V rámci aktivít organizovaných školskou knižnicou sme v mesiaci apríl venovanému lesom zorganizovali aktivitu Strom krásnych myšlienok. Táto aktivita bola určená pre žiakov druhého stupňa, ktorí mohli na lístky písať rôzne citáty z kníh, ale aj vlastné myšlienky. Lístky potom lepili na strom pripravený pri školskej knižnici. Spoločne takto vytvorili krásny dub s košatou korunou plnou múdrych slov, ktorý je ozdobou chodby našej školy.
Novinky
Strom krásnych myšlienok
Apríl – mesiac lesov
Apríl. Niektorí mu hovoria bláznivý mesiac, či mesiac bláznov. Každý z nás však vie, že apríl je predovšetkým mesiac lesov. Ako mesiac lesov ho oslavujeme od roku 1952. Lesy sú neoddeliteľnou súčasťou obrazu Slovenska. Tvoria najdokonalejšie rastlinné spoločenstvo v prírode. Lesné porasty sú živými organizmami, ktoré rastú, dospievajú a hynú. Podľa toho sa k nim treba správať. Význam lesov pre človeka je nenahraditeľný, preto si zaslúžia našu ochranu.
Lesy pokrývajú na Slovensku plochu okolo 2 miliónov hektárov, čo je asi 42% rozlohy Slovenska. Zastúpené sú u nás listnaté, ihličnaté aj zmiešané lesy. O tom, aj o mnohých ďalších zaujímavostiach zo života lesov sa žiaci tretieho ročníka dozvedeli na aktivite Les v knihách, organizovanej školskou knižnicou. Pomocou prezentácie si precvičili svoje vedomosti o lesoch. Dozvedeli sa o ich význame pre človeka, rozlišovali listnaté a ihličnaté stromy, pomocou obrázkov rozprávali o spôsobe ochrany lesov. Po živej debate si prezreli knihu V našom lese, ktorá ich veľmi zaujala svojím netradičným spracovaním – informácie nachádzali po odkrytí okienok pod obrázkami, nadšenie v nich vyvolali 3D strany s lesným porastom a živočíchmi. V závere si vypočuli úryvok z knihy nášho rodáka Vladimíra Kleina Spišskobelianski poľovníci a podtatranské halali, ktorá obsahuje príhody poľovníkov, členov poľovníckeho spolku Poľana na ich potulkách lesmi.
3
Galaxiáda
Dňa 24. apríla 2018 sa 11 žiakov 3. a 4 ročníka zúčastnilo Galaxiády – súťaže v programovaní a tvorbe hier pre základné školy. Súťaž bola rozdelená do dvoch kategórií podľa veku pre 1. a 2. stupeň. Všetci naši žiaci súťažili v 1. kategórii Programovanie v GalaxyCodr, ktorá bola určená pre žiakov 1. stupňa. Súťaž prebiehala online a zúčastnilo sa jej 667 žiakov z celého Slovenska. Žiaci súťažili v 10 programátorských leveloch a do finále v Bratislave postúpili 20 najrýchlejší z celého Slovenska. Víťazi boli určení podľa počtu prejdených levelov, prejdených levelov so splneným cieľom a v prípade dosiahnutia všetkých cieľov podľa dosiahnutého času. K dispozícii mali 60 minút. Napriek výborným výsledkom niektorých našich žiakov sa do finálového kola v Bratislave žiaden z nich neprebojoval. Najlepší z nich – Tomáš Žiga sa umiestnil na 66. mieste s časom 9 minút 40 sekúnd. Účasť v tejto súťaži však bola pre nich novou a cennou skúsenosťou.
Výsledky súťažiacich v rámci našej školy:
- Tomáš Žiga, 4. A
- Zuzana Porubovičová, 3. A
- Diana Wittchenová, 3. A
- Juraj Olekšák, 3.A
- Dominik Rojko, 3. A
- Martin Szentiványi, 3. A
- Mária Krajancová, 3. A
- Ema Bočkayová, 3. A
- Lukáš Kovalčík, 3. A
- Adam Tomeček, 3. A
- Štefan Raslavský, 3. A
Mgr. Soňa Fodorová
2
Žiaci ZŠ J. M. Petzvala v strede Európy
Pekná slnečná streda 18.apríla priala našej exkurzii určenej pre žiakov 8. a 9.ročníka. Spoznávali sme krásy mesta Kremnica a navštívili sme stred Európy ležiaci v katastrálnom území Kremnických baní.
