Novodobým fenoménom dnešnej spoločnosti je nedostatok pohybovej aktivity detí a zvyšujúce sa nároky na ich psychiku. U detí sa bežne vyskytuje obezita, zhoršujúci sa zdravotný stav, poruchy pozornosti a stres. Pôsobenie prírodného prostredia, aktívny pobyt v prírode, kombinácia pohybu so spoznávaním a emocionálne zážitky dávajú do popredia školu v prírode z hľadiska pozitívneho účinku na zdravie dieťaťa. Pobyt detí v škole v prírode plní zdravotné, výchovné a vzdelávacie poslanie. Rozvíja psychomotorickú zdatnosť, fyzickú kondíciu a odolnosť voči civilizačným vplyvom. Posilňuje formovanie morálno–vôľových, charakterových vlastností detí, pozitívnych postojov voči samému sebe a k ostatným ľuďom, postoj k prírodnému prostrediu.
Bývalí štvrtáci ZŠ J. M. Petzvala vymenili tradičné vyučovanie v škole za zážitkové vyučovanie v krásnom, pokojnom prostredí penziónu Alžbeta v Demänovej. Plní očakávaní sa nevedeli dočkať nedele 27. septembra, kedy malo začať ich veľké dobrodružstvo. Pre väčšinu z nich to bolo prvých päť dní bez rodičov a rodiny. Pri lúčení sa objavili aj slzičky, ktoré v autobuse, v spoločnosti dobre naladených spolužiakov rýchlo uschli. V škole v prírode žiaci nemali pocit, že sa učia. A to bolo cieľom skúsených pedagogičiek Mgr. Kriššákovej, Mgr. Michlíkovej, Mgr. Tomaľovej a Mgr. Popovičovej, ktoré im pripravili zaujímavý a pútavý program plný nečakaných aktivít.
Po ubytovaní v krásnych izbách penziónu využili slnečné lúče a vybehli na futbalové ihrisko, ktoré bolo hneď pred penziónom a plne ho využili na pohybové hry. Ani nepriaznivé počasie im nevadilo, pohyb na čerstvom vzduchu nahradili šantením vo vode vnútorného bazéna, kde si zaplávali, zahrali a zasúťažili.
Svoje pocity, myšlienky a zážitky z celého dňa si žiaci zaznamenávali do svojich denníkov, zároveň sa naučili sa hymnu školy v prírode a dozvedeli sa mnoho o okolí Liptova.
Finančnú gramotnosť a praktické zručnosti si rozvíjali v kaderníckych, kozmetických, masérskych salónoch či obchodíkoch, na ktoré premenili svoje izby. Zručné dievčatá a chlapci skrášľovali nielen seba navzájom, ale aj pani učiteľky a animátorov. Všetci sme z nich vychádzali nielen krajší, ale aj o niekoľko rokov mladší.
Päť dní odlúčenia od svojich rodín pomáhali žiakom prekonať aj animátori Cestovnej kancelárie Slniečko pomocou nezabudnuteľných zážitkov a zároveň si ich deti hneď veľmi obľúbili.
Priaznivé počasie sme využili na návštevu galérie ILUSIA v Liptovskom Mikuláši, kde sme sa vybrali peši. Cestu sme využili na obdivovanie jesennej prírody. ILUSIA je fascinujúci svet optických klamov, ktoré podkopú dôveru vo vlastné zmysly. Prečítať si noviny na vrchole mrakodrapu, pohladkať slona, prejsť sa krajinou lega alebo si zatelefonovať na dne bazéna… toto a ešte omnoho viac ponúka ILUSIA. Umenie optických ilúzií a 3D malieb deťom jednoducho vyrazilo dych. V galérii ILUSIA nebudeš veriť vlastným očiam. Nič nie je v skutočnosti také, ako to na prvý pohľad vyzerá! Otvorili sme svoju myseľ zábavným a náučným trikom, po ktorých vnímame realitu inak ako doposiaľ.
Materiál, nazbieraný počas cesty do galérie, sme využili na skupinovej súťaži, kde si žiaci zopakovali živé a neživé prírodniny, upevnili vedomosti o názvoch rastlín, drevín, kríkov a ich plodoch. Všetko si mohli dokonale popozerať, ovoňať a ohmatať. Na záver nasledovalo vyhodnotenie tímovej práce.
Zaspávanie bez svojich najbližších deťom spríjemňovali plyšáci, ktorých si aj najväčší hrdinovia nezabudli priabaliť do kufra. Večerný smútok v očkách detí pred spaním zaháňali pani učiteľky príjemnými rozhovormi, vtipkovaním, pohladením, objatím ba aj bozkom na dobrú noc. Päť dní v prírode ubehlo ako voda.
Zavŕšili sme ich výletom do Demänovskej jaskyne Slobody. Po krátkom výstupe sme absolvovali prehliadku očarujúcim podzemím s množstvom jazierok, zurčiacou vodou riečky Demänovky, úžasných vodopádov a dozvedeli sa mnoho zaujímavostí o jaskyni. Jaskyňu Slobody objavil 3. augusta 1921 moravský učiteľ Alois Kráľ spolu so synom miestneho horára Adamom Mišurom. Odivovali sme množstvo a pestrosť kvapľových útvarov. Je najkrajšou jaskyňou rozsiahlej sústavy Demänovských jaskýň. Očarili nás Chodba utrpenia, Smaragdové a iné jazierka, Jánošíkov, Hviezdoslavov dóm a Medvedia chodba, v ktorej sa našli kosti jaskynného medveďa. Našu pozornosť upútali mohutné excentrické sintrové vodopády, stalagnáty , stalaktity a iné úkazy. Nevedeli sme sa vynadívať na Večný dážď, nevysychajúci vodopád , ktorý je najatraktívnejším úkazom Hlbokého dómu. Dozvedeli sme sa, že v bielej nádhere Snežného dómu sa natáčala rozprávka Soľ nad zlato. Teplota v jaskyni je 7°C a vlhkosť vzduchu je 92 až 98%. Vek samostatnej jaskyne sa odhaduje na približne 1 milión rokov.
Deťom tých päť nezabudnuteľných budú pripomínať bohaté zážitky, nové priateľstvá, upomienkové predmety od cestovnej kancelárie - tričká, certifikáty, vaky, šiltovky a náramky priateľstva s logom Slniečka Vo štvrtok popoludní sme vystúpili z autobusu s dobrým pocitom, že sme to zvládli aj bez televízorov, počítačov, tabletov či mobilov a deti sa vrhli do náručia svojich milovaných rodičov.
Mgr. Viera Michlíková