Jeseň 2023 v Školskom klube detí.
Jeseň v ŠKD
82
Záložka do knihy spája školy
Záložka do knihy spája školy je projekt, do ktorého sa zapájajú slovenské aj české školy. Z prihlásených škôl sa podľa určených kritérií vytvárajú partnerské dvojice, ktoré medzi sebou nadviažu kontakt pomocou elektronickej komunikácie a po ukončení projektu si vzájomne vymenia záložky, ktoré vyrobili ich žiaci. Nám bola pridelená Základná škola a Materská škola Mikoláša Alša v Miroticiach.
Mesto Mirotice leží v okrese Písek v malebnom Juhočeskom kraji. Preslávil ho tamojší rodák Mikoláš Aleš, známy český maliar a ilustrátor. Kresliť začal, keď mal iba 4 roky. Základná škola v súčasnosti nesie jeho meno. Mirotice a okolitú malebnú juhočeskú krajinu poznajú ľudia aj z filmov, ktoré sa tu natáčali.
Základná škola a Materská škola Mikoláša Alša v Miroticiach je stredne veľká mestská škola. Má bohatú históriu. Prvá, najstaršia škola priliehala ku kostolnému múru, mala dve triedy, do ktorých v r. 1796 bolo zapísaných 205 detí. V r. 1802 bola v blízkosti kostola zriadená druhá škola pre kresťanskú mládež, do ktorej chodilo 327 detí. Tretia mirotická škola bola meštianska škola, stála pri cintoríne, mala tri učebne a dve miestnosti pre učiteľov. Chodilo do nej 461 detí. Práve tu začal chodiť ako žiak Mikoláš Aleš, ktorý sa stal významným českým maliarom a ilustrátorom. Štvrtá mirotická meštianska škola bola otvorená v r. 1904 pri ceste smerom na Prahu. Svojmu účelu slúžila až do roku 1994 a verejnosť ju označovala ako „starú“ školu. Piata mirotická škola slúži dodnes. Bola založená v r. 1949 a pomenovaná po slávnom mirotickom žiakovi Mikolášovi Alešovi. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo v r. 1951. Celý názov školy bol Stredná škola Mikoláša Alša v Miroticiach. Na začiatku 60. rokov došlo k zmene názvu školy na Základnú deväťročnú školu. Táto škola je v Miroticiach známa ako „nová“ škola. Je úplnou základnou školou, ktorá poskytuje základné vzdelanie asi 140 deťom vo veku od šesť do pätnásť rokov. Škola má výhodnú polohu nielen pre deti z Mirotíc, ale tiež pre deti z okolitých blízkych dedín. Leží na okraji mesta, kde doslova za oknami vstúpite do prírody, čo sa dá označiť ako nadštandardné.
Tu môžete vidieť podobnosť s našimi školami, ktoré ľudia tiež bežne nazývajú starou a novou školou.
Pani učiteľka z Mirotickej školy nás už kontaktovala a napísala správu za všetky deti z ich školy. Z nej sme sa dozvedeli, že už začali pracovať na výrobe záložiek pre nás. Verím, že aj my sa budeme snažiť vyrobiť záložky hodné toho, aby mohli byť pekným a milým darčekom.
Nezabudnite, že záložky nesmú mať abstraktné vzory, ale musia súvisieť s rozprávkou, príbehom, či básňou, ktorá vás niečím zaujala.
Vyrobené záložky môžete odovzdať do konca tohto týždňa, najneskôr v pondelok vašim učiteľom, alebo v 1.A triede.
Prajem vám príjemné chvíle pri tvorení.
Mgr. Soňa Fodorová
PRVKY LAND ART – JESENNÉ PUZZLE
4Jeseň, jedno z najfarebnejších období roka prináša nielen sychravé a upršané dni. Má svoje magické čaro. Častokrát nás prinúti zamyslieť sa nad krásou a úchvatnými pohľadmi na našu prírodu.
Druháci sa zahrali na umelcov a s trochou fantázie tvorili z dostupného prírodného materiálu jesenné puzzle priamo v prírode.