Našou prvou zastávkou bolo Múzeum mincí a medailí Národnej banky Slovenska, ktoré je zriadené v priestoroch starého meštianskeho domu na Štefánikovom námestí. Múzeum vlastní unikátnu numizmaticko-historickú expozíciu Líce a rub peňazí, jedinú svojho druhu na Slovensku. Expozícia mapuje vývoj slovenského peňažníctva a medailérstva od najstarších čias až po súčasnosť, venuje sa dejinám slávnej kremnickej mincovne, taktiež dejinám kremnického baníctva a mesta Kremnice vôbec.
Po prehliadke expozície Líce a rub peňazí sme navštívili mestský hrad. Je to ojedinelá pamiatka stredovekého osídlenia. Tvorí ju komplex stavieb z 13. – 15. storočia chránený dvojitým opevnením. V strede areálu stojí dominantný gotický kostol sv. Kataríny – patrónky mesta s neogotickým interiérom. Na bočnom oltári je umiestnená socha Madony z prelomu 15. – 16. storočia, v zadnej časti lode sa nachádzajú tri drevené gotické plastiky svätíc a baroková kamenná plastika od Dionýza Stanetiho. Nádhernými výhľadmi nás potešila renesančná veža. Ku kostolu bola pristavaná v 15. storočí. Po stáročia v nej sídlili strážcovia a ohlasovali nebezpečenstvo.
Po prehliadke mesta Kremnica sme sa presunuli do Kremnických baní. Vedľa starobylého kostola sv. Jána Krstiteľa je vztýčený kameň s pamätnou tabuľou, ktorá oboznamuje o geografickom význame tohto miesta. Na kameni je umiestnená informačná tabuľa, pripomínajúca historické medzníky Slovenska. Nachádza sa v nadmorskej výške 859 m n.m.
RNDr. Emil Valek, PhD.
37
Súťaž družstiev mladých zdravotníkov
Dňa 17. apríla 2018 sa v popradskej Aréne konala súťaž družstiev mladých zdravotníkov, ktorú už tradične organizuje územný spolok Červeného kríža v Poprade. Zúčastnili sa jej dve družstvá z našej školy. Žiaci museli zvládnuť skúšanie z teoretických vedomostí, praktické ošetrovanie rôznych zranení a tiež predviesť resuscitáciu na figuríne. Družstvo žiakov z 1. stupňa sa umiestnilo na 3. mieste, družstvo žiakov z 2. stupňa na 5. mieste. Žiaci pri príprave na súťaž získali veľa poznatkov o poskytovaní prvej pomoci, ktoré sa im určite v živote zídu.
3
English week
V dňoch 10.- 13. apríla do našej školy zavítal pán John Graham, ktorý žiakom ôsmeho ročníka pripravil aktívny týždeň anglického jazyka. Hry, komunikačné aktivity, rozhovory či rôzne zábavné úlohy - aj takéto činnosti boli súčasťou týždňa s názvom English week. Pán Graham si pre žiakov pripravil mnoho zážitkových aktivít, pomocou ktorých sa mu podarilo žiakov motivovať, aby využili svoje doterajšie vedomosti a používali anglický jazyk bez strachu z prípadných chýb.
Celé podujatie sa nieslo vo veľmi uvoľnenej a priateľskej atmosfére, o čom svedčia aj pozitívne reakcie našich ôsmakov, ktorí si tento týždeň plný učenia, ale aj smiechu a zábavy v spoločnosti pána Grahama a angličtiny užili. Práve takéto príjemné spestrenie vyučovania môže žiakov pozitívne motivovať k tomu, aby sa aj počas klasických hodín angličtiny vo svojom školskom rozvrhu prejavovali aktívne a pracovali na sebe, pretože dnes je anglický jazyk považovaný za samozrejmosť a jeho neznalosť môže skomplikovať štúdium, prácu či cestovanie po svete.
