Jeseň, pani bohatá, farbí stromy do zlata...
Keďže jeseň je považovaná za najkrajšie ročné obdobie v prírode, rozhodli sme sa so žiakmi druhého ročníka stráviť príjemné slnečné dopoludnie v Kaštieli v Strážkach. Vopred sme si vybrali tému, ktorej sme sa chceli venovať.
Žiaci 2.A si vybrali tému Pozorovateľ, kde sa sústredili na sochárske umenie. Oboznámili sa s prácou sochára Juraja Gábora, ktorý priamo v kaštieľnom parku vytvára sochu Pozorovateľ rieky. Každý z nás je pozorovateľom. Pozorujeme svoje okolie, v ktorom vieme nájsť množstvo námetov na umelecké stvárnenie. Sochár Juraj Gábor tak našiel inšpiráciu v prostredí parku a v tvorbe Ladislava Mednyánszkeho. Druháci si vyskúšali rôzne techniky modelovania sochy na odliatkoch hlavy. Svoje práce si nadšení malí umelci odniesli domov.
Žiaci 2.C začali svoju aktivitu Farby jesene v kaštieľnom parku. V aleji stromov pozorovali každý detail, pohyby konárov stromov, keď sa do nich opiera vietor. Zbierali listy rôznych tvarov a farieb. Pomocou tušu a akrylových farieb vytvárali ich odtlačky, vnímali kontrasty farieb. Vlastným výtvarným dielkam sa veľmi tešili.
Žiaci 2.B skúmali vodu vo všetkých jej podobách. Zisťovali, čo všetko sa môže odraziť na hladine rieky a či sa voda vyskytuje aj v umení. Cez umenie a výtvarnú tvorbu zobrazenú na kartičkách spoznávali špecifiká každého skupenstva vody. Skúsili ju použiť ako materiál, pracovali s jej optickými aj fyzikálnymi vlastnosťami. Pracovali s kockou ľadu, kvapkami vody a práškovými farbami, rozotierali, rozpúšťali a vytvárali tak malé umelecké diela.
Cieľom týchto aktivít bolo prebudiť v žiakoch záujem o umenie cez vlastnú výtvarnú tvorbu, čo sa aj podarilo. Každá detská práca bola originálom a prejavom úžasnej detskej kreativity.
Triedne učiteľky 2. ročníka