- Premena tradičnej školy na modernú 2012-2014
- Aktívne učenie 2009
- Nedopusťme, aby knihy stratili svoje čaro
- Školy pre budúcnosť 2008/2009
- Enviroprojekt 2008
- Jazykovou gramotnosťou bližšie k Európe
- Enviroprojekt 2007
- Digitálni štúrovci 2005 a Digitálni štúrovci 2006
- Otvorená škola 2005 a otvorená škola 2006
- Komplexný poradenský systém
- Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách
- Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva
- Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovy
- Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy
Aktívne učenie 2009
Premena tradičnej školy na modernú
V súčasnej dobe k prioritám našej základnej školy patrí skvalitňovanie výchovno-vzdelávacieho procesu, preto neustále hľadáme nové cesty a formy práce v škole spojené s prehĺbením jazykovej prípravy žiakov / škola sa zameriava na vyučovanie cudzích jazykov už od 1. ročníka/, rozvojom počítačovej gramotnosti a komunikačných schopností, rozsiahlejším využitím moderných didaktických pomôcok, najmä informačných technológií a multimediálnej techniky vo vyučovacom procese.
Modernejšie a kvalitnejšie vyučovanie sa dá zabezpečiť najmä realizáciou projektov.
12. decembra 2008 bol v našej škole Deň otvorených dverí, ktorý sa niesol v znamení zavŕšenia realizácie projektov Jazykovou gramotnosťou bližšie k Európe a projektu Enviroprojekt 2008. Pri tejto príležitosti bola v audiovizuálnej miestnosti nainštalovaná výstava prác žiakov a učiteľov na Enviroprojekte, urobila sa fotodokumentácia o aktivitách projektu, priebehu projektu a aktivite žiakov pri ochrane životného prostredia. V novovybudovanom - už 2. jazykovom laboratóri , ktoré vzniklo vďaka projektu Jazykovou gramotnosťou bližšie k Európe, sa uskutočnili vyučovacie hodiny s využitím modernej techniky na vyučovaní cudzích jazykov, ale odzneli aj prezentácie žiakov o našom regióne v cudzom jazyku, čo určite prispelo k upevneniu regionálnej výchovy v škole.
V januári sa začal realizovať rozsahom menší, ale pre nás nemenej dôležitý projekt s podporou Konta Orange s názvom Naše mestečko Spišská Belá. Bol určený pre žiakov 5. ročníka, ktorí na hodinách matematiky a výtvarnej výchovy zostrojovali model nášho mesta. Na modeli mesta si žiaci overili svoje teoretické poznatky – kreslili a merali uhly, určovali azimuty, počítali obsahy rovinných útvarov, zostrojovali z farebného papiera priestorové modely budov a pod.
Ako vidieť naša škola má bohaté skúsenosti s realizáciou projektov a aj preto reagovala na výzvu vyhlásenú v marci 2008 Agentúrou MŠ SR pre štrukturálne fondy EÚ na predkladanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok v rámci operačného programu Vzdelávanie zameranú na premenu tradičnej školy na modernú.
Vypracovaný projekt našej školy s názvom Aktívne učenie najmä s využitím IKT bol úspešný. Patril k 61 úspešným projektom základných škôl. Realizácia projektu začala od marca 2009 a trvala do augusta 2010.
Celková suma projektu bola 50 687, 80 €/ 1 527 020,80 Sk, spolufinancovanie projektu zabezpečiklo Mesto Spišská Belá vo výške 2 543, 39 € / 76 351, 04 Sk
Projekt ponúklo modernejšie a kvalitnejšie vyučovanie, priamo nadväzovalo na cieľ definovaný vo výzve: „Inovovať obsah a metódy, skvalitniť výstupy vzdelávania pre potreby trhu práce vo vedomostnej spoločnosti.“
Predmetom projektu bolo inovovanie učebných osnov a metodiky v 12 predmetoch prostredníctvom 15 zameraní - aktivít a nákup didaktických pomôcok.