Pánovi Grahamovi patrí veľká vďaka za úsilie, ktoré vložil do prípravy tohto milého stretnutia. Oceňujeme aj jeho pozitívny prístup, dobrú náladu a úsmev. Tie určite prispeli k tomu, že žiaci sa cítili príjemne a English week im tak priniesol mnoho zážikov, na ktoré budú určite spomínať. A aby spomienka na tento týždeň nevybledla, na záver dostali žiaci účastnícky diplom a odfotili sa spolu s pánom Grahamom.
Mgr. Michaela Česánková
21
Beliansky slávik 2018
Dňa 12. apríla 2018 sme sa zúčastnili speváckej súťaže Beliansky slávik 2018, ktorá sa konala v mestskej kinosále. Súťaž Beliansky slávik napomáha šíreniu slovenskej ľudovej piesne ako aj k udržiavaniu tradícií našich predkov. Tohtoročnej súťaže sa zúčastnilo 27 súťažiacich, ktorí pred odbornou porotou zaspievali slovenské ľudové piesne. Súťažilo sa v troch kategóriách: 3. – 4. ročník, 5. – 6. ročník a 7. – 9. ročník. Do súťaže sa zapojili základné školy zo Spišskej Belej, ale aj z okolia, medzi ktoré patrí ZŠ Lendak, ZŠ Toporec, ZŠ Slovenská Ves a ZŠ Podhorany. Odborná porota v zložení pedagógov zo Základnej umeleckej školy v Spišskej Belej hodnotila výber piesní, intonáciu, rytmus. Každý súťažiaci si odniesol diplom za účasť a sladkú odmenu. Hoci sme v súťaži neuspeli, získali sme cenné skúsenosti, ktoré využijeme v budúcnosti.
Mgr. Mária Pavlarčíková
Okresné kolo Biologickej olympiády
Dňa 11. apríla sa uskutočnilo okresné kolo Biologickej olympiády. Z našej školy sa zúčastnil Jakub Reľovský v kategórii E- botanika. Umiestnil sa na 2. mieste a bude školu reprezentovať na krajskom kole, ktoré sa uskutoční 9. mája v Prešove.
Viera Konečná
Česko zpíva - semifinále
V piatok 6.4.2018 sme sa zúčastnili verejného koncertu 97 semifinalistov, kde dievčatá Sindy Alexyová, Jennifer Alexyová, žiačky našej školy bojovali o postup do finále súťaže „ Česko zpívá“. Súťaže sa zúčastnila aj Sára Šimkuláková, ktorá doprevádzala Sindy Alexyovú na klávesoch. Koncert prebiehal v Spoločenskom centre-UFFO v Trutnove. Konkurencia bola veľmi veľká. Spevácke výkony hodnotila odborná porota zložená z producentov, manažérov a hudobných profesionálov. Hoci dievčatá nepostúpili do finále, získali skúsenosti, ktoré môžu využiť v prípadnej budúcej speváckej kariére.
Mgr. Pavlarčíková
8
Veľkonočný florbalový turnaj
Prijali sme pozvanie na tradičný Veľkonočný turnaj vo florbale, ktorý sa uskutočnil v piatok 6. apríla v telocvični Spojenej školy v Lendaku. Turnaj je tradične dobre obsadený a bol vhodnou prípravou pred finálovým turnajom krajského kola, ktoré nás čaká.
Prvým súperom, ktorý nás preveril boli hokejisti Dolného Kubína. V zápase plnom šancí a krásnych akcií sme zvíťazili 2:1. Chlapci ukázali, že florbal im naozaj chutí. Avšak v ďalších zápasoch poľavili, uspokojili sa a nakoniec sme po prehre a remíze obsadili tretie miesto. Najlepším hráčom turnaja sa stal náš Kristián Svitana.
Reprezentovali nás: Lukáš Pajer, Lukáš Kubis, Kristián Svitana, Dominik Krupjak, Erik Görföl, Teodor Šatala, Peter Kostka, Denis Kuchta a Silvester Talár.
