Mesiac október sa už dlhý čas nesie v znamení jedla a zdravého životného štýlu. V tomto školskom roku prebiehal jubilejný 10. ročník celoslovenskej súťaže Hovorme o jedle. Do tejto súťaže sa mohli dobrovoľne zapojiť všetky slovenské základné školy. Cieľom je podnietiť aktívnu účasť školy pri vzdelávaní detí a mládeže o potravinách, dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu. Žiaci si osvojili poznatky o úlohe potravín
pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia. Sledovali kde potraviny vznikajú, aké činnosti sprevádzajú ich výrobu.
Samotná realizácia súťaže prebiehala tak, že na každý pracovný deň v týždni od 10.10.2022 do 14.10.2022 bola vyhlásená denná téma týkajúca sa konkrétnej potravinovej skupiny (podľa potravinovej pyramídy). V našej škole sme celý týždeň tvorili, vzdelávali sa, súťažili, kreslili, maľovali, tancovali a cvičili. Ochutnávali a zhotovovali špeciality dennej kuchyne.
1. deň Hovorme o jedle - Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky
Mnohé „pokrmy z prestávok“ vznikali počas vyučovania a na krúžkoch. Samozrejme,
že suroviny deti prinášali samy. Na hodinách pracovného vyučovania sa popasovali s prípravou najzdravšieho pokrmu. Kvíz o nevyhnutnosti obilnín potrápil nejednu múdru hlavičku. Hotové jedlá žiaci porovnávali s odporúčaným zložením stravy a so svojou desiatou. Tak sme napiekli výborný Jablkový koláčik (3. A), ôsmaci pripravili Kvíz o obilninách a Pohánkovú nátierku pre starších žiakov školy (8. B), vzdelávaciu aktivitu Jedli Slovania chlieb? Zrealizovali štvrtáci, skúšali Ako pečieme pizzu a niektorým nadšencom učarila aj Domáca pizza (4. B).
Pri téme Potraviny – zdroj života sme pre celú školu vyhlásili Týždeň zdravej desiaty. Všetci žiaci boli vyzvaní pomocou školského rozhlasu, aby nosili zdravú desiatu. Hlavne jedlá z obilnín mali spĺňať základ sacharidovej stravy. Potom sme boli každý deň upozornení o nasledujúcom dni a téme, ktorá mala prebiehať. Nezabudli sme ani na Zber a konzumáciu plodov zo školského pozemku (8. a 9. ročník). Ochutnávka čerstvo odtrhnutého jablka, či slivky stojí za námahu. Zvlášť ak sa vieme štedro podeliť. Tieto potraviny dostávali na desiatu žiaci celej školy.
2. deň Hovorme o jedle - Zelenina, ovocie, orechy z našich sadov
Najpestrejšiu tému odštartovali tretiaci, keď skúšali Čo mi chutí? (3. B) Iní zase vsadili
na šikovnosť a zmysel pre originalitu pri „skladaní“ Umeleckých tanierov (3. A). Prípravu
k náročnej práci pri využití ovocia a zeleniny odštartovali v aktivite Uhádni svoju dobrotu! (3. A). Najmladší žiaci zhotovovali Moje jabĺčko (1. ročník). Žiaci 9. ročníka pre mladších žiakov zrealizovali Jablkové pozdravy. Ochutnávali sme ich s anglickou a nemeckou príchuťou. Ostatní žiaci skúšali nakresliť Moje vitamíny (3. a 4. ročník) počas hodín informatiky.
K správnemu pokrmu je vhodné pridať prospešné tekutiny. Pri téme Dodržiavaj pitný režim sme sa rozhodli pre Bylinkové čajíky (3. A). Najlepšie recepty nám odporúčala učebnica SJ pre 3. ročník s vybranými slovami po b. Slovenské minerálky sú najväčším prírodným bohatstvom našej krajiny. Na cestu k minerálnym prameňom sa vybrali štvrtáci, aby sa osviežili dúškom tejto príjemnej vody.