Uplatňovanie moderných metód výučby zážitkovou formou s využitím nových didaktických pomôcok určite zvýšilo úroveň vyučovania, podporilo logické a tvorivé myslenie, rozvinulo fantáziu, vnímanie a podporilo záujem o tvorivé aktivity nielen žiakov, ale aj a pedagógov.
Aktivity projektu:
Aktivita 1 - Spoznaj prácu spisovateľa
Bola zameraná na prípravu nového obsahu predmetu slovenský jazyk a literatúra v 4. ročníku. Pri jej realizácii sa využívali inovované formy a metódy výučby. Žiaci pripravovali a prezentovali projekty , naučili sa pracovať s internetom, uvedomujúc si možné riziká spojené s jeho využívaním. Aktivita prispela k využívaniu knižničného fondu a informačno-komunikačných technológií pri príprave na vyučovanie, podporila sebahodnotenie žiakov a spoluprácu s ostatnými žiakmi, taktiež sa žiaci naučili svoje vlastné práce úspešne obhajovať v kolektíve triedy.
Mgr. Soňa Fodorová, Mgr. Mária Kretová
Aktivita 2 - S novou menou v obchode a živote
Cieľom aktivity bola zmena vo vyučovaní slovných úloh zážitkovou formou, využívaním názorných pomôcok, aby slovné úlohy nepredstavovali pre dieťa niečo abstraktné, ale aby žiaci pracovali s konkrétnymi predmetmi a materiálom, s maketami euromincí a bankoviek. Išlo nám o rozvoj logického myslenia žiakov prepojením matematiky s reálnym životom pomocou názorného zážitkového vyučovania vytvorením obchodu v triede s maketami potravín a peňazí. Hra na obchod patrí aj v dnešnej modernej dobe k stále obľúbeným detským hrám. Tiež sme sa zamerali na zvládnutie prechodu na novú menu využívaním detských europokladní. Bola urobená metodika k realizácii tejto aktivity - súbor powerpointových prezentácií, ako zbierka slovných úloh na tému zdravie. Učiteľka použila aj slovné úlohy vytvorené žiakmi na hodinách, ktoré zapracovala do prezentácií.
Mgr. Viera Michlíková
Aktivita 3 - Chcem vedieť, vidieť a vyskúšať
Bola založená na najprirodzenejšej vlastnosti detí v tomto veku, na zvedavosti. Deti sú prirodzene hravé a zvedavé, rady s predmetmi manipulujú, majú rady hru a rozprávky. Práve tieto vlastnosti sme využili pri objavovaní prírody, prírodných a spoločenských javov. V rámci tejto aktivity žiaci na vychádzkach pozorovali prírodu v jednotlivých ročných obdobiach, ale aj iné prírodné javy, pracovali s fotoaparátom Na vyučovaní v triede sa využívala práca s plstenými napodobeninami prírodnín, ktoré žiaci triedili, zaraďovali ich do správnych skupín podľa pokynov učiteľky. Na vyučovacích hodinách žiaci tvorili vety o jednotlivých druhoch ovocia, zeleniny, dopravných prostriedkoch, ročných obdobiach a ich charaktere. Pri tvorení viet o jednotlivých predmetoch žiaci využívali aj maňušky. Pri realizácii tejto aktivity sme využívali dataprojektor, ktorý žiakom mnohé veci, ktoré sme v našej prírode nemohli priamo pozorovať, priblížil. Aj v tejto aktivite bolo jedným z cieľov pripraviť metodiku k jej realizácii. Jadrom metodiky sú upravené tematické plány, vytvorený súbor powerpointových prezentácií o jednotlivých tematických celkoch inovovaného obsahu vyučovacieho predmetu prírodoveda.
Mgr. Viera Michlíková
Aktivita 4 - Rozprávkové cvičenie s overballom
Rozprávkové cvičenie s overballom vnieslo do vyučovania nové možnosti realizácie cieľa vyučovacej hodiny. Množstvo motivácie a rozprávkových príbehov, ktoré deti mladšieho školského veku poznajú ako niečo príjemné a nenásilné, spríjemnilo hodiny telesnej výchovy, slovenského jazyka či hudobnej výchovy. Rozprávkové cvičenie s overballom naučilo deti správne sedieť, dýchať, sledovať pohyby vlastného tela, posilnilo svaly na rukách, nohách, podporilo správne držanie tela.
