Mesiac marec je tradične venovaný čítaniu a knihám. Aby sme našim žiakom ukázali čaro kníh a cestu k čítaniu, organizovali sme rôzne čitateľské aktivity nielen v školskej knižnici, ale aj v triedach.
Deti z 1.A si vybrali svoju obľúbenú knihu a snažili sa o nej čo najpútavejšie porozprávať svojim spolužiakom. Po prezentácii kníh si každý vybral jednu, ktorá ho najviac zaujala a nakreslil k nej ilustráciu podľa vlastnej fantázie. Takto sme u nich rozvíjali prezentačné a komunikačné zručnosti a už v tomto veku sa učili vystupovať pred spolužiakmi.
Deti z 1.B skladali neznámy text pomocou 5 W. Zaujímavé cvičenia venované prváčikom skúsili na krúžku Hravá školička. Deti najskôr počúvali príbeh, potom ho postupne „skladali“ do zväčšenej podoby na koberci. Vo dvojiciach prečítali svoju vetu, potom poukladali pomocou otázok: Kto? Čo sa stalo? Kde sa to stalo? Kedy sa to stalo? Prečo sa to stalo? Jeden ucelený príbeh. Nakoniec ho ešte raz prečítali a porovnali s ukážkou z knihy. V ďalšej aktivite skladali vety. Poznajú už takmer všetky písmená z abecedy, preto nebolo pre nich ťažké zostaviť zo slov vety, ktoré ukladali na koberec. Pracovali vo dvojiciach. Vytvorili tak poučný text so zaujímavými informáciami. Takými a ďalšími podobnými „hrami“ si spríjemňujú čítanie, aby sa im nikdy neprestalo páčiť.
Deti z 1.C robili aktivitu „Čítaj ako...“. Žiaci mali kartičky, na ktorých boli rôzne obrázky, napr. čítaj ako vystrašený, čítaj, ako keby si spieval, čítaj, ako keby ti bola zima, čítaj ako operný spevák a pod. Aktivita ich veľmi bavila, veľa sa smiali a boli zvedaví, ako budú čítať ich spolužiaci.
Vo 4.A každý žiak predstavil ostatným knihu, ktorú v tomto mesiaci prečítal. Zahrali sa tiež hru, kedy jeden žiak prečítal kúsok z knihy, ktorú si vybral, na ľubovoľnej strane a žiak, ktorému kniha patrila, si ju musel spoznať. Chvíle dobrej zábavy a dobrej nálady zažili pri čítaní básne z čítanky, pretože ju čítali ako speváci, nahnevane, veselo, ako uspávanku.
V školskom klube si druháci čítali rozprávky. Najviac sa deťom páčila rozprávka o Mechúrikovi Koščúrikovi, tak ju počas čítania ilustrovali. Prestávky spríjemňoval svojim spolužiakom Nathaniel hrou na flaute.
Deti zo 4. oddelenia školského klubu detí začali marec – mesiac knihy besedou a výrobou záložiek do svojich obľúbených kníh a učebníc. Pri aktivite Som spisovateľ si porozprávali, kto je spisovateľ, čo tvorí, akých spisovateľov poznajú. Zahrali sa sami na spisovateľov, vytvárali si vlastné príbehy, ktoré predniesli ostatným deťom. Vypočuli si príbeh o prvákoch a ich priateľoch tretiakoch, dva vianočné príbehy, príbeh o kamarátstve, ale aj príbeh o podmorskom fantazijnom svete. Dokázali, že sú nielen odvážni a tvoriví, ale že sú aj dobrí rozprávači. Možno raz niekto z nich bude naozajstným spisovateľom.
Žiaci 6.B na triednickej hodine rozdelení do skupín skladali rozstrihaný obrázok, ktorý je obálkou slávnej knihy Najkrajšie rozprávky bratov Grimmovcov. Následne si spolu prečítali jeden z príbehov s názvom Dupinôžka a diskutovali o dôležitosti čítania. Na záver vytvorili plagát s názvom Knižná inšpirácia, kam môžu vpisovať názvy zaujímavých kníh a inšpirovať spolužiakov k čítaniu.
V 7.A sa rozhodli robiť čitateľskú aktivitu, ktorej cieľom bolo odporučiť knihu svojim spolužiakom. Deti si priniesli knihu, ktorú prečítali a ktorá sa im aj páčila, niečím ich oslovila, bola pre nich zaujímavá. Sedeli v kruhu a ich úlohou bolo knihu spropagovať tak, aby si ju chceli prečítať aj ostatní spolužiaci.
Ôsmaci z 8.A triedy si už vo februári vyberali ukážku z literárnej výchovy. Pracovali podľa vlastného rozhodnutia samostatne, ale aj vo dvojiciach alebo trojiciach. Ich úlohou bolo pripraviť prezentáciu so zaujímavosťami o autorovi, o jeho živote, ako aj o vybranom diele, ktoré si prečítali. V priebehu vyučovacích hodín literatúry sa tak navzájom informovali o A. Christie, L. M. Montgomery, L. Rennison, D. Adams, J. Verne, W. Kotzwinkle, L. Zrubecovi a zároveň si precvičovali svoje prezentačné zručnosti.
Ďakujeme učiteľom, ktorí vedú svojich žiakov k čítaniu a k poznávaniu literatúry hravou formou a organizovaním rôznych čitateľských aktivít a ďakujeme hlavne všetkým žiakom, ktorí sa do týchto aktivít radi zapájajú. Prajeme im, aby ich radosť z čítania sprevádzala po celý život, pretože čítanie, to sú otvorené dvere do čarovného sveta.