- Premena tradičnej školy na modernú 2012-2014
- Aktívne učenie 2009
- Nedopusťme, aby knihy stratili svoje čaro
- Školy pre budúcnosť 2008/2009
- Enviroprojekt 2008
- Jazykovou gramotnosťou bližšie k Európe
- Enviroprojekt 2007
- Digitálni štúrovci 2005 a Digitálni štúrovci 2006
- Otvorená škola 2005 a otvorená škola 2006
- Komplexný poradenský systém
- Nové trendy vzdelávania učiteľov anglického jazyka na základných školách
- Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva
- Zvýšenie kvalifikácie učiteľov telesnej a športovej výchovy
- Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy
Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy
Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu
prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej
na rozvoj pracovných zručností a prácu s talentami
ZŠ J. M. Petzvala patrí k 177 školám /161 základných škôl zo siedmich samosprávnych krajov a 16 základných škôl z Bratislavského kraja/, ktoré sú zapojené do národného projektu Podpora profesijnej orientácie žiakov základnej školy na odborné vzdelávanie a prípravu prostredníctvom rozvoja polytechnickej výchovy zameranej na rozvoj pracovných zručností a prácu s talentami.
Projekt sa orientuje na prípravu a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov na získanie a rozvoj kompetencií potrebných na premenu tradičnej školy na modernú. Zapojením do tohto projektu naša škola získavala viaceré benefity – bezplatnú účasť našich pedagogických zamestnancov na kontinuálnom vzdelávaní z predmetov biológia, chémia, fyzika a technika, ktoré absolvovali p. učiteľky - MVDr. V. Košická, Mgr. M. Kováčiková, Ing. V. Andrášová a Mgr. D. Heldáková. Vzdelávania sa zúčastnila aj Mgr. D. Popovičová, výchovná poradkyňa. Na podporu profesijnej orientácie žiakov základnej školy bol vyvinutý nový softvérový nástroj, prostredníctvom ktorého bude monitorovať schopnosti a záujmy žiakov už od piateho ročníka. Na všetky základné školy zapojené do projektu bude distribuovaný katalóg pracovných pozícií očami detí. Ide o zoznam povolaní, ktoré sú v regióne žiadané, na ktoré by sa mohli žiaci orientovať.
V rámci 1. aktivity projektu Podpora polytechnickej výchovy žiakov ZŠ a ďalšie vzdelávanie pedagogických zamestnancov ZŠ v polytechnickej výchove žiaci na druhom stupni našej základnej školy dostali učebné pomôcky v hodnote cca 10 000 Eur, ktoré im oživia hodiny biológie, fyziky, techniky či chémie. Do odborných učební pribudli zbierky nerastov a hornín, makety orgánov človeka, mikroskopy aj s preparátmi či edukačné sady zamerané na magnetizmus, termodynamiku či optiku. Modernú formu vzdelávania zabezpečia aj laboratórne váhy, chemikálie či obrábacie stroje na drevo a kov. Problémy so získavaním vedomostí a nových poznatkov u žiakov súvisia s abstraktným myslením a množstvom cudzích slov. A práve v tomto smere im môžu pomôcť názorné modely, ale aj výpočtová technika.
2.októbra 2015 sa uskutočnili štyri otvorené vyučovacie hodiny, na ktorých vyučujúci prezentovali za prítomnosti pracovníkov Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v Bratislave využívanie pomôcok. Na hodine biológie MVDr. V. Košická sprístupnila žiakom rozmnožovane rastlín pomocou nádherných trojrozmerných modelov kvetov. Pri fixácii učiva bola využitá didaktická technika a interaktívna tabuľa. V diagnostickej časti si žiaci overili svoje poznatky pracovným listom. Na hodine chémie si deviataci pod vedením Mgr. M. Kováčikovej upevnili učivo o meraní pH a neutralizácii prostredníctvom rôznych pomôcok z projektu, boli použité kadičky zo sady laboratórnych skiel, chemikálie, minitester pH, krátky film a pracovný list. Na hodine techniky sa piataci zoznámili s kovospracujúcimi a drevospracujúcimi remeslami. Najprv si pozreli ukážky s použitím IKT techniky, získané vedomosti si fixovali audiotestom a v praktickej časti si sami vyskúšali prácu s dodanými pomôckami z projektu. Páčila sa im práca s elektrickou lupienkovou pílkou, elektrickým sústruhom, rôznymi ručnými pílkami, razidlami a celým radom ďalších pomôcok. Hodinu odprezentovala Ing. V. Andrášová. Na hodine fyziky v 7. ročníku žiaci pracovali so súpravou pomôcok Magnetizmus, kde si mohli zostaviť model magnetického poľa, kompasu a buzoly.
V rámci Prešovského kraja štyria pedagógovia školy boli nominovaní do 10-členných pracovných skupín. Mgr. D. Popovičová, Dr. J. Tomeček a RNDr. E. Valek, PhD. participovali na tvorbe a overovaní metód nových foriem prípravy žiakov na povolanie. Skupina vytvorila 20 návrhov, z ktorých sa v rámci kraja 6 overilo v praxi.
6.októbra 2015 bola za prítomnosti zamestnancov Štátneho inštitútu odborného vzdelávania v Bratislave overená aktivita Skrutkovacia rozcvička, ktorú rozpracoval Dr. Juraj Tomeček. Aktivita je zameraná na rozvoj manuálnych zručností žiakov. Môže byť realizovaná v škole na hodinách techniky, fyziky, sveta práce ako relaxačné cvičenie, manuálna rozcvička alebo súťaž. Podobné spôsoby používajú strojárenské firmy (napr. automobilky na Slovensku) pri prijímaní nových zamestnancov. Aktivita predstavuje istú kontinuitu medzi prípravou žiakov na základnej škole a praxou.
Mgr. A. Rothová, riaditeľka školy a učitelia zapojení do projektu