Mgr. Janka Šišková , Mgr. Mária Urbanová
Aktivita 5 - Čarovná tabuľa, zázračný zošit
V rámci tejto aktivity žiaci pracovali na hodinách SJ s magnetickou tabuľkou, kde si na začiatku hodín venovaných písaniu najprv rozcvičovali ruky, čmáraním uvoľňovali zápästia. V ďalších fázach hodiny nacvičovali najprv prípravné cviky k jednotlivým písmenkám, neskôr prvé písmenká. Magnetickú tabuľku využívali aj pri didaktických hrách, keď učiteľka zadávala žiakom rôzne úlohy, napr. nakresli obrázok slova začínajúceho sa na r, žiaci ukazovali svoje obrázky a hovorili o nich. Táto aktivita prispela k rozvoju grafomotoriky a slovnej zásoby a rozvoju komunikačných schopností. Pri vyvodzovaní nových písmen sa využívali power-pointové prezentácie s obrázkami a krátkymi vetami, hádankami na spestrenie vyučovania a zároveň sa využívala aj inú audiovizuálna technika. Výstupom je súbor powerpointových prezentácií s krátkymi motivačnými básničkami, maľovaným čítaním, krátkymi textami, nápovednými obrázkami a hádankami k jednotlivým písmenkám abecedy, súbor nápovedných obrázkov a pexeso s obrázkami a písmenami abecedy.
Mgr. Viera Michlíková , Mgr. Gabriela Plišková
Aktivita 6 - Obrázkový cudzojazyčný slovník s pracovnými listami
Obrázkový cudzojazyčný slovník je produktom anglickej a nemeckej skupiny žiakov 5.a 6.ročníka , ktorí ho vytvárali na hodinách anglického a nemeckého jazyka . Obsahuje 150 anglických a nemeckých slov a slovných spojení, najmä obrázkov, vďaka ktorým si dieťa jednotlivé slová lepšie zapamätá tým, že slovnú zásobu samostatne vyhľadáva. Jednotlivé slová sú usporiadané do 10 tematických okruhov.Slovník bude výbornou kompenzačnou pomôckou aj pre žiakov so špecifickými vývinovými poruchami učenia. Súčasťou slovníka sú pracovné listy v anglickom a nemeckom jazyku.
Mgr. Dagmar Popovičová, Mgr. Monika Petrillova, Mgr. Zuzana Tyborová
Aktivita 7 - Boj proti nepriateľom lesa
Cieľom tejto aktivity bolo naučiť žiakov na hodinách etickej výchovy v rámci tematického celku Ochrana človeka a prírody spoznávať spôsoby ochrany lesa. Keďže žijeme v podtatranskom regióne naše smrekové lesy sa moria s obrovským výskytom lykožrúta smrekového. Našou úlohou bolo oboznámiť žiakov so spôsobmi ochrany lesa proti tomuto škodcovi. V rámci aktivity bola urobená powerpointová prezentácia, prostredníctvom ktorej žiaci videli napadnuté lesné porasty. Následne boli oboznámení so spôsobmi ochrany lesa. Počas ďalších hodín tejto aktivity sme si charakterizovali škodca (lykožrúta smrekového). Jedným z výstupov bolo aj zhotovenie feromonóveho lapača, ktorý bol zakúpený v rámci projektu a žiaci sa ho učili skladať a používať. V priebehu realizácie aktivity sme uskutočnili niekoľko vychádzok do lesa, na ktorých si žiaci všímali napadnuté porasty, ale aj spôsoby ochrany lesa, rozmiestnenie feromónových lapačov v lese, množstvo odchyteného lykožrúta. Samotným výstupom aktivity bolo zhotovenie feromónového lapača a powerpointová prezentácia zameraná na ochranu lesa pred lykožrútom smrekovým. Do svojich prác žiaci zakomponovali aj svoje osobné skúsenosti získané jednak z vychádzok v prírode, ale aj z teoretických vyučovacích hodín tejto aktivity. K výstupom aktivity patrí aj minitest z oblasti ochrany lesa, ktorým sa zistí absorbované penzum vedomostí z danej problematiky. Súčasťou projektu je aj príprava metodiky. Samotným jadrom metodiky je pripraviť štruktúru jednotlivých hodín projektu potrebnú k vyučovaniu učebných látok etickej výchovy, ktoré sú zamerané na ochranu prírody.
