Naša slnečná sústava je plná tajomstiev. Vďaka vedeckému pokroku, zložitým výpočtom, výskumom a nespočetnému množstvu spracovaných údajov vieme o nej pomerne dosť. Keď si uvedomíme, aké vzdialené sú od nás niektoré objekty, je často zarážajúce, čo všetko je ľudstvo schopné o nich vedieť.
Dňa 17.09.2019 žiaci štvrtého ročníka navštívili Planetárium v Prešove. Absolvovali veľmi zaujímavú prednášku, kde im na úvod bol predvedený a vysvetlený model Slnečnej sústavy, na ktorom im bol znázornený pohyb Zeme, Mesiaca a Slnka. Kombináciou týchto pohybov žiaci pochopili striedanie dňa a noci a zároveň príčinu striedania štyroch ročných období. Potom nasledovalo premietanie filmu o Slnečnej sústave.
Slnko je stred našej galaxie, ktorému vďačíme za život na našej planéte a svojou gravitačnou silou drží všetky planéty a hviezdy v jednom ucelenom celku. Potom nasledovala samotná prehliadka planetária. Planetáriom sa myslí budova s tzv. projekčným planetáriom, čo je špeciálny premietací prístroj a zariadenie, ktorým sa mechanickými a optickými prostriedkami premieta do kopuly zo stredu kopuly s veľkou presnosťou obraz hviezdnej oblohy a pohybov kozmických telies (najmä hviezd, Mesiaca, planét a Slnka) v súlade s fyzikálnymi zákonmi týchto pohybov.
Pozorovali hviezdnu oblohu, zdanlivý pohyb Slnka po oblohe v letnom a zimnom období. Zároveň im boli ukázané okom viditeľné súhvezdia, ktoré môžu pozorovať na jasnej nočnej oblohe,
Dominantou oblohy v lete je bezpochyby Mliečna cesta. Pozreli si ako sa najrýchlejšie zorientovať pomocou tzv. Veľkého letného trojuholníka. Tvoria ho jej tri jasné klenoty - hviezdy Vega, Deneb a Altair a mnoho ďalších súhvezdí. Exkurzia sa žiakom veľmi páčila.
Mgr. Viera Michlíková