Aj takéto drobné radosti nám dokážu rozjasniť celý náš deň!
A.Kalafutová, M.Urbanová
Štvrtáci v SNG - Čierne na bielom
24Naši štvrtáci sa vo štvrtok 12.októbra vybrali do Kaštieľa v Strážkach, aby sa dozvedeli, čo sa skrýva za veľavravným názvom Čierne na bielom. Tento workshop zahŕňal pojmy: negatív – pozitív, svetlo-tma, čierna – biela. Žiaci sa dozvedeli o prvých pokusoch o zachytenie obrazu – ako vznikli prvé fotografie, väčšina z nich mala po prvýkrát v rukách vyvolaný film z fotoaparátu, až po súčasné prístroje na fotografovanie. Zaujímavé výtvarné techniky, ktoré si vyskúšali sa im veľmi páčili. Potom sme v danej téme pokračovali v kaštieľnom parku, vďaka slniečku. Vytvárali sme tiene v rôznych pózach, ktoré zachytávali kriedou na chodníku, niektorí zostrojili svoje portréty pomocou tieňa a prírodnín. Nakoniec zostrojili pani jeseň z prírodného materiálu a precvičili si logiku hrou piškvorky, na ktoré tiež využili bohatú ponuku prírodnín z parku. Žiaci obohatení o nové vedomosti o princípe svetla a tieňa, negatívu a pozitívu vo fotografii skonštatovali, že fotenie v minulosti bolo veľmi náročné.
Cestou naspäť nás sprevádzalo slniečko, vďaka ktorému sme zažili veľa zábavy pri aktivitách s tieňom v kaštieľnom parku s jeho pestrou ponukou prírodných materiálov.
Mgr. Viera Michlíková, Mgr. Yveta Tomaľová
Rozprávky z krivého zrkadla
V Spišskom divadle si 12.10.2023 žiaci 5.-6. ročníka a 7. A triedy pozreli inscenáciu Rozprávky z krivého zrkadla (Andersenove rozprávky). Asi najznámejšie rozprávky dánskeho rozprávkara H. Ch. Andersena Cisárove nové šaty, Škaredé káčatko a Kresadlo zdramatizoval Michal Babiak, texty piesní napísal Viktor Kollár.
Tieto pútavé, vtipné a často dojemné príbehy nesú v sebe silný mravný odkaz – odsudzujú nafúkanosť, hlúposť, pokrytectvo, povýšenosť a nečestné správanie. Poukazujú na to, že inakosť netreba odsudzovať a prinášajú nádej, že dobro zvíťazí nad zlom.
Prostredníctvom nafúkaného cisára, škaredého káčatka a odvážneho vojaka sme sa preniesli do zázračného rozprávkového sveta. Moderné spracovanie týchto tradičných rozprávok bolo doplnené veselými pesničkami, tancami a vizuálnymi pútavými kostýmami. /Partnerom inscenácie bola Tricklandia, Starý Smokovec./
Predstavenie sa žiakom veľmi páčilo.
Mgr. A. Oroszová
Literárny Kežmarok
V dňoch 5.-6.10.2023 sa konal v Kežmarku 58. ročník Literárneho Kežmarku, ktorý bol venovaný 105. výročiu úmrtia Martina Kukučína, slovenského spisovateľa a privátneho študenta kežmarského lýcea, 5. výročiu úmrtia Alfréda Grosza. Alfréd Grosz bol kežmarský rodák, pedagóg, historik a prírodovedec.
Aj my sme boli pozvaní na podujatia, ktoré sa konali v rámci Literárneho Kežmarku.
Mgr. Alena Oroszová spolu so žiačkami 8. B triedy Dominikou Elliášovou a Zoe Pacanovskou navštívili 6. októbra Mestskú knižnicu v Kežmarku, kde prebiehali semináre a workshopy pre žiakov.
PhDr. Mária Rapošová zaujímavým rozprávaním priblížila život MUDr. Mateja Bencúra (Martina Kukučína). PhDr. Nora Baráthová, historička a spisovateľka, sa venovala životu a dielu kežmarského rodáka prof. Alfrédovi Groszovi a nakoniec Mgr. Pavo Máťuš hovoril o 180. výročí kodifikácie spisovnej slovenčiny.
