• Tvorba školského kurikula

Jednou z úvodných častí projektu bola tvorba školského kurikula, ktoré napĺňa reformu vzdelávania v jej obsahovej časti.

Aktivita  bola realizovaná mesiacoch v máji až december 2012.

Na tvorbe školského kurikula sa podieľali všetci interní pedagogický zamestnanci našej školy. Pri vypracovaní spolupracovali s príslušným interným konzultantom, projektovou manažérkou, asistentom projektovej manažérky. Čiastkové a finálne verzie kurikul (výstupy kurikul za jednotlivé predmety a ročníky)  boli pravidelne kontrolované a konzultované s externými poradcami, odborníkmi v danej oblasti.

Kurikulum sa vypracovávalo pre všetky predmety v 3. a  4.. ročníku a tiež pre všetky predmety v 7., 8. a 9. ročníku.

Obsahovú časť kurikula tvorili charakteristiky jednotlivých predmetov, kognitívne, afektívne a psychomotorické ciele, obsahový a výkonový štandard učiva, meracie nástroje kurikula, charakteristika využívaných metód a a foriem.

Pedagógovia vypracovali Tematické výchovno-vzdelávacie ciele pre jednotlivé predmety, ktoré obsahujú ciele, obsahový a výkonový štandard, metódy a formy, prierezové témy. Zároveň vypracovali vzdelávacie plány pre individuálne začlenených žiakov.

Pri tvorbe kurikula sa vypracovával aj merací nástroj, ktorý bude slúžiť v ďalšej časti projektu – pri pilotnom overovaní.

Súčasťou kurikula vo vybraných predmetoch boli aj  metodické popisy parciálnych aktivít (mini projektov), na ktorých budú vyučujúci neskôr so žiakmi pracovať.

Aktivita Tvorba školského kurikula trvala 8 mesiacov, vzhľadom k jej náročnosti to bol primeraný čas, pretože kurikulum ja ponímané ako najširší pedagogický dokument určený učiteľom, riadiacim pracovníkom, žiakom, rodičom ale aj zriaďovateľovi.

Význam kurikula, ale i práce našich pedagógov nie je vhodné podceňovať, pretože je to základný pedagogický dokument, ktorý vymedzuje v každom predmete preberané učivo (obsahovú náplň predmetu), ciele, metódy a formy, ktorými sa majú stanovené ciele dosiahnuť.

RNDr. Emil Valek, PhD.