovanie najmä s využitím informačno-komunikačných technológií /IKT/. Projekt podporili európske štrukturálne fondy v rámci operačného programu Vzdelávanie. Jeho realizácia trvala od mája 2012 do konca apríla 2014. Celkové oprávnené výdavky na realizáciu aktivít projektu predstavovali sumu 201 457, 24 EUR. Nenávratný finančný príspevok z ESF tvoril 171 457, 24 EUR, ŠR 20 171, 44 Eur. Vlastné zdroje projektu - spolufinancovanie zabezpečilo Mesto Spišská Belá vo výške 10 085, 72 EUR.
Cieľ projektu: Rast koherencie vyučovacích metód s potrebami vedomostnej spoločnosti.
Špecifické ciele projektu:
1. Tvorba školského kurikula
2. Rast zručností a schopností pedagógov
3. Inovácia a aktualizácia pedagogickej dokumentácie
4. Inovácia didaktických prostriedkov
Školenie – tvorba kurikula konané v Demänovej.
Školenie Tvorba školského kurikula sa konalo v júnovom a v augustovom termíne v priestoroch penziónu Alžbeta v Demänovej. Školenie bolo rozdelené do dvoch trojdňových blokov. Školiteľkami boli Ing. Kvetoslava Danková a RNDr. Dáša Škodyová. Júnové školenie pozostávalo z troch tematických okruhov:
1. Smerovanie tradičného vzdelávania na osvojenie si množstva vedomostí. Vzdelávanie podporujúce rozvoj kľúčových kompetencií. Izolovanosť predmetov v tradičnom vyučovaní.
2. Metodika na tvorbu kurikula a predloženie návrhu kurikula vyučovacieho predmetu.
3. Hodnotenia a preverovanie vedomostí žiakov, rôzne druhy hodnotenia žiakov.
Augustové školenie môžeme taktiež rozdeliť do troch okruhov:
1. Metódy rozvoja tvorivého myslenia a Individualizácia vzdelávania, Typy inteligencie. Vyučovanie podľa typov inteligencie. Inovácie vo výchovno-vzdelávacom procese - Učebné štýly orientované na žiaka
2. Využívanie digitálnych technológií vo vzdelávaní
3. Analýza výsledkov a výstupov pilotného overovania nového kurikula, návrh zmien potrebných k dopracovaniu kurikula.
Účastníkov školenia najviac zaujímala tvorba cieľov pri tvorbe kurikula svojho predmetu. Taktiež pozitívne hodnotenie si zaslúžia metódy hodnotenia žiakov. Obľubu získal aj program HotPotatoes, kde sa učili vytvárať rôzne druhy testov a využívať digitálne technológie vo vzdelávaní. Školiteľky komunikovali s účastníkmi školenia, dávali im rady a motivovali ich k ďalšej práci.
Respondenti v dotazníku vyjadrili vysokú spokojnosť s ubytovaním, stravovaním, možnosťou klásť lektorom otázky a úrovňou lektorov. V záverečný deň školenia absolventi absolvovali záverečné skúšky inovačného vzdelávania s názvom Tvorba školského kurikula.
Školenie bolo prínosom a splnilo očakávania pre väčšinu účastníkov,. Absolventi školenia využívajú vo vyučovacom procese vedomosti a zručnosti získané na tomto školení.
Teší nás, že naši učitelia by radi uvítali školenie podobného typu aj v budúcnosti.
Juraj Tomeček, Dr.
Tvorba inovatívnych pedagogických materiálov
Aktivita sa začala realizovať v mesiaci január 2013 a ukončená bola koncom mesiaca január 2014.
Počas tejto aktivity pedagógovia vytvárali databázu inovatívnych didaktických materiálov.
K nim patrili najmä:
·Vyučovacie hodiny (ďalej lev VH) s využitím interaktívnych cvičení
(využívanie interaktívnych tabúľ, program ActivInspire)
·VH zamerané na rozvoj čitateľskej, matematickej a funkčnej gramotnosti)
·VH s využitím softvéru MS Office 2010, najmä programu PowerPoint
·VH s využitím vzdelávacieho portálu EduPage
·VH s využitím testov a cvičení zhotovených v programe Hot Potatoes
·Projektové vyučovanie
·Viachodinové didaktické projekty
·Inovatívne pracovné listy (podporujúce samostatnú prácu, či riešenie reálnych
situácií)
Tvorba nových študijných a didaktických materiálov je nevyhnutná z pohľadu napĺňania transformovaných obsahov jednotlivých disciplín.