Žiačky absolvovali workshop tvorivého písania s hudobníkom, textárom, spevákom a hercom Zbyňom Džadoňom.
Mgr. A. Oroszová
Spolupráca s FACE CLUBOM – zahraniční dobrovoľníci na hodinách anglického jazyka
Sme veľmi radi, že aj v tomto školskom roku sa vyučujúcim anglického jazyka na druhom stupni podarilo spojiť svoje sily s FACE CLUBOM a pozvanie na hodiny cudzieho jazyka prijali zahraniční dobrovoľníci, ktorí k nám do školy budú chodiť v rámci spestrenia výučby angličtiny a posnažia sa hravou formou motivovať žiakov k rozprávaniu v cudzom jazyku. Naši siedmaci mali zatiaľ možnosť zoznámiť sa s Raphaelom. Ten pochádza z Francúzska a okrem toho, že im porozprával o svojej domovine, žiaci dostali príležitosť využiť svoje jazykové zručnosti a komunikovať s človekom, ktorého materinským jazykom nie je slovenčina. Veríme, že aj tieto návštevy žiakov inšpirujú a motivujú k ešte intenzívnejšiemu štúdiu cudzieho jazyka, veď nie nadarmo sa hovorí, že koľko jazykov vieš, toľkokrát si človekom.
Mgr. Michaela Česánková
Škola v SNG – Umenie z písmen
16Žiaci druhých ročníkov vymenili v utorok 10.októbra tradičný školský priestor za netradičné priestory v Kaštieli v Strážkach. Počas pešej cesty plnili úlohu Svetového dňa chôdze a opakovali učivo o dopravných prostriedkoch či dopravných značkách. V Kaštieli na nich čakal workshop, ktorý bol zameraný na písmo. Rozhovorom o vzniku písma či prvých knihách sa spoločne zahrali s písmenami a tvorili z nich obrázky. V kaštieľnej záhrade sa zahrali na pozorovateľov jesennej prírody a zmien, ktoré nastali. Do pozorovacích hárkov si detailne zaznamenávali všetko, čo mohli vidieť, počuť, ohmatať či ovoňať.
Na konci príjemného a poučného dopoludnia sa na nás usmialo zubaté slniečko.
Mgr. Anna Kalafutová, Mgr. Mária Urbanová
Exkurzia do Planetária a Múzea Solivary Prešov
18Žiaci 4.A a 4.B triedy sa vo štvrtok 05.10.2023 zúčastnili na veľmi zaujímavej a podnetnej exkurzii v Prešove. V planetáriu sme si pozreli film o vesmíre a pútavú prednášku o planétach, o striedaní dňa, noci a ročných období na našej planéte. V druhom bloku pod umelou hviezdnou oblohou sme mali možnosť vidieť zaujímavé a netradičné pohľady na vesmír, zdanlivý pohyb hviezd, Slnka a Mesiaca na oblohe.
Veľkým zážitkom bola exkurzia v Solivare, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Žiakov upútalo rozprávanie pani sprievodkyne, od ktorej sa dozvedeli ako sa v minulosti soľ ťažila a neskôr varila zo slanej vody - soľanky. Veľmi sa nám páčilo, že expozícia sa nenachádzala len v jednej miestnosti, ale prešli sme si 4 budovy na miestach, kde v minulosti vykonávali svoju funkciu. Zaujímavý bol gápeľ – miesto, kde sa za pomoci koníkov ťažila soľanka z podzemia. Obdivuhodné bolo sledovať a počúvať ako si naši predkovia vymysleli dômyselné zariadenia a náradia, ktoré im uľahčovali fyzicky náročnú prácu v 17. storočí.
Mgr. Y. Tomaľová, Mgr. V. Michlíková
Október - Medzinárodný mesiac školských knižníc
V roku 2008 vyhlásil James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva mesiac október za Medzinárodný mesiac školských knižníc.
