• Škola v prírode Oščadnica

Škola v prírode Oščadnica

Po dlhých prípravách a vybavovaniach rôznych potvrdení sa konečne dostavil deň, kedy nastúpilo štyridsať detí zo štvrtého ročníka so svojimi učiteľkami do autobusu. Cesta smerovala do Oščadnice na úpätí pohoria Kysucké Beskydy. V objatí krásnej prírody sme strávili päť dní od 20. mája do 24. mája 2019. Príjemné ubytovanie nám poskytol  personál z penziónu Gájuz. Počasie vystačilo na to, aby sme stihli za dva dni uvidieť najbližšie prírodné a kultúrne zaujímavosti. Najprv sme sa vybrali cestičkou Náučného chodníka a došli sme na vyhliadku pod lazami Surovina. Potom nás privítalo krásne prostredie Kalvárie v Oščadnici. Napokon, výlet do Vychylovky nám pripravil prekrásne dojmy. Najskôr sme sa odviezli vláčikom Historickej lesnej úvraťovej železnice, potom domčeky skanzenu Múzea Kysuckej dediny očarili naše pohľady pre detinskú jednoduchosť. Napokon nám modely historických železníc pripravili nečakanú zábavu. Po ceste k ubytovaniu nás čakalo ešte jedno prekvapenie. V obci Stará Bystrica bol Slovenský orloj - predstavujúci sediacu Madonu, patrónku Slovenska. Vo výklenkoch sme videli 6 sôch národných dejateľov. V strede orloja bol farebný ciferník s astronomickými údajmi. Bol to jediný z orlojov na svete, ktorý ukazuje tzv. pravý slnečný čas. Potom, ako sa počasie zmenilo, podarilo sa nám niekoľko krát využiť záhradu a detské ihrisko penziónu na hry z animačného programu. Keď sme si povedali, že dážď nezastaví našu odvahu, vybrali sme sa hľadať zaujímavosti hostiacej obce. Ani večernú „opekačku“ neprekazilo pretrvávajúce mrholenie. Po najväčšej zábave, aká sa dá zažiť len v Škole v prírode sme začali baliť kufre i spomienky. Ešte niekoľko fotiek, slzičiek a objatí a pripravení šoféri nás bezpečne vrátili drahému domovu. Určite nás budú veľmi dlho potešovať krásne spomienky na učenie v prírode a spoločne prežitý čas.