Mgr. Juraj Tomeček, Dr.
Aktivita 8 - Zdravie z prírody
Cieľom bolo poznať liečivé rastliny rastúce v tomto regióne a vedieť ich využiť pre zdravie človeka, rozvoj aktívneho a pozitívneho vzťahu k prírode, ochrane zdravia. Aktivita bola určená pre žiakov 5. a 6. ročníka. Realizovala sa na hodinách biológie, ale aj na vychádzkach v prírode v okolí Spišskej Belej. Na vychádzkach si žiaci fotoaparátom zdokumentovali výskyt liečivých rastlín vo svojom okolí, zbierali liečivé rastliny, postupne sa naučili lisovať rastlinu, vytvoriť herbárovú položku, pracovať s počítačom, vytvárať prezentácie. Základom bolo využívanie zážitkového učenia, ktoré umožní využívanie tvorivých činností žiakov , nových metód a didaktických prostriedkov. Samotná aktivita podporila u žiakov schopnosť vnímať veci komplexne, naučila ich rozvíjať samostatnosť v rozhodovaní, tvorivosť v praktickej činnosti. Umožnila kreativizáciu obsahu učiva.
Mgr. Viera Konečná MVDr. Viera Košická
Aktivita 9 - Environmentálny komplex
Súčasťou projektu bolo zriadenie environmentálneho areálu. V areáli žiaci získavali formou zážitkového učenia praktické vedomosti a zručnosti z tvorby životného prostredia a trvalo udržateľného rozvoja. Mimo vegetačného obdobia tvorili projekty, pri ktorých pracovali v tíme, nadobúdali vedomosti o pestovaní bio produktov a význame fotosyntézy (tvorby kyslíka rastlinstvom), učili sa niesť individuálnu zodpovednosť za kvalitu životného prostredia a trvalo udržateľný rozvoj.
Ing. Zuzana Popiková , Ing. Andrášová Vlasta
Aktivita 10 - Detektívi svojej minulosti
Cieľom tejto aktivity projektu bolo podnietiť záujem žiakov o svoju minulosť, prítomnosť a cez ne i budúcnosť, prebudiť hrdosť na seba, svojich predkov, svoju rodinu a svoju krajinu, ale i posilniť svoju pozíciu a kultúrnu a jazykovú identitu v spojenej Európskej únii. Sprievodným cieľom bolo zlepšiť a skvalitniť medziľudské vzťahy v rodinách, predovšetkým medzi deťmi, rodičmi a starými rodičmi, zvýšiť mieru vzájomnej tolerancie, založiť tradíciu budovania vlastných rodinných archívov a kroník, nájdenie súvislostí medzi „veľkou históriou“ a dejinami každého jedného človeka a napokon zistenie čo najviac pravdivých údajov a informácií o histórii vlastnej rodiny, čo a ako ju ovplyvnilo a formovalo. V rámci tejto aktivity sa žiaci stávali detektívmi svojej minulosti. V prvotnej fáze zhromažďovali materiál potrebný k samotným výstupom projektu. Zisťovali informácie týkajúce sa histórie svojej rodiny, zbierali fotografie zo života ich rodičov, starých rodičov, zisťovali, ako vyzeralo v minulosti miesto, kde stojí ich terajší dom. Po prvotnom zhromaždení materiálov nasledovala ich selekcia, čiže výber tých najpodstatnejších materiálov pre ich záverečný výstup. Druhá časť projektu bola zameraná na minulosť mesta Spišská Belá. So žiakmi sme navštívili historické pamiatky v meste (kostoly, múzeá, cintorín, námestie) a následne sme o týchto udalostiach hovorili na vyučovacích hodinách. Súčasťou projektu bolo naučiť sa vytvoriť aj vlastný rodokmeň. Žiaci podľa pripravenej šablóny urobili rodokmene svojich rodín. Nápaditosti sme medze nekládli, a tak vzniklo niekoľko veľmi pekných rodokmeňov doplnených aj fotografiami svojich predkov. Hlavným výstupom tejto aktivity bolo vytvoriť záverečnú prácu, v ktorej žiak predstaví minulosť svojej rodiny a mesta na základe vytvoreného plagátu alebo powerpointovej prezentácie. Jednou z úloh tejto aktivity bolo pripraviť aj metodiku k jej realizácii. Samotným jadrom metodiky bolo pripraviť štruktúru jednotlivých hodín projektu potrebnú k vyučovaniu učebných látok pre 5. ročník dejepisu, ktoré sú zamerané na minulosť rodiny a svojho mesta. Dúfame, že touto aktivitou sa nám podarilo zasiať semeno poznania svojej minulosti. Dejiny jednotlivých ľudí tvoria dejiny svoje, dejiny svojich miest a dedín i dejiny svojej vlasti. Sme ohnivkom historickej reťaze, ktorá ide od minulosti a bude pokračovať v budúcnosti. Je prospešné poznať jej silu a možnosti. Ak chceme poznať svoju budúcnosť, najskôr musíme poznať svoju minulosť. Bez hrdej minulosti niet krásnej budúcnosti. Prostredníctvom projektu by sa mali mladí ľudia prepracovať k rozmýšľaniu o cestách k svojmu úspechu poznajúc úspechy a cestu k nim vo svojej rodine a krajine.
Mgr. Juraj Tomeček, Dr.
Aktivita 11 - Regionálna literárna tvorba
Cieľom našej aktivity bolo spoznať regionálnych spisovateľov so zameraním na A. Mareca a N. Baráthovú, ich život a tvorbu, spoznať historické pamiatky v našom okolí, prebudiť u žiakov národné povedomie, záujem o našu históriu a významných dejateľov. V úvode projektu žiaci zbierali informácie o našom regióne, o našich regionálnych osobnostiach so zameraním na spisovateľov. Robili si záznamy, spracovávali získané informácie, tvorili prezentácie. Znovu sa zamerali na spisovateľov A. Mareca a N. Baráthovú. Tí šikovnejší spracovali aj ďalšie osobnosti a zhotovili o nich zaujímavé prezentácie.Navštívili sme historické pamiatky Kežmarku, Kežmarské lýceum, Drevený artikulárny kostol, Nový evanjelický kostol, Kežmarský hrad. Žiaci sa osobne stretli s kežmarskou spisovateľkou Norou Baráthovou, ktorá dlhé roky pracovala v Kežmarskom hrade. Informácie získané z exkurzií, doplnené internetom a prácou v školskej knižnici, žiaci spracovali formou ďalších prezentácií. Nechýbali besedy s niektorými regionálnymi osobnosťami, ako napr. kežmarským redaktorom Podtatranských novín Mgr. A. Víznerom, spisovateľkou žijúcou v Starej Ľubovni Mgr. E. Matonokovou, a pod. V decembri nacvičovali vianočný program v réžii N. Baráthovej. Žiaci zdramatizovali scénky od N. Baráthovej, básne a koledy. S vianočným programom sa predstavili žiakom našej školy vo vianočnom období – vystúpenie, rozhlasová relácia, Deň otvorených dverí.