Školské knižnice už tradične počas tohto mesiaca organizujú rôzne podujatia na propagáciu kníh a podporu čítania. Naša škola sa každoročne zapája do česko – slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Tento rok je to už 14. ročník s veľmi zaujímavou témou Inšpirujúci svet rozprávok, básní a príbehov. Poďme teda čítať, besedovať, prezentovať a tvoriť nie iba na literatúre, ale aj na iných hodinách, či počas prestávok. Vyrobené záložky môžu mať rôzny formát, rozmer, môžu byť vyrobené ľubovoľnou technikou, ale musia byť jasne spojené s konkrétnou rozprávkou, príbehom, či básňou. Nápomocná bude aj školská knižnica, ktorá ponúka množstvo kníh pre každú vekovú kategóriu.
Prevádzkové hodiny budú každý štvrtok v čase od 12.30 do 14.30 a v pondelok počas veľkej prestávky.
Tešíme sa na vaše návštevy v knižnici a ďakujeme všetkým, ktorí sa zapoja do projektu a vytvoria pekný darček pre zatiaľ neznámeho spolužiaka z pridelenej partnerskej školy. Ktorá to bude, sa dozviete čoskoro.
Mgr. Soňa Fodorová
Európsky deň jazykov 2023
1026. septembra v našej škole každoročne oslavujeme krásu a rozmanitosť cudzích jazykov pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý vyhlásila Rada Európy v roku 2001 a jeho cieľom je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť jazykovú a kultúrnu rozmanitosť a motivovať viac ako 700 miliónov Európanov k učeniu sa cudzích jazykov. Na hodinách anglického a nemeckého jazyka si naši vyučujúci a žiaci pripravili viacero aktivít na oslavu dňa jazykov.
Na prvom stupni druháci pod vedením p.uč. Urbanovej vytvorili strom európskych štátov. Listy tohto stromu boli vlajkami s jednoduchým pozdravom. Žiaci sa rozprávali aj o tom, aké je dôležité učiť sa cudzí jazyk. Štvrtáci sa s p. uč. Michlíkovou učili čísla v rôznych jazykoch sveta a na záver oslavy dňa jazykov si spolu zaspievali francúzsku pesničku.
Na druhom stupni sa šiestaci pod vedením p.uč. Česánkovej zabavili pri pexese s anglickými názvami štátov a hlavných miest a zároveň si svoje vedomosti zmerali v súťažnom kvíze o krajinách, jazykoch a mestách sveta, pri ktorom využili poznatky z predmetu geografia. Piataci, siedmaci a ôsmaci počúvali pieseň z filmu Ľadové kráľovstvo naspievanú v 41 svetových jazykoch. Siedmaci na hodine s p. uč. Kravárikovou venovali pozornosť slepým mapám- p. uč. im najprv čítala krátke texty o určitých krajinách a žiaci mali uhádnuť názov krajiny a kartičku správne umiestniť na mapu. Potom žiaci priraďovali pozdravy v rôznych jazykoch a rozličné charakteristické prvky pre danú krajinu. S deviatakmi na hodine nemeckého jazyka vytvárala informačný plagát o zaujímavých miestach v Spišskej Belej, ktorý následne žiaci výborne odprezentovali. Na hodinách p. uč. Ochotnicu mali žiaci v šiestom ročníku možnosť oboznámiť sa s jazykovou aplikáciou Duolingo. Tú im zaujímavo predstavila žiačka 8.A Adriana Valeková. Mnohí prejavili záujem o učenie sa cudzích jazykov aj takýmto spôsobom. Siedmaci súťažili v hádaní jazykov na základe krátkej zvukovej ukážky a deviataci natočili zábavný a motivačný skeč o tom, prečo je dôležité učiť sa cudzie jazyky.
vyučujúci cudzích jazykov na I. a II. stupni
Zemiakarský jarmok
15Na námestí 23. septembra 2023 sa konal 19. Spišský zemiakarský jarmok, na ktorom sme mali opäť možnosť vystúpiť a predstaviť naše folklórne pásmo hier, spevov a tancov. Počasie nám prialo a my sme si vychutnávali spoločné chvíle a s nadšením sme ľuďom predstavili krásne vystúpenie. Predstavili sme sa s pásmom „Na húsky“, ktoré bolo doplnené speváckym číslom a hudobným sprievodom.