Project competition 2018
Žiaci deviateho ročníka sa aj v tomto školskom roku opäť zapojili do medzinárodnej projektovej súťaže v anglickom jazyku, ktorú organizuje vydavateľstvo Oxford University Press. Tohtoročnou témou projektov boli Filmy. Úlohou žiakov bolo vybrať si jeden z filmových žánrov a vytvoriť zaujímavý a originálny príbeh vo forme komiksu. Fantázii sa medze nekladú- týmto mottom sa riadili aj naši súťažiaci, a tak vytvorili nielen obsahovo, ale aj vizuálne pútavé projekty. Žiaci boli obmedzení iba jedným pravidlom- pracovať v skupinách.
Fakt, že žiaci sú šikovní a motivovaní používať anglický jazyk aj mimo vyučovacej hodiny, potvrdzuje to, že do súťaže vytvorili až 4 originálne projekty. Každý žiak bol za svoju snahu a využitie nadobudnutých vedomostí a zručností z anglického jazyka odmenený certifikátom vytvoreným priamo vydavateľstvom Oxford University Press.
Mgr. Michaela Česánková
Chemická olympiáda
Dňa 23.3.2018 sa v ZŠ s MŠ sv. Kríža v Kežmarku uskutočnilo okresné kolo Chemickej olympiády kategórie D, ktorého sa zúčastnilo 17 žiakov. Súťažné úlohy boli rozdelené do teoreticke a praktickej časti. Obe časti úspešne absolvovala a na peknom 5. mieste sa umiestnila žiačka našej školy Gabriela Ulbrichová.
Srdečne blahoželáme a tešíme sa z jej úspechu.
Viera Košická
Deň vody
Nemá nijakú chuť, ani vôňu. Viete, čo to je? Áno správne, je to voda, tá najvzácnejšia tekutina na Zemi. Aj voda má svoj pamätný deň. Je to vždy 22. marca, keď si všetci pripomíname Svetový deň vody. Preto sme v tento deň prišli oblečení v modrej farbe. V jednotlivých triedach sme sa venovali tvorivým tematickým aktivitám, riešili zábavné kvízy, rozprávali sme sa o vodných živočíchoch a ochrane prírody, maľovali sme ju, spievali o nej piesne, ochutnávali sme ju, voňali... Na rad sa dostal aj správny pitný režim. Cez prestávku vodník nalieval žiakom pitnú vodu do vlastnoručne vytvorených pohárov. Viac ....
96
Neľahká je práca predajcu kníh
Do našej školskej knižnice zavítal pán Marek Uhrín, jeden z vlastníkov kníhkupectva Alter Ego, asi najznámejšieho a najúspešnejšieho kníhkupectva v našom okrese. Porozprával žiakom o svojej práci, o začiatkoch podnikania v tejto oblasti, o tom, čo treba robiť, aby bolo kníhkupectvo úspešné. Žiakov zaujal mnohými zaujímavými informáciami. Dozvedeli sa napríklad, koľko majú v predajni práve teraz kníh, aké knihy sú najobľúbenejšie a najpredávanejšie z detskej literatúry, akú najmenšiu či najdrahšiu knihu mali v predajni. Zaujímalo ich tiež, aké vzdelanie potrebuje získať človek, aby sa stal kníhkupcom. Otázok mali veľa, na každú sa im dostalo odpovede. V závere sa žiaci poďakovali a na pamiatku dostali propagačné darčeky, ktorým sa veľmi potešili.
Pozri sa, čo čítam
V mnohých triedach sa žiaci našej školy, malí či veľkí, zapojili do aktivity Pozri sa, čo čítam a využili tak možnosť prezentovať svoju obľúbenú knihu a literárny žáner pred svojimi spolužiakmi. Pri predstavovaní svojej knihy sa hlavne tí menší naučili vyhľadávať dôležité údaje o nej – názov, meno autora, ilustrátora a prekladateľa, vydavateľstvo, miesto a rok vydania. Prečítali spolužiakom úryvok, ktorý ich v knihe najviac zaujal a vlastnými slovami porozprávali stručný obsah a charakterizovali hlavnú postavu. Starší žiaci si takto zopakovali učivo literatúry a mladší nabrali skúsenosti s prezentovaním. Dôležité pri tejto aktivite je však to, že záujem o knihy a čítanie prebudila aj v niekoľkých žiakoch, ktorí sa čítaniu kníh doteraz nevenovali.