Medzi hlavné ciele aktivity patrilo:
· zmodernizovanie vyučovacích postupov, metód a foriem
· vytvorenie materiálnych predpokladov pre implementáciu kurikula
· vytvorenie databázy inovatívnych didaktických materiálov pre jednotlivé predmety
Realizáciu aktivity zabezpečovali všetci pedagógovia školy v spolupráci s odborníkmi v príslušnom predmete (konzultantmi v rámci SR).
Bližšia špecifikácia inovatívnych materiálov
Interaktívne cvičenia: ActivInspire
Je výučbový a študijný software s možnosťou využitia na interaktívnych tabuliach, ale i osobných počítačoch. Interaktívna tabuľa ponúka dynamické vzdelávacie prostredie, v ktorom tabuľa už neslúži iba na písanie a premietanie, ale umožňuje vykonávať rôznorodý pohyb objektov na nej zobrazených, ako i množstvo ďalších aktivít. Softvér ActivInspire nám ponúka množstvo nástrojov a funkcií na vytvorenie zaujímavých predvádzacích stránok či celých zošitov využiteľných priamo vo vyučovacom procese. Nové typy interaktívnej tabule umožňujú využitie dvoch elektronických pier súčasne.
Z didaktického hľadiska sú možnosti práce s interaktívnou tabuľou a jej príslušenstvom naozaj rôznorodé. Môžeme ju využiť na ľubovoľnom vyučovacom predmete a v ktorejkoľvek fáze vyučovacej hodiny. Práca s interaktívnou tabuľou podporuje rozvoj kľúčových kompetencií.
IT rozvíja:
• digitálne kompetencie (kompetencie v oblasti informačných a komunikačných technológií – IKT) pri práci žiaka s interaktívnou zostavou,
• kompetencie uplatňovať matematické myslenie a poznávanie v oblasti vedy a techniky pri práci žiaka s modelmi, diagramami, grafmi a tabuľkami prezentovanými prostredníctvom interaktívnej tabule,
• komunikačné kompetencie – žiak s využitím interaktívnej tabule efektívne prezentuje sám seba i výsledky svojej práce, argumentuje a obhajuje svoj názor, učí sa rešpektovať názory iných, aplikuje svoje verbálne komunikačné zručnosti pri komunikácii v rodnom i cudzom jazyku (napr. porozumenie pokynom učiteľa pri práci s interaktívnou tabuľou, práca s cudzojazyčnou verziou programu),
• kompetencie riešiť problémy – prostredníctvom problémových a testových úloh prezentovaných na interaktívnej tabuli prebieha učenie žiaka aktívnou formou
Pri práci s interaktívnou tabuľou vieme dosiahnuť edukačné ciele v kognitívnej, afektívnej i psychomotorickej oblasti. Taktiež interaktívnu tabuľu môžeme využiť vo všetkých fázach vyučovacej hodiny. V motivačnej fáze obrázky, texty, videá grafy a pod. uvedú žiakov do problematiky. V expozičnej fáze pripravené materiály prispievajú k lepšiemu pochopeniu a v aplikačnej k lepšiemu upevneniu učiva. Pri fixačnej fáze, napr. pri kontrolných textoch, je výhodné požiť napríklad funkcie kontajnerov, kde hlavnou výhodou je okamžitá spätná väzba.
EduPage
E-learning je v súčasnosti veľmi častá forma vzdelávania, ktorá je však pre školy v mnohých prípadoch finančne pomerne náročná. EduPage je vzdelávacie prostredie, ktoré je jednoducho ovládateľné, nevyžaduje veľkú informatickú gramotnosť, teda ani ďalšie finančné prostriedky školy na vzdelávanie pedagógov, či technickú podporu. Je dostupné prostredníctvom internetu a je určené pre základné a stredné školy. Naša základná škola sa rozhodla pre komplexnejšie riešenie a zvolili sme program AscAgenda.
