• Spoznaj svoj región

Spoznaj svoj región

V priestoroch kaštieľa v Strážkach sa 7. 06. 2019 uskutočnil siedmy ročník regionálnej súťaže Spoznaj svoj región. Súťaže sa zúčastnilo 11 družstiev zo základných  škôl z kežmarského okresu. Nad regulárnosťou súťaže dohliadala trojčlenná porota v zložení  Mgr. Jana Galliková zo ZŠ Dr. D. Fischera v Kežmarku, Mgr. Anna Gontkovská zo ZŠ Grundschule v Kežmarku a Mgr. Matúš Šimonov zo ZŠ Nižná brána v Kežmarku.

Súťažilo sa v piatich kolách. Žiaci v prvom kole písomne odpovedali na otázky týkajúce sa dejín Spiša. Žiaci v druhom kole spoznávali známe kultúrnohistorické pamiatky Spiša. Tretie kolo bolo zamerané na vybrané osobnosti dejín Spiša. Žiaci si volili osobnosť a bodovú hodnotu otázky. V štvrtom kole úlohou súťažiacich bolo prostredníctvom programu HotPotatoes chronologicky zoradiť umelecké slohy. V poslednom kole si vyberali bodové hodnoty otázok od 1. – do 6 zamerané na dejiny Spiša.

Aj v tomto ročníku pre súťažné družstvá   bolo pripravené „domáce predkolo“. Úlohou žiakov bolo predstaviť ľudový kroj zo svojho bydliska alebo okolia. Prezentácie žiakov mali vysokú úroveň. Dominovali prezentácie lendackého, ždiarskeho kroja, no objavila sa aj prezentácia kroja z Osturne, Veľkej Lomnice, či Výbornej

Na 1. mieste sa umiestnila ZŠ Dr. Daniela Fischera, Kežmarok. Na druhom mieste sa umiestnila  ŽŠ Grundschule z Kežmarku a na treťom mieste sa umiestnilo družstvo zo Spojenej školy v Spišskej Starej Vsi.

Srdečná vďaka patrí žiačkam našej  školy  Alici Šelepovej a Ružene Marcele Vargovej, ktoré nám spevom spríjemnili chvíle medzi jednotlivými kolami. Úprimne ďakujeme aj mestu Spišská Belá, ktoré súťaž sponzorsky zabezpečilo a vedeniu našej základnej školy, ktoré aktívnym prístupom prispelo k bezproblémovému priebehu súťaže. Dúfame, že sa na budúci rok opäť stretneme už v 9. ročníku regionálnej súťaže Spoznaj svoj región.

Dr. Juraj Tomeček