• Školská a mimoškolská činnosť v rokoch 2011 - 2021

        • SPOZNAJ SVOJ REGIÓN

           

          Súťaž Spoznaj svoj región je regionálna súťaž, organizuje ju naša základná škola. Myšlienka zorganizovať súťaž, ktorá by presahovala medze školy, sa zrodila v školskom roku 2011/2012, keď vtedajšia vedúca školského úradu Mgr. Amália Lacušová navštívila v decembri našu tradičnú vedomostnú súťaž pre žiakov našej školy. Súťaž ju nadchla a prišla s myšlienkou zorganizovať podobnú súťaž na regionálnej úrovni. Po diskusii o tom, ako by súťaž mala vyzerať, sme dospeli k záveru, že súťaž bude zameraná na históriu Spiša, ponesie názov Spoznaj svoj región. Organizátorsky súťaž od jej vzniku zastrešuje Mesto Spišská Belá a vedenie ZŠ J.M. Petzvala. Odborným garantom a moderátorom súťaže je Dr. Juraj Tomeček.

          Súťaž sa vždy nesie v duchu nejakej myšlienky známej osobnosti. V roku 2018 to bol citát Thomasa Jeffersona, spoluautora americkej deklarácie: „História tým, že podáva správu o minulosti, umožňuje posudzovať prítomnosť.“ V roku 2019 sa súťaž niesla v duchu myšlienky svätého Jána Pavla II.: „Dejiny učia, že demokracia bez hodnôt sa rýchlo premieňa na jasnú alebo kamuflovanú totalitu.“

          Doteraz bolo zorganizovaných 8  ročníkov tejto súťaže. Do súťaže sa zapája okolo 10 škôl.  Prvé dva ročníky sa uskutočnili v telocvični školy, následne sme našli dôstojnejšie miesto v priestoroch Kaštieľa v Strážkach. Súťaž už viackrát zmenila svoju podobu, no vždy sme sa ju  snažili  zatraktívniť pomocou audiovizuálnej techniky s využitím aplikácií vhodných na edukáciu. Nový prvok do tejto súťaže vniesla vedúca školského úradu PhDr. Edita Svocáková, ktorá prišla s myšlienkou domácej alebo bádateľskej úlohy pre súťažné družstvá.

          V osemročnej histórii súťaže si najlepšie počínali mladí milovníci histórie zo ZŠ Dr. D. Fischera v Kežmarku pred domácimi nadšencami histórie zo ZŠ J.M. Petzvala, no súťaž už dokázali vyhrať aj žiaci zo Slovenskej Vsi či zo ZŠ Grundschule v Kežmarku.

          Súťaž je stále popretkávaná bohatým kultúrnym programom. V programe, s ktorým sa prezentujú žiaci našej školy, prevládajú ľudové piesne zo Spiša. Teší nás, že spolu s našimi žiakmi dokážeme prekrásnu miestnosť v podzemí Kaštieľa v Strážkach premeniť na súťažné priestory. Prenesieme tam asi 20 počítačov, dataprojektory, plátna a inú audiovizuálnu techniku. Naši mladí technici sa zvyčajne vedia postarať o bezchybné technické zabezpečenie súťaže.

          Sme hrdí na to, že súťažiaci, ako aj pedagógovia, ktorí pripravujú žiakov, sa radi do Strážok vracajú. Hovoria, že tu panuje súťažná, no priateľská atmosféra. Súťažiaci majú možnosť pred vyhodnotením súťaže absolvovať prehliadku kaštieľa a na víťazov vždy čakajú hodnotné ceny a chutný obed. Srdečná vďaka patrí Mestu Spišská Belá za organizačné zabezpečenie súťaže, zamestnancom SNG Kaštieľa v Strážkach za poskytnutie priestorov a prehliadku,  riaditeľke ZŠ J. M. Petzvala Mgr. Anne Rothovej za spoluorganizovanie a prívetivé slová počas vyhodnotenia súťaže na nádvorí kaštieľa.

          Myslíme si, že najväčší význam súťaže tkvie v posilňovaní regionálnych prvkov histórie, žiaci pracujú s prameňmi histórie, a tak si osvojujú  kultúru spoločenskej komunikácie.

