• Aktivity ŠKD v šk. roku 2014/2015

Aktivity ŠKD v šk. roku 2014/2015

Šarkaniáda  (púšťanie šarkanov)

Tradičná aktivita, ktorá je u našich detí vo veľkej obľube. Na samotnú aktivitu sme si pripravovali vlastnoručne zhotovených šarkanov. Svoje letecké schopnosti nám šarkany ukázali v jeden veterný deň. Na školskom dvore sme sa pretekali, ktorý šarkan vyletí najvyššie a bude aj najdlhšie lietať. Odmenený bol aj najkrajší šarkan.

Návšteva múzea J. M. Petzvala

Život a dielo J. M. Petzvala, nášho slávneho rodáka, po ktorom je pomenovaná aj naša základná škola, sme deťom priblížili prostredníctvom exponátov v jeho múzeu. Deti si so záujmom pozreli vystavené exponáty, začiatok vývinu fotografie a pozorne sledovali výklad  sprievodkyne, ktorá im porozprávala o detstve a živote J. M. Petzvala. Že ich téma zaujala bolo zrejmé z množstva otázok, ktoré kládli zamestnankyni múzea. Bolo to krásne popoludnie strávené nielen zábavou, ale aj získaním nových vedomostí.

Mesiac úcty k starším

V mesiaci október sme si pripomenul ako sa správať k starým rodičom, čo pre nás znamenajú, prečo dedko a babka majú šediny? Na takéto otázky sme spoločne hľadali odpovede.  Každé dieťa si zhotovilo malý darček určený starým rodičom.

Zdravý životný štýl – moderný životný štýl

V rámci týždňa zdravej výživy sme pripravili aktivity zamerané na zdravý, moderný životný štýl, pričom sme sa zamerali na zdravé a nezdravé potraviny.

Vedomostná súťaž – Naše mesto a jeho história

V rámci regionálnej výchovy sme objavovali kultúrno-historické pamiatky nášho mesta. Deti čítali zo stojana umiestneného pri múzeu J.M. Petzvala, pri múzeu M. Greisigera, pri kostole, renesančnej zvonici a pri mestskom  úrade. Pracovali v 5-členných družstvách a ich úlohou bolo pri stojane si prečítať text a odpovedať na  3 otázky v pracovnom liste, spolu 15. Deťom sa aktivita veľmi páčila a mali záujem navštíviť aj múzeum Dr. Michala Greisigera. Múzeum je v jeho dome, kde býval, na poschodí je v súčasnosti knižnica.

Návšteva múzea Dr. Michala Greisigera

Svet rozprávok

Rozprávka sprevádza detí už od kolísky. Aj my v našom školskom klube detí podporujeme u detí rozvoj čitateľskej gramotnosti, estetické cítenie, rozvíjame fantáziu a v neposlednom rade aj tvorivosť. Každé oddelenie ŠKD si vybralo jednu z ľudových rozprávok, ktorá im bola blízka a spoločne vytvorili projekt Svet rozprávok.

Najmladšie deti prostredníctvom vytvoreného plagátu si priblížili príbeh o Červenej čiapočke.

S farbami sa pohrala ďalšia skupina detí, ktorá vytvorila rozprávku Hrnček var a Medovníkový domček. Najstaršie deti predviedli dramatizáciu rozprávky Domček, domček kto v tebe býva. Že majú naše deti šikovné prstíky ukázali aj pri výrobe zvieratiek z rôznych rozprávok.

Červená čiapočka

Medovníkový domček

Rozprávka Hrnček var!

Domček, domček, kto v tebe býva

Tvorivé dielne

V predvianočnom čase sme v školskom klube detí pripravili tvorivé dielne. V prvom oddelení deti s pani vychovávateľkou a rodičmi vyrábali vianočné ozdoby, ktorými si vyzdobili vianočný stromček.

V priestoroch školskej kuchynky deti z perníkového cesta vykrajovali perníky rôzneho tvaru. Pri práci ich usmerňovali nielen vychovávateľky, ale aj rodičia. Po upečení deti perníky ozdobovali zdobítkami a po vychladnutí si na perníkoch pochutnali. Počas pečenia sme si navodili vianočnú atmosféru počúvaním vianočných kolied.

Vystúpenie pri jedličke

Predvianočný čas sme si spríjemnili vystúpením pri vianočnom stromčeku, kde sa deti predstavili svojim programom po jednotlivých oddelenia. Pod vianočným stromčekom si našli aj nádielku nových hier a hračiek.

Karneval 2015

Fašiangové obdobie je charakteristické množstvom plesov a karnevalov. Aj v našej škole sa stal karneval tradíciou. V tomto roku sa konal 13. februára v telocvični. Tvorivosť a fantáziu predviedli deti na výbere svojich masiek. Všetkých, ktorí sa prišli pozrieť, čakala krásne vyzdobená telocvičňa, nápadité masky, zaujímavé ceny a veseliace sa deti. Deti sa zmenili na príšerky, princezné, zvieratká, pirátov či iné rozprávkové bytosti. Ocenené boli najkrajšie masky a vďaka sponzorom nik neodišiel bez odmeny. Najkrajšou odmenou boli rozžiarené detské očká, radosť, dobrá nálada a pekný zážitok, na ktorý budú dlho spomínať.

Darčeky pre nastávajúcich prvákov

Stalo sa už tradíciou, že na našej škole vítame budúcich prvákov slávnostným spôsobom, aby prvé kontakty so školou zanechali u detí čo najpríjemnejšie dojmy a nezabudnuteľné zážitky. A preto všetky deti zo školského klubu sa snažili pripraviť prekvapenia pre svojich nastávajúcich kamarátov.

Deň Zeme

Deň Zeme vznikol ako reakcia na rozsiahle poškodzovanie životného prostredia. Iniciátorom bol environmentálny aktivista, senátor Spojených štátov z Wisconsinu, Gaylord  Nelson. Tento deň sa začal oslavovať od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti na cenných daroch poskytované Zemou. Je potreba si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto sa treba venovať otázkam životného prostredia a prostredníctvom spoločného celosvetového úsilia chrániť jej poklady pre budúce generácie ľudí a ostatných tvorov žijúcich na Zemi. Aj naša škola 22. apríla  zorganizovala ku Dňu Zeme  súťaž v kreslení na chodník. Všetky deti sa snažili nakresliť čo najkrajší obrázok.  O ich šikovnosti sa môžete presvedčiť v našej fotogalérií.

viac fotiek: