Na túto otázku sme sa snažili nájsť odpoveď 22. marca, kedy sa naša škola zmenila na oceán modrých vlniek na oslave Svetového dňa vody.
Celý deň sme pod vedením vyučujúcich hľadali možnosti, ako vodu na našej modrej planéte spoznávať a chrániť. Dozvedeli sme sa množstvo zaujímavostí pomocou fyzikálno–chemických pokusov, tvorili sme kvapôčkové náramky, písali na oslavu životodarnej tekutiny básničky, na školskom pozemku vybudovali meteorologickú stanicu, pripravili nástenky a rozhlasovú reláciu. Vedomosti o vode sme si overili v Gameshow quize.
Druháci robili pokusy s vodou a farebnú dúhu s cukríkmi Skitlles. Pokus Putujúca farba zrealizovali tak, že mali farby v pohárikoch a prepojili ich papierovou servítkou, kde farby putovali z pohárikov a navzájom sa premiešali. Tretí pokus bola Lávová lampa, pozorovali rozdielnu hustotu vody a oleja, a unikanie CO2 z kypriaceho prášku, šumivej tabletky. Deti boli pokusmi nadšené.
Tretiaci hľadali vodu v prírode okolo nás. Sledovali koľko vody sa nachádza v telách rastlín a živočíchov. Niektoré zistenia boli úplne prekvapujúce. Ďalej skúmali ako môžeme vode pomôcť, aby bola v ešte lepšom stave ako je v súčasnosti. Nakoniec sa predstavili vynaliezaví ôsmaci, ktorí pripravili veselé pokusy s vodou. Určite sa budú o vodu viac starať, viac si ju vážiť a neubližovať jej zbytočným znečisťovaním.
Svetový deň vody oslávili žiaci aj na hodinách anglického jazyka. V 7. B si vyrobili papierové náramky na ruky s motívom kvapiek v zmysle hesla „Šetri vodu – každá kvapka sa počíta“. V 9. B čítali text o problematike pitnej vody a jej nedostatku v určitých častiach sveta. Diskusia sa zamerala aj na to, prečo je voda dôležitá pre naše telo a čo sa stane, ak nám chýba.
9. A navštívila čističku odpadových vôd a zistila veľa zaujímavostí o návrate odpadových vôd späť do ekosystému.
7. B predstavila svoj projekt a oboznámila spolužiakov s príčinami a dôsledkami povodní. Žiačky 7. B pripravili Súboj slimákov, z papierového filtra vystrihli tri prúžky, nakreslili fixkou troch slimákov a označili cieľovú čiaru. Výsledok súboja bol, že voda vystúpila ku škvrnám a tieto sa rozložili na viaceré farby, keď voda rozpustila, teda rozložila pigmenty, ktoré sa v závislosti od druhu farby pohybovali rôznou rýchlosťou. Zároveň stanovili tvrdosť vody pomocou indikačného papierika.
Žiaci z 8. A pre svojich mladších spolužiakov pripravili sériu pokusov o zaujímavostiach vody a takouto zábavnou formou upozornili na potrebu ochrany povrchových a podzemných vôd.
Na hodinách geografie žiaci skúmali svetový oceán v celej jeho nádhere a zraniteľnosti. Tiež sa venovali problematike šetrenia vody. Žiaci navrhovali rôzne možnosti, ako sa dá vodou šetriť.
Aj naše modré vlnky v školskom klube si zaujímavými aktivitkami pripomenuli Svetový deň vody a nevyhnutnosť jej ochrany.
Veríme, že aj touto kvapkou sme prispeli k ochrane a záchrane našej jedinečnej Modrej planéty.
Zároveň si Vás dovoľujeme pozvať na Hodinu Zeme: Zhasnime, aby naše deti videli stromy, ktorá sa koná dňa 26. marca 2022 o 20. 30 hodine na znak solidarity s ľuďmi a planétou formou zhasnutia svetiel na jednu hodinu v domácnostiach, mestách a celých regiónoch. Viac ako miliarda ľudí na celom svete sa hlási k zodpovednosti za budúcnosť našej planéty.