• ELEKTRONIZÁCIA VZDELÁVACIEHO SYSTÉMU REGIONÁLNEHO ŠKOLSTVA

        •  

          ZŠ J.M.Petzvala sa aktívne zapojila do národného projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva. Národný projekt Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva realizuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky v spolupráci s Metodicko-pedagogickým centrom. Projekt má priniesť vybudovanie a vytvorenie funkčného elektronického vzdelávacieho systému a uvedenie elektronických služieb do prevádzky. Predpokladom rozvoja digitálnej gramotnosti je modernizácia vzdelávania s využitím informačných a komunikačných technológií. Projekt digitalizácie regionálneho školstva v Slovenskej republike je vypracovaný v súlade so záväzkami Slovenskej republiky vyplývajúcimi zo Stratégie Európa 2020.

          Súčasťou projektu je zriadenie a vybavenie digitálnych učební, vytváranie digitálneho vzdelávacieho obsahu a vyškolenie vybraných pracovníkov pre zabezpečenie ďalšieho vzdelávania pedagogických pracovníkov. Vybavenie digitálnych učební pozostáva z interaktívnej tabule, notebooku a dvadsiatich tabletov Samsung.

          Projekt je financovaný z prostriedkov Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti.

          Realizuje sa od 22. novembra 2013 do 30. septembra 2015.

          Súčasťou projektu je aj vypracovanie dvoch školských podprojektov:

          • Máme radi Slovensko
          • Učím sa, učím ťa

          RNDr. Emil Valek, PhD.

          gestor projektu

           

          Projekt: Máme radi Slovenko

          Cieľom projektu je vytvorenie multimediálneho sprievodcu po zaujímavých lokalitách Slovenska, pre nás teda sprievodcu mestom Spišská Belá. So žiakmi  prvého aj druhého stupňa sme zrealizovali niekoľko zaujímavých vychádzok, nielen po intraviláne mesta Spišská Belá.  Navštívili sme kaštieľ Strážky, Beliansky rybník, Mestský úrad Spišská Belá a p.primátora JUDr. Š. Bieľaka, Regionálne informačné centrum, kostoly, múzeá a iné zaujímavosti nášho mesta.

                

                

                

           

          Počas vychádzok sme spolu so žiakmi pomocou tabletov a fotoaparátov zdokumentovali zaujímavosti a pamiatky nášho mesta. Pri získavaní informácií sme pracovali nielen s informáciami v elektronickej podobe, ale taktiež sme využívali knihy publikované o meste Spišská Belá, encyklopédie, či skúsenosti a rady rodičov a starých rodičov. Následne sme získané informácie, fotografie a videá spracovali v programe MovieMaker.  Výsledky našej práce budú neskôr spolu s ďalšou tisíckou prác slúžiť nielen žiakom z iných miest pri objavovaní krás nášho Slovenska. 

          Jedným z výsledkov našej práce je aj prezentačné video mesta Spišská Belá, ktoré spracovala skupina žiakov 6.B triedy pod vedením učiteľa Emila Valeka.

          Môžete vzhliadnuť na adrese:

          https://www.youtube.com/watch?v=zwFQz7obTPU&feature=youtu.be

          Mesto Spišská Belá

          Leží v Prešovskom kraji v  okrese Kežmarok.

          Zemepisné súradnice: 49° 11′ 9″ N, 20° 27′ 24″ E

          Mesto Spišská Belá pozostáva z dvoch katastrálnych území:

          k.ú. Spišská Belá: celková výmera - 3 035,1344 ha (z toho zastavané územie - 213, 7677 ha)
          k.ú. Strážky: celková výmera - 358, 8541 ha (z toho zastavané územie - 19, 8544 ha)

                                                         

          Erb mesta Spišská Belá                                    Vlajka mesta Spišská Belá

          Nachádza sa v Popradskej kotline, na ľavom brehu rieky Poprad. Nadmorská výška 625 m n.m. Prvá písomná zmienka sa datuje od roku 1263.

          Počet obyvateľov: 6568 (k 31.12.2014).

          Okolie mesta bolo osídlené už v staršej dobe kamennej, no vznik obce sa datuje do 12.storočia a v polovici 13.storočia po tatárskom vpáde sa tu usídlili nemeckí kolonisti. Spišská Belá patrila medzi najbohatšie spišské mestá, ktoré v roku 1412 dal kráľ Žigmund do zálohu poľskému kráľovi Vladislavovi Jagielovskému za pôžičku 37 tisíc kôp českých grošov. Záloh trval do roku 1772. Roku 1778 tu vznikla konzerváreň a liehovar a roku 1895 bola vybudovaná železnica z Popradu.
          Románsko-gotický kostol sv. Antona pustovníka, ktorý pochádza z rokov 1263-1265, bol neskôr prestavaný. Zvonica z roku 1590 má renesančnú architektúru a budova rímsko-katolíckej fary dostala konečnú klasicistickú podobu v roku 1817. Na námestí možno vidieť neskoro-renesančné a barokové meštianske domy zo17.-18.storočia. V Spišskej Belej žil a pôsobil lekár Michal Greisiger, priekopnícky bádateľ pravekého osídlenia a ľudovej kultúry tatranskej oblasti. Jeho múzeum je symbolicky umiestnené s Mestskou knižnicou v tej istej budove. V neskoro-renesančnom dome zo 17. storočia je od roku 1964 Múzeum fotooptiky Jozefa Maximiliána Petzvala. Tu sa narodil tento slávny matematik, fyzik a vynálezca šošovkového aparátu.

           

          Strážky je bývalá obec. Od 1. januára 1972 je pričlenená k Spišskej Belej ako miestna časť. Nachádza sa tu renesančný kaštieľ.

          · Kaštieľ v Strážkach - národná kultúrna pamiatka. Kaštieľ je skvostom renesančnej architektúry na Slovensku.

          · Kostol Sv. Anny - filiálny kostol farnosti rím.-kat. cirkvi v Spišskej Belej, národná kultúrna pamiatka

          · Zvonica - renesančná stavba spred roku 1629 - národná kultúrna pamiatka

          · archeologický nalez osídlenia zo staršej doby kamennej v lokalite „Dlhá medza“

          RNDr. Emil Valek, PhD.

           

             

             

          Učím sa, učím ťa

          Cieľom projektu bolo vytvorenie materiálu pre vzdelávanie rovesníkov. V rámci tohto projektu sme so žiakmi piateho a ôsmeho ročníka vytvorili vzdelávacie video v anglickom jazyku. Žiaci v spolupráci s učiteľkou anglického jazyka  Mgr. D. Buricovou pripravili a odprezentovali tému - prítomný priebehový čas – pomocou videoprojektu, ktorý bol pre nich zrozumiteľný a zaujímavý. Žiaci sa učili navzájom, ôsmaci veľmi podrobne vysvetlili tému a žiaci piateho ročníka doplnili video názornými ukážkami jednotlivých aktivít. Cieľom bola motivácia žiakov a učiteľov k tvorbe videoprojektov a zároveň si žiaci mohli vyskúšať rolu učiteľa, ktorá sa im páčila.

                         

           Mgr. Dagmar Buricová