• Plán práce na školský rok 2023/2024

Mesiac

Plánovaná aktivita

September

Kontrola knižničných jednotiek, príprava priestorov knižnice na prevádzku počas školského roka

Vyhlásenie Súťaže o naj - čitateľa  – celoročná súťaž pre 1. – 9. ročník

Október

Záložka do knihy spája školy – pre 2. – 9. ročník

14. ročník česko – slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnázia na rozvoj vzájomnej spolupráce a rozvoj čitateľskej gramotnosti žiakov s témou: Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov.

Október - Medzinárodný mesiac školských knižníc

Záložka do knihy spája školy

Záložka do knihy spája školy - zásielka odoslaná

Starší čítajú mladším

Spolu nás to baví

Exkurzie do školskej knižnice pre 1. – 9. ročník

Hodiny informačnej výchovy v školskej knižnici zamerané na oboznámenie žiakov s poslaním školskej knižnice, jej úlohami, knižničným a výpožičným poriadkom, knižničným fondom, online katalógom, prístupom na internet prostredníctvom školskej knižnice a pod. Cieľ: motivácia žiakov k ich ďalším návštevám v školskej knižnici.

Exkurzie do školskej knižnice

Čítame starkým a so starkými – pre 2. – 4. ročník

Pozvanie starkých z miestneho klubu dôchodcov, beseda o ich detstve, obľúbených knihách, porovnať staršie knihy so súčasnými modernými knihami, elektronickými knihami.

November

Záložka do knihy spája školy – rozdanie materiálov od partnerskej školy, výstavka, ukončenie a vyhodnotenie projektu

Strašidelné čítanie – pre 3. a 4. ročník

Halloween v knižnici – čítanie strašidelných príbehov vo večerných hodinách, hľadanie halloweenskeho pokladu podľa indícií ukrytých v knihách.

Strašidelné čítanie

Príprava žiakov na recitačnú súťaž Šaliansky Maťko

December

Vianoce a zima v knihách – zážitkové čítanie pre deti zo ŠKD

Kreslenie vianočných ilustrácií na základe počutého, ľudové zvyky a tradície v zime.

Objednanie a doplnenie knižného fondu o nové tituly

Školské kolo súťaže Šaliansky Maťko

Január

Rozprávkové popoludnie – pre deti zo ŠKD

Ľudové a autorské rozprávky

Nové šaty pre knihu – pre 8. ročník

Na hodinách výtvarnej výchovy a techniky vytvoriť papierové obaly a titulné strany pre knihy, ktoré už nie sú vizuálne atraktívne

Príprava žiakov na recitačnú súťaž Hviezdoslavov Kubín

Február

Literárny karneval – pre 5. – 7. ročník

Deti sa prezlečú za obľúbenú literárnu postavu a pripravia si krátku indíciu, pomocou ktorej sa predstavia a ostatní hádajú, akú postavu predstavujú.

Literárny karneval

Odporuč mi knihu – pre 8. ročník

Vytváranie zápisov o knihách, prezentácia obľúbenej knihy a jej odporučenie spolužiakom.

Marec

Marec – mesiac knihy - celomesačné aktivity v triedach podľa výberu učiteľov

Marec - mesiac knihy

Čitateľský maratón – pre 2. – 4. ročník

Organizuje Linka detskej istoty, n. o. v spolupráci so Slovenskou asociáciou knižníc. Simultánne čítanie v presne určenom čase.

Čítajme si... 2024

Pasovanie prvákov za čitateľov knižnice – pre 1. ročník

Slávnostné privítanie prvákov v knižnici.

Pasovanie prvákov za čitateľov školskej knižnice

Apríl

Les ukrytý v knihách – pre 3. – 4. ročník

Čítanie príbehov s lesnou tematikou, stretnutie s lesníkmi, besedy, premietanie filmov, výstavy, tvorivé činnosti na tému les – podľa vlastného výberu

www.lesnapedagogika.sk

Strom krásnych myšlienok – pre 8. ročník – vytváranie koruny stromu z citátov z prečítaných kníh

Máj

Putovanie svetom cudzích slov – pre 7. ročník

Súťaž tímov zameraná na prácu so slovníkmi.

Jún

Vyhodnotenie súťaže „Najčitateľ“