• Čítacie okienko

        • V praxi sa často stretávame s tým, že čítanie žiakov je aj vo vyšších ročníkoch neplynulé,  s pauzami, na úrovni slabík alebo slov. Väčšinou je to zapríčinené dvojitým čítaním, pri ktorom si žiak najprv  v tichosti spája hlásky do slabiky, až potom slabiku nahlas vysloví.                                                

          Keďže si sám uvedomuje, porovnávajúc sa so spolužiakmi, že číta veľmi pomaly, snaží sa svoje čítanie urýchľovať tým, že si posledné písmená alebo slabiky domýšľa. Sústredenie na techniku čítania žiakovi zabraňuje vnímať obsah prečítaného. Tento problém sa dá citlivo odstraňovať využívaním čítacieho okienka.

          ČÍTACIE OKIENKO je zalaminovaný pásik papiera, ktorý má na jednom okraji  vystrihnuté okienko s rozmermi v  dĺžke asi 4 cm.  Otvor v čítacom okienku sa vystrihne podľa veľkosti písmen v čítanom texte. Pohybom čítacieho okienka doprava sa prečítané slabiky postupne odkrývajú alebo zakrývajú  Pri pohybe okienkom sa majú v riadku zobraziť súčasne 2 – 3 slová.

           

          TECHNIKA ČÍTANIA S OKIENKOM 

          1. Text postupne odkrývame posúvaním okienka zľava doprava.   

          V okienku sa objaví najprv začiatok slova, prvé písmená, až potom slovo celé. Toto dieťaťu bráni domýšľať si koniec slova len na základe niekoľkých prvých postrehnutých písmen. Zároveň brzdí deti, ktoré čítajú síce rýchle, ale nesprávne.                                                 

           2. Text postupne zakrývame.

          Dieťa má pred sebou najprv celý riadok, pričom zakrývame postupne tú časť slova, ktorú už prečítalo. Tým ho nútime čítať stále ďalej, dopredu a nevracať sa zrakom k už prečítanému. Používa sa pri uľpievaní na jednom slove v texte, pomalom čítaní, neustálom vracaní zraku k začiatku slova, pri spätných očných pohyboch.


          ZÁSADY PRÁCE S ČÍTACÍM OKIENKOM

          • Veľkosť okienka musí zodpovedať veľkosti písma –  nad písmenami a pod písmenami by mal   ostať asi milimetrový okraj.
          • Okienko môže byť z nepriehľadného alebo z priehľadného materiálu (napr. farebná fólia).
          • Niektoré deti sú pri nepriehľadnom materiáli nervózne z toho, že nevidia, aké dlhé je slovo. Výber materiálu preto vždy súvisí s individuálnymi potrebami dieťaťa. Priehľadné materiály je možné použiť napr. aj u vyspelejších čitateľov na ohraničenie alebo zvýraznenie čítaného textu. 
          • S okienkom spočiatku pohybuje len rodič, učiteľ, špeciálny pedagóg alebo pedagogický asistent.  Až postupne dieťa vedieme k tomu, aby s okienkom pohybovalo samo. 
          • Rýchlosť pohybu okienka vždy prispôsobíme čitateľským možnostiam dieťaťa. Okienko by však pri práci malo byť vždy v pohybe. 
          • Vedieme dieťa k tomu, aby čítalo pomaly, ale plynulo. (Rýchlosť sa dostaví postupne, najprv sa musí sústrediť na dekódovanie textu.)
          • Dieťaťu je potrebné toto naše počínanie  vždy vysvetliť. Je potrebné mu zdôrazňovať, že pri čítaní s okienkom sa musí čítať pomaly, pokojne a pokiaľ možno plynulo.
          • Časová hranica pre denný nácvik čítania s okienkom by mala byť 10 minút, pretože tento spôsob nácviku čítania je veľmi intenzívny. U detí s výraznými dyslektickými ťažkosťami vyžadujeme iba 5-minútový nácvik, ktorý môžeme opakovať dvakrát denne.

           

          Čítanie s čítacím okienkom:

          • zlepšuje fixáciu zraku na riadok – správny pohyb oka po riadku,
          • odstraňuje  spätné očné pohyby a tzv.  dvojité čítanie,
          • dodáva čítaniu plynulosť,
          • cvičí postrehovanie fonetických celkov –  slabík a významových celkov – slov.