Program je určený pre základné a stredné školy ako aj
poskytovateľov záujmového vzdelávania, materské školy a zriaďovateľov. V tomto prostredí máme umiestnenú elektronickú databázu žiakov školy. V AscAgende vytvárame rozvrh školy. Využívame elektronickú žiacku knižku, ktorej výhodou je nielen jej prvotný cieľ, teda informovať rodičov o známkach dieťaťa, jeho úspechoch, či neúspechoch, ale poskytuje aj dostatočný priestor na komunikáciu medzi učiteľom a rodičmi. Prostredníctvom AscAgendy sme sa v roku 2012 rozhodli vytvoriť aj webové sídlo našej školy.V danom prostredí máme možnosť tvoriť niekoľko typov cvičení, testov, či lekcií.
Prostredie EduPage má však oveľa širšie uplatnenie vo výchovno-vzdelávacom procese. Ide o elektronickú formu vzdelávania, ktorá umožňuje učiteľovi vytvárať lekcie, testy, projekty a pod.
Priestor stránok EduPage E-Learning poskytuje možnosť tvorby, distribúcie a automatického vyhodnotenia a tiež spracovanie štatistiky on-line testov. Môžeme tvoriť testy:
· s výberom odpovede,
· s dopisovaním správnej odpovede,
· s usporiadaním, triedením podľa kategórií,
· s hľadaním pozícií napr. na slepej mape,
· s určením správneho obrázku,
· diktát, resp. doplňovačku,
· so spájaním otázok a správnych odpovedí.
Výhod používania testov je viac, napr.: na precvičenie učiva, ako zadanie domácich úloh, na priebežné alebo celkové hodnotenie získaných vedomostí, automatické poskytnutie spätnej väzby a pod. On-line testy si môže tvoriť každý vyučujúci bez ohľadu na vlastnú aprobáciu a stupeň informatickej gramotnosti. Podobne ako pri vytvorených lekciách aj tu je vhodné zapojenie žiakov do ich vytvárania. Testy je možné vzájomne si vymieňať a to nielen medzi učiteľmi jednej školy ale aj v rámci všetkých škôl, ktoré daný priestor využívajú. Vytvorené testy môže učiteľ využiť rôznym spôsobom.
Hot Potatoes
Z metodického hľadiska je možné program Hot Potatoes využiť niekoľkými spôsobmi. Predovšetkým je určený pre učiteľov, ktorí chcú pre študentov vytvoriť študijný materiál v modernej a atraktívnej podobe vo forme interaktívnych cvičení.
Tieto cvičenia môžu byť samostatné alebo zostavené do blokov vzájomne nadväzujúcich úloh zameraných na štúdium alebo precvičovanie určitého učiva. Výhodou je, že materiál môže byť nielen umiestnený na webových stránkach, ale žiaci si ho môžu odniesť na USB kľúči alebo inom pamäťovom médiu, prípadne môže byť k dispozícii na počítačoch v učebniach bez prístupu k Internetu.
Program Hot Potatoes slúži na vytváranie rôznych druhov interaktívnych úloh. Jeho veľkou výhodou je, že žiakom sa hneď po vypracovaní ukáže vyhodnotenie. Okrem hodnotenia v podobe či išlo o správnu alebo nesprávnu odpoveď, sa žiak dozvie na koľko percent bola jeho práca s cvičením úspešná a v priebehu práce má možnosť postupnej nápovedy prvých a ďalších písmen správnej odpovede alebo ďalších pomocných prostriedkov – napr. slovnej nápovedy. Všetky použité pomocné prostriedky sa premietnu do percentuálneho hodnotenia úspešnosti práce s cvičením. Hot Potatoes umožňuje pracovať podľa úrovne žiakov. V niektorých triedach je potrebné použiť rozbaľovacie zoznamy v Hot Potatoes, v iných triedach žiaci bez problémov vpisujú vynechané slová do okienok. V slabších triedach sa dá využiť práca v Hot Potatoes, kde žiak nevpisuje slovo, ale klikne na nesprávne slovo a to sa prepíše. Týmto spôsobom žiaka nielen vyskúšame, ale zároveň sa žiak vypracovaním týchto testov aj učí.
Materiál väčšiny cvičení (okrem krížoviek) môže byť tiež prevedený na text a následne graficky upravený v textovom editore, takže môže slúžiť ako pracovný list pre študentov.
MVDr. Viera Košická
RNDr. Emil Valek, PhD.