Chcela by som sa aj touto cestou poďakovať hlavne deťom, že sú súčasťou tohto kolektívu a tvoria výbornú partiu, za to, že sa chcú stretávať, nacvičovať nové programy a mnohokrát aj mňa posilňujú a povzbudzujú k ďalšej práci.
Mgr. K. Kušmíreková
GRAFIKA 2023
2Žiaci ZŠ J. M. Petzvala v Spišskej Belej pod vedením p. uč. Mgr. A. Oroszovej sa zapojili do 7. ročníka výtvarnej medzinárodnej súťaže grafiky „GRAFICA“ určenej pre žiakov základných a stredných škôl v partnerských mestách. Vyhlasovateľom súťaže je Gymnázium Vysoké Mýto v Čechách, cieľom rozvoj grafických zručností žiakov. Témou 7. ročníka - Svet v detailoch (Živá a neživá príroda, Stroje).
Tomáš Malich, žiak 9.B triedy, sa svojou prácou umiestnil na krásnom 1. mieste a získal čestné uznanie a zaujímavú vecnú cenu. 1. miesto obsadila aj žiačka bývalej 9.B triedy Jennifer Prašková, ktorá bola odmenená čestným uznaním a peknou vecnou cenou. Čestné uznania získali žiaci: Peter Polaček, Leila Banská, Adrián Wojtas a Chiara Štefaniaková.
Úspechy našich žiakov v medzinárodnej výtvarnej súťaži nás veľmi potešili. Ďakujeme im za reprezentáciu našej školy v zahraničí. Ceny a čestné uznania prevzal a doručil pánovi riaditeľovi viceprimátor mesta Spišská Belá Maroš Vaverčák. Ďakujeme.
Mgr. A. Oroszová
Máš dosť životov?
Je to kampaň, ktorú pripravilo občianske združenie IPčko, ktoré už 11 rokov poskytuje anonymnú a bezplatnú psychologickú pomoc.
Ide o pomáhajúcu, osvetovú a preventívnu aktivitu, ktorá mladých ľudí jazykom počítačových hier informuje o možnostiach existujúcej pomoci vo chvíľach, keď vo svojich životoch prežívajú náročné a krízové situácie. Ak sa pri hraní počítačových hier mladí dostanú do úzkych, okamžite hľadajú pomoc doplnením si životov. V skutočnom svete zdôveriť sa so svojimi problémami je však ťažšie než posledný level najnáročnejšej počítačovej hry. Preto IPčko mladých vyzýva, aby v prípade, keď cítia, že im dochádzajú sily, nezostávali osamote, ale požiadali o pomoc. Nie je to prejav slabosti, naopak, je to prejav odvahy! Pomoc im môže poskytnúť tím spoluhráčok a spoluhráčov (mladých psychológov) non stop – anonymne – bezplatne.
10. septembra pri príležitosti Svetového dňa prevencie samovrážd dobrovoľníci z IPčka vyrobili vizuály (kartičky a plagáty) s QR kódom, ktoré 8. septembra rozdistribuovali po Slovensku do zapojených škôl. V pondelok ráno aj v našej ZŠ J. M. Petzvala pred vyučovaním triedni učitelia 8. a 9. ročníkov nalepili v triedach na podlahu plagát, rozdali žiakom kartičky a následne ich informovali o prebiehajúcej kampani. Žiakom vysvetlili, ako sa naskenovaním kódu na kartičke mobilom dostanú na webovú stránku IPčka, kde si nájdu informácie o nonstop dostupnej, anonymnej, bezplatnej, psychologickej online aj offline pomoci.
Súčasťou tejto kampane je aj video s influencerom Matejom Slažanským, ktorého mladí poznajú ako „Menamelassie“ z online hier, sociálnych sietí a vlogov.