Mgr. Alena Oroszová, Mgr. Silvia Lorenčíková
Aktivita 12 - Naše vlastné mestečko
Hlavnými cieľmi boli: praktické overenie preberaného učiva matematiky, rozvoj manuálnych zručností, rozvoj spolupráce medzi žiakmi, zvýšiť sebarealizáciu žiakov, rozvinúť väčšiu samostatnosť u žiakov, rozvoj priestorovej predstavivosti, nácvik prezentácie vlastnej práce, získanie životných skúseností, podnietiť zodpovednosť za svoju prácu, rozvoj medzipredmetových vzťahov (s fyzikou, geografiou a pod.), chceli sme aby učenie sa stalo zážitkovým. Aktivita v sebe sústreďuje prvky projektového vyučovania. Prostredníctvom nej sa podnietil rozvoj spolupráce medzi žiakmi, sebarealizácia žiakov, väčšia samostatnosť u žiakov, rozvoj priestorovej predstavivosti, kreativita jednotlivcov i skupín V rámci pilotného overovania aktivita zasahovala a zasahuje do viacerých tematických celkov. Je postupne určená pre žiakov od 5. až do 9. ročníka. Žiaci v 5. ročníku sa zahrali na architektov plánujúcich si vlastné mestečko, precvičili si učivo konkrétneho tematického celku. Postupne na hodinách matematiky si vytvorili priestorový model (návrh) mesta. V 6. ročníku žiaci riešili množstvo zaujímavých slovných úloh pripravených učiteľom, resp. žiakmi. Slovné úlohy boli vždy blízke realite, najmä však Spišskej Belej (naše mesto). Cieľom bol rozvoj logického myslenia a hlavne precvičovanie preberaného učiva. Výstupom aktivity sú upravené tematické plány pre matematiku v 5. a 6. ročníku ZŠ. Výstupom sú i žiaci s rozšírenou geometrickou predstavivosťou, lepším logickým myslením, ktorí sú schopní uplatniť osvojené poznatky v praxi. Výstupom práce každej skupiny je model mestečka s rozpracovaným plánom jeho ďalšieho rozvoja.
RNDr. Emil Valek, PhD.
Aktivita 13 - Zemepis
Prvoradým cieľom aktivity zemepis bolo zostavenie a príprava nového obsahu predmetu geografia (resp. zemepis) v 5. a následne v 6. ročníku prostredníctvom inovatívnych metód a spôsobov vyučovania. Vytvorili sme tiež prehľad nových pedagogicko-didaktických materiálov, nových metodických postupov a zoznam didaktických pomôcok a techniky potrebných na vyučovanie predmetu geografia. Vypracovaná metodika výučby predmetu geografia je základom pre inovatívnu zmenu tematických plánov. Prostredníctvom projektového vyučovania sme chceli a naďalej chceme dosiahnuť zážitkovosť učenia pre žiakov. Aktivita projektu bola nastavená tak, aby úplne korešpondovala so základnou myšlienkou novely školského zákona. Realizácia aktivity prispela k informovanosti o možnostiach využívania nových foriem a metód. Učiteľom školy ponúkne a predstaví nové formy, metódy, kompetencie a techniky. Realizované a pripravované projektové a tvorivé vyučovanie predstavuje celok činností v rámci spolupráce učiteľ a žiak s využitím nových, zaujímavých a tvorivých metodicko-organizačných foriem a didaktických prostriedkov. Počas aktivity budú žiaci pracovať samostatne i v tímoch. Spolu vytvárajú projekty. Projekty sú priamo prepojené s preberaným učivom. Pri vyučovaní, ale i prezentovaní prác žiaci využívajú interaktívnu tabuľu. Veríme, že žiaci spoznajú radosť z učenia, učenie je pre nich zaujímavejším, niekedy aj samostatnejším. Naučia sa intenzívne spolupracovať, prezentovať vlastnú prácu, rozvíjať vytrvalosť, zvedavosť, chápať veci kontinuálne a pod.
RNDr. Emil Valek, PhD.