3. deň Hovorme o jedle - Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek
Okrem toho, že nám mliečny automat pravidelne ponúka rôzne príchute mlieka, chceli sme sa o „bielom zázraku“ dozvedieť viac. V každej domácnosti je kuchyňa prvým laboratóriom. V školskej kuchynke sme vytvárali Dúhové mlieko (3. A). Kvapka saponátu ovplyvnila povrchové napätie mlieka a farbív, vznikla nádhera! Informatici nekreslili iba ovocie, no nezabudli ani na Mlieko (3. , 4. ročník). Druháci sa učili čítať etikety z mliečnych výrobkov, určovali ich použitie a nakoniec ochutnávali Mliečnu desiatu (2. A). V ôsmom ročníku sa nadaní kuchári rozhodli ponúknuť žiakov druhého stupňa so Syrovou nátierkou.
Pri téme Sleduj informácie na obale potravín sme museli priznať, že nečítame čo sa na obaloch potravín nachádza. Pri aktivite Mliečna cesta sa žiaci prvého stupňa potrápili s čítaním obalov, určovaním mliekarne a s nájdením danej výrobne na mape Slovenskej republiky.
4. deň Hovorme o jedle - Mäso, hydina, ryby, vajcia, strukoviny
Nádherné predajne plné dobrôt zhotovovali v tento deň druháci. Pri aktivite Kreslím svoju predajňu mali nájsť hlavne mäsové produkty. Iných zaujalo Vajíčko na tvrdo a jeho kódové značenie. Nakoniec všetko rozlúštili a vyskúšali pokus so starším a čerstvým vajíčkom.
V 8. B triede sa rozhodli zhotoviť Bielkovinové nátierky. Rybaciu, šošovicovú a nátierku
so zeleným hráškom dali ochutnať žiakom celej školy. V 9. A triede pri skúmaní mäsa žiaci zistili, aké Druhy mäsa máme a ktoré je najzdravšie.
Často sa pýtame a niekedy nás odpoveď prekvapí: „Odkiaľ jedlo pochádza?“ Žiaci prvého stupňa sa rozbehli po Cestičke za jedlom. Zisťovali, kde „pramenia“ niektoré potraviny a ako sa dostávajú na náš stôl.
5. deň Hovorme o jedle – Cukry, tuky, soľ
Žiaci prvého stupňa sa opäť vybrali za vzdelávaním o cukre. Najzaujímavejšia bola informácia o bežne používaných sladkostiach, ako sú Mila, Margotka, či Sójová tyčinka. Mnohí zostali prekvapení, keď videli poriadne veľkú kôpku cukru vedľa keksíka, ktorý bežne konzumujú. Preto mala táto aktivita názov: „Vieš koľko cukru zješ?“ Po cukrovej lekcii
sa mnohí rozhodli minúť energiu, ktorú od rána získali z potravy. Ak mali spáliť jednu lyžičku cukru, museli prebehnúť päťkrát vyznačenú dráhu. Žiaci druhého stupňa Porovnávali svoju desiatu s potravinovou pyramídou. Nevenovali sa iba cukrom, tukom a soli, dokázali svoje vedomosti z celého týždňa použiť pri zostavovaní celej potravinovej pyramídy.
Pri téme Jedz a hýb sa v aktivite Počúvaj a tancuj sme dali do pohzbu celú školu. Po každej druhej vyučovacej hodine sme počúvali krátke informácie o obilninách, zelenine, mlieku, o mäse a pochutinách. V ďalšej časti prestávky sa tancovalo. Netradičné srdce športovcov sme objavili u piatakov pri behu v aktivite Atletický duch. Malí prváci na Vychádzke ulicami mesta objavovali krásy jesennej prírody.
za pedagogický kolektív celej školy spracovala Mgr. G, Plišková