O dôležitosti prinášať túto ťažkú tému do škôl hovoria nasledujúce údaje. Za 1. polrok 2023 psychológovia IPčka zrealizovali 100 000 pomáhajúcich a krízových komunikácií. Tretina z nich bola s mladými ľuďmi do 18 rokov. Takmer 10% z týchto kontaktov sa týkali myšlienok na samovraždu.
Mgr. Dagmar Popovičová
Súťaž Naj čitateľ školského roka 2023/2024
Zapojte sa do súťaže o najaktívnejšieho čitateľa školského roka 2023/2024.
Stačí, ak navštívite priestory školskej knižnice a vypožičiate si (a samozrejme aj prečítate) v priebehu školského roka čo najviac kníh.
Tešíme sa na vás!
Prevádzkové hodiny v školskej knižnici v šk. roku 2023/2024
Prevádzkové hodiny v školskej knižnici v školskom roku 2023/2024 budú vo Štvrtok o 12.30 – 14.30.
Slávnostné otvorenie školského roku 2023/2024 04.09.2023 – pondelok o 8:30 hod.
Milí žiaci, vážení rodičia, slávnostné otvorenie šk. roku bude prebiehať nasledovne:
žiaci postupne vstupujú do školy od 8:15 hod. a idú priamo do tried, kde na nich budú čakať triedni učitelia. V sprievode triednych učiteľov sa žiaci presunú na školský dvor, kde bude prebiehať oficiálna časť – slávnostné otvorenie školského roku 2023/2024.
Po slávnostnom otvorení školského roku sa žiaci odoberú do tried spolu so svojimi triednymi učiteľmi.
Prváci so svojimi zákonnými zástupcami vstupujú do tried:
1.A na 1. poschodí, triedna učiteľka Mgr. Soňa Fodorová,
1.B na prízemí, triedna učiteľka Mgr. Gabriela Plišková,
1.C na prízemí, triedna učiteľka Mgr. Tatiana Ilavská
(zoznamy žiakov sú vyvesené na dverách tried).
V prípade nepriaznivého počasia žiaci ostanú v triedach a slávnostné otvorenie školského roku bude prebiehať formou školského rozhlasu.
Pokyny pre žiakov navštevujúcich ŠKD
V šk. roku 2023/2024 budú v škole štyri oddelenia ŠKD. Vaše dieťa môže navštevovať školský klub detí v čase pred vyučovaním od 6.30 hod. do 7.45 hod. a po vyučovaní do 16.30 hod.
Prosíme rodičov, aby dodržiavali čas odchodu detí zo ŠKD o 14.00 hod., o 14.30 hod., o 15.00 hod., o 15.30 hod.
V čase od 15.30 do 16.30 hod. kedykoľvek. V prípade skoršieho odchodu zo ŠKD musí dieťa odovzdať vychovávateľke písomný súhlas rodiča.
Na zápisný lístok napíšte čas príchodu (ranný klub) a odchodu (popoludňajší klub) a či si má dieťa písať v ŠKD úlohy. Odporúčame, aby dieťa malo hygienické vreckovky. Dieťa musí mať náhradný kľúč od šatňovej skrinky, ktorý odovzdá p. vychovávateľke.
Poplatok za školné v ŠKD rodičia uhradia na účet pre ŠKD, číslo účtu: SK15 0200 0000 0016 6214 3953 vo výnimočných prípadoch v kancelárii ekonómky školy.
Školné za ŠKD za jeden mesiac je 10€.
Uhradiť školné môžete dvoma spôsobmi:
splátkou 2x za školský rok:
1. september 2023 - december 2023: 40€ (do 25.09.2023)
január 2024 – jún 2024: 60€ (platba v roku 2024 do 28.02.2024) do správy pre prijímateľa uveďte meno a priezvisko, triedu dieťaťa. Neposielajte školné za ŠKD za celý školský rok na účet.
2. v hotovosti v pokladni u ekonómky školy za celý školský rok.
Kontakty na p. vychovávateľky:
1. oddelenie: Marta Dlugošová 0917 161 906
2. oddelenie: Vanda Kniesznerová 0949 602 911
3. oddelenie: Mgr. Jana Tomalová 0917 162 017
4. oddelenie: Mgr. Alena Schurdaková 0917 161 894