Aktivita 14 - Cvičenie a relaxácia s fitloptou
Realizáciou projektu fitlopty sme poskytli žiakom originálny, netradičný spôsob aktívneho odpočinku počas vyučovania telesnej výchovy a vyučovania iných predmetov. Cvičenie s fitloptami je hravé, pestré a tvorivé , pre žiakov veľmi zaujímavé. Rôzne aktivity poskytujú žiakom nielen oddych a pomoc pri odstraňovaní únavy, ale predovšetkým radosť, zábavu a niečo nové zaujímavé. Svojím hravým charakterom sú blízke dieťaťu, žiakovi mladšieho školského veku, podporujú zážitkové formy učenia, napomáhajú zdravému telesnému i duševnému vývinu dieťaťa. Taktiež sa rozvíja prosociálna stránka : vzájomný vzťah učiteľ- žiak, ale i vzťahy medzi žiakmi.
Mgr. Jana Danielčáková
Aktivita 15 - Krajina Gramatikovo
Dramatická hra ako výchova je spôsob, ktorý možno jednoznačne nazvať ako tvorivý. Každé dieťa sa tu vyjadruje individuálne a učiteľ má viac možnosti spoznať vlastnosti žiaka. Dramatická výchova predstavuje kvalitatívne odlišný prístup k školskej práci a k dieťaťu vôbec, pretože začína od osobnosti dieťaťa - ako subjektu výchovy. Rozvíja jeho prirodzenosť, túžbu po poznaní a osobnom raste. Tvorivá dramatika ako samostatný predmet sa uplatňuje na 1. stupni ZŠ v menšej miere, ale je výrazne zastúpená ako vyučovacia a výchovná metóda. Žiaci mali možnosť to, čo sa naučili v modelových situáciách priamo intenzívne prežiť, precítiť. Pri práci s tvorivou dramatikou sa prirodzenou formou realizovali medzipredmetové vzťahy. Z praxe vieme, že ak deťom nie je niečo jasné, nemajú to rady. Ale ak im my pomôžeme, naznačíme im cestu hľadania riešenia, napr. prostredníctvom hry nebude žiak chápať učenie ako príťaž, ale skôr ako zábavu. Práve dramatická výchova využíva hru ako jeden z mnohých princípov tvorby, väčšinou ide o kolektívnu tvorbu, kde sa rozvíja komunikácia, empatia, tolerancia, sebareflexia. Tieto aktivity sa uskutočnili na hodinách slovenského jazyka, slohu, čítania, výtvarnej výchovy, hudobnej výchovy. Boli realizované na vyučovaní, ale i v krúžku tvorivej dramatiky, ktorý už máme v škole.
Mgr. Mária Pavlarčíková
Prínosom projektu sú inovované učebné osnovy jednotlivých predmetov, vytvorenie cudzojazyčného obrázkového slovníka s pracovnými listami na vyučovanie anglického a nemeckého jazyka, herbára liečivých rastlín, modelu mestečka s rozpracovaným plánom jeho ďalšieho rozvoja. Žiaci sa oboznámili s regionálnou literárnou tvorbou, spoznali nielen históriu, kultúrne pamiatky a významné osobnosti Spišskej Belej a nášho regiónu, ale aj liečivé rastliny kvitnúce v tomto regióne. Formou projektového vyučovania žiaci sa naučili chronologicky zoraďovať historické skutočnosti.
Žiaci 1. ročníka sú hraví, a preto mali aj rozprávkové cvičenie s overballom a fitloptou. Hra, ktorá je v tomto veku najprirodzenejšou metódou na učenie, bola využitá pri realizácii mnohých aktivít – napr. S novou menou v obchode a živote, Čarovná tabuľa, zázračný zošit.
Projektom škola získala nové technické vybavenie: počítače - notebooky, multifunkčné zariadenie, dataprojektory, digitálny fotoaparát na zdokumentovanie aktivít, výučbový softvér , farebnú tlačiareň , diktafón , digitálnu kameru a iné.
Cieľovou skupinou boli žiaci 1. a 5. ročníka. Po ukončení projektu škola navrhnuté aktivity realizuje aj v ďalších ročníkoch. Získaná technika a skúsenosti sú uplatňované vo všetkých triedach.
Mgr. A. Rothová, riaditeľka školy