Ako vznikla kniha
Marec je mesiac knihy, preto sme našim tretiakom a šiestakom pripravili aktivitu s názvom Ako vznikla kniha. Pomocou prezentácie žiaci prešli rôznymi obdobiami od praveku až po súčasnosť, sledovali vývin človeka a jeho myslenia, vývoj reči a písma, oboznámili sa s materiálmi, na ktoré človek zaznamenával svoje myšlienky od dreva, kameňa, hlinených tabuliek, cez papyrus a pergamen až po vynájdenie papiera v Číne. Naučili sa, že za dnešnú podobu kníh vďačíme Johanovi Guttenbergovi, ktorý vynašiel kníhtlač. Najviac sa im však páčila možnosť zahrať sa na pravekých ľudí a pomocou posunkov sa navzájom dorozumievať tak, aby im spolužiaci porozumeli.
Boli sme v mestskej knižnici
Marec je mesiacom kníh, a preto sa aj naša trieda 9.B 22. marca. 2018 vybrala do Mestskej knižnice v Spišskej Belej. Po príchode nás pani riaditeľka Eva Janusová milo privítala a oboznámila nás s chodom knižnice. Ukázala nám rôzne druhy kníh. Prevažne to boli knihy náučnej literatúry. Oboznámila nás aj s webovou stránkou knižnice, ukázala nám, ako si na nej vyhľadávať potrebnú literatúru. Návšteva knižnice sa mi páčila, dozvedel som sa mnoho zaujímavých informácií. V marci ju absolvovali so svojimi učiteľkami všetci žiaci našej školy.
RÓBERT MÜNNICH, 9.B
Veľkonočná výstava
Tak, ako sa to už pomaly stalo zvykom aj v tomto školskom roku sa v našej škole uskutočnil v poradí už 5. ročník veľkonočnej výstavy, ktorú sme realizovali v čase od 19.3. – 3.4. 2018. Žiaci aj učitelia našej školy reprezentovali svoju kreativitu a zručnosť vlastnými veľkonočnými ozdobami. Výstavu si pozreli žiaci 1. aj 2. stupňa našej školy.
p.uč.: V. Konečná, G. Plišková
Beseda so spisovateľkou
Marec je mesiac knihy už od roku 1955, kedy ho v bývalom Československu vyhlásili na počesť Mateja Hrebendu, legendárneho šíriteľa slovenskej a českej knihy, knižnej kultúry i vzdelanosti. Cieľom bolo podporiť u detí trvalý záujem o knihy.
Aj našim cieľom je žiakom rôznymi školskými aj mimoškolskými aktivitami podsúvať prácu s knihou, ukázať im, že práve kniha a čítanie z nej je zábavné i poučné zároveň. 22.marca sa žiaci 4. ročníka zúčastnili besedy so spisovateľkou Kristínou Balúchovou. Jej krátky exkurz do minulosti žiakom odhalil, prečo sa z letušky stala spisovateľka nielen pre deti. Spoločným čítaním sa mohli žiaci započúvať do napínavých príbehov z lietania.
Cieľom takýchto akcií je pripomenúť, že aj v období informatizácie, moderných informačných technológií a počítačov má kniha svoje opodstatnenie a význam pre jednotlivca i celú spoločnosť.
Mgr. Mária Urbanová
Florbalisti postúpili na krajské kolo
Ďalšie úspešné družstvo našich športovcov tentoraz florbalistov. Družstvo, ktoré nenašlo premožiteľa najprv v kvalifikačnej skupine a potom ani vo finále a stalo sa majstrom okresu. Bez prehry tak postúpilo do krajského finále, ktoré odohrá v máji v Prešove. Družstvo tvorili Lukáš Pajer, Lukáš Kubis, Kristián Svitana, Dominik Krupjak, Erik Görföl, Teodor Šatala, Peter Kostka, Denis Kuchta a Silvester Talár.
Chlapcom gratulujeme a ďakujeme za výbornú reprezentáciu.
Jaroslav Dobeš