• Premenovanie školy

•      Základná škola Jozefa Maximiliána Petzvala - takáto nová tabuľa na priečelí vzdelávacieho zariadenia na Moskovskej ulici v Spišskej Belej víta od 1. januára 2008 svojich zamestnancov, rodičov aj žiakov.

Ministerstvo školstva SR schválilo prepožičanie tohto čestného názvu škole na základe výborných výchovno-vzdelávacích výsledkov a zároveň pri príležitosti 200.výročia narodenia chýrneho spišskobelianskeho rodáka, významného vynálezcu, fyzika, matematika, univerzitného profesora J. M. Petzvala.

Zriaďovaciu listinu a Petzvalov portrét, ktorý si určite nájde čestné miesto, odovzdal  riaditeľke školy  Mgr. Anne Rothovej primátor mesta JUDr. Štefan Bieľak na slávnostnej prezentácii Petzvalovej osobnosti, ktorá bola súčasťou dvojdňových osláv zmeny názvu.

Škola sa v týchto dňoch obliekla do sviatočných šiat, aby na svojej pôde privítala vzácnych hostí- najvyšších predstaviteľov mesta, školského úradu, riaditeľov okolitých škôl, bývalých pracovníkov.

Pani riaditeľka,  ktorá uviedla  slávnosť, vo svojom prejave načrela do histórie  školstva v Spišskej Belej, datujúcej sa od roku 1705, v ktorom bola postavená prvá škola pri rímsko-katolíckom kostole. Súčasná budova Základnej školy na Moskovskej ulici bola odovzdaná do užívania v roku 1960 a prešla, podľa slov pani riaditeľky, najmä v posledných rokoch, mnohými zmenami. Mesto zabezpečilo plynofikáciu, rekonštrukciu strechy, výstavbu ihriska s umelým povrchom a osvetlením. Vďaka zapojeniu sa do projektov Infovek, Digitálni štúrovci, Otvorená škola a Vzdelávanie učiteľov v oblasti používania IKT sa vybudovali počítačové učebne, špeciálna trieda so zabudovanou audiovizuálnou technikou, pribudla výpočtová technika, internet, edukačné programy, informačno-komunikačná technológia.

Žiaci majú možnosť trénovať v školskom športovom stredisku, pracovať v 30  krúžkoch, navštevovať jazykovú školu s moderným jazykovým laboratóriom, vzdelávať sa v školskej knižnici, prispievať do školského časopisu, zapájať sa do vedomostných, umeleckých a športových súťaží, žije sa v nej aktívne od skorého rána do večera.

Pozvaným hosťom, pedagógom a vybraným žiakom sa prihovorili aj primátor mesta JUDr. Štefan Bieľak a Mgr. Milan Choma, dlhoročný učiteľ /pôsobiaci aj v Spišskej Belej/ a autor nedávno krstenej  monografie o J. M. Petzvalovi. Obaja vyzdvihli prínos tohto človeka, ktorý je paradoxne známy viac vo svete ako doma, pre rozvoj vedy a techniky a vyjadrili presvedčenie, že žiaci aj učitelia sa inšpirujú jeho životom a dielom a škola vychová pre Slovensko a Európu veľa vynikajúcich osobností.

Podujatie osviežil aj krátky  kultúrny program, ktorý pripravili pre prítomných žiaci našej školy. Citátom J. M. Petzvala ,,Podmanil som si svetlo, lebo na svete je ešte veľmi veľa tmy" sa začalo spomienkové literárne pásmo, prelínajúce sa s vystúpeniami mladých hudobníkov, v ktorom sme si pripomenuli Petzvalovu životnú púť, ale hádam najväčší potlesk zožali malí tanečníci so svojou milou choreografiou.

Po skončení programu boli všetci srdečne pozvaní na prehliadku expozície obrazového materiálu zo života nového patróna školy, ktorá potrvá do konca októbra a powerpointovú prezentáciu spojenú s malou recepciou v audiovizuálnej učebni. Panovala tu radostná atmosféra. Hostia sa tešili zo stretnutia, využili možnosť porozprávať sa, oprášiť spomienky na bývalých riaditeľov, učiteľov, žiakov, porovnať školský systém  v minulosti so súčasným, predebatovať plány do budúcnosti.

Oslavy udelenia čestného názvu vyvrcholili na nasledujúci deň slávnostnou akadémiou v priestoroch telocvične. O dobrú náladu sa svojím vystúpením postarali naše najväčšie recitátorské, spevácke a tanečné talenty pod vedením svojich učiteliek.

Ako uviedla pani riaditeľka Mgr. Anna Rothová: ,,Uvedomujeme si, že udelením čestného názvu  budeme jedinou ZŠ na Slovensku s menom takej významnej osobnosti, zvýši sa tým povedomie školy, zamestnancov a žiakov a to nás zaväzuje patriť k najlepším moderným otvoreným školám na Slovensku. Verím, že spoločne so súčasným pedagogickým kolektívom budeme dosahovať kvalitné výchovno-vzdelávacie výsledky a tým potvrdíme oprávnenosť prepožičania čestného názvu školy.

K úspešnému priebehu tejto akcie prispeli sponzori: Mesto Spišská Belá,  primátor mesta JUDr. Štefan Bieľak, reštaurácia V mlyne, p. Rojko, Belianska vináreň,  p. Grigľák, cukrárne Nostalgia, p. Čižík, Roal, p. Popovič, Ovomix, p.Ištocy, kvetinárstvo Gerbera,  p. Hudačeková. Ďakujeme.

Mgr. Ingrid Vasjuková, učiteľka ZŠ  J.M. Petzvala