           

          VEDOMOSTNÁ SÚŤAŽ

           

          Najstaršou aktivitou žiackej školskej rady je vedomostná súťaž. V školskom roku 2019/2020 sme pripravili už 15. ročník tejto súťaže. Veľa tvorivej práce vynaložia členovia žiackeho parlamentu pri príprave tejto súťaže. Táto súťaž prešla počas svojej existencie viacerými úpravami, vyskúšali sme si viacero modelov súťaže, no od začiatku sme sa snažili do súťaže zakomponovať prvky informatizácie. V súčasnosti má súťaž takúto podobu: v prvom kole súťažiaci odpovedajú na vopred pripravené otázky, v 2. kole je pre všetkých súťažiacich pripravených 10 otázok v programe ActiveInspire z oblasti spoznávania krás Slovenska v programe ActiveInspire. Do 3. kola postúpi 12 žiakov, úlohou  súťažiacich je zoradiť na počítači vzostupne desatinné čísla v programe Hot Potatoes. Do štvrtého a piateho kola postúpi 8 súťažiacich. Postupujúci si v štvrtom kole vyberajú bodové hodnoty otázok zo šiestich tém. V záverečnom piatom kole si súťažiaci vyberajú bodové hodnoty otázok bez uvedenia tém v programe PowerPoint. K najúspešnejším jednotlivcom tejto súťaže patrili Stanislav Pitoniak, Marek Gancarčík, Samuel Solus, Michal Matava, Zuzana Gancarčiková, Jozef Žiga, Klaudia Zatkovská, Matej Tomala a Nina Cehulová.

          Táto súťaž je vždy popretkávaná kultúrnym programom, ktorý pripravia zvyčajne vychovávateľky školského klubu detí s učiteľkami ročníkov 1. - 4. Sme hrdí na to, že moderátormi a technikmi sú samotní žiaci našej školy. V súčasnosti úlohu moderátoriek perfektne zvládajú žiačky Ema Bieľaková a Katarína Kraváriková.

           

          DEŇ JAZYKOV

           

          V Európe sa začal oslavovať 26. septembra 2001 pod oficiálnym názvom Európsky deň jazykov. Jeho cieľom je podporiť 800 miliónov Európanov učiť sa cudzie jazyky. Oslava dňa jazykov sa stala súčasťou výchovno-vzdelávacieho procesu aj v našej škole. Vyučujúce cudzích jazykov sa na oslavu tohto sviatku každý rok so svojimi žiakmi dôkladne pripravujú prostredníctvom netradičných vyučovacích hodín či aktivít, ktoré môžu mať aj formu exkurzie na pôdu katedier a vysokých škôl. V septembri 2019 sa žiaci 7.- 9. ročníka zapojili do kvízov a hier so zahraničnými lektormi, ktoré zorganizovala Univerzita P.J. Šafárika v Košicach. Tradičnou aktivitou spojenou s týmto dňom je tvorba jazykových plagátov. Tie môžu mať rôznu podobu či už je to obkresľovanie rúk, maľovanie a lepenie vlajok rôznych krajín alebo spisovanie slov v cudzích jazykoch. Veľmi obľúbené sú aj jazykové hry, videá a piesne, prostredníctvom ktorých sa žiaci učia pozdraviť a predstaviť  v rôznych jazykoch.

           

           

          TÝŽDEŇ ANGLICKÉHO JAZYKA

           

          Aktivitou s dlhoročnou tradíciou s veľkou obľúbenosťou je Týždeň anglického jazyka s americkým lektorom Johnom Grahamom. Tento rodák z Kalifornie - žijúci v našom meste - si pre žiakov počas tohto týždňa pripravuje mnoho zábavných, tvorivých a komunikačných úloh, ktoré od nich vyžadujú aktívny prístup a praktické využitie jazykových zručností. Komunikácia s rodeným Američanom je tak vzácna a obohacujúca, a to nielen pre žiakov, ale aj pre vyučujúce angličtiny.

           

           

           

          VÝMENNÉ POBYTY

           

          Významnou a obohacujúcou aktivitou v rámci výučby cudzích jazykov bol výmenný pobyt žiakov našej školy a školy v nemeckom meste Brück, ktoré je partnerským mestom Spišskej Belej, žijú v ňom potomkovia spišských Nemcov.

           23. septembra 2016 počas XIV. ročníka Spišského zemiakarského jarmoku zástupcovia spomínaného mesta navštívili aj našu školu. Isabell Peschl, Roland Hoffmann, Michael Klenke a Denis Bergholz sa zúčastnili vyučovacej hodiny deviatakov. Po prehliadke jazykových učební nemeckí hostia prejavili záujem o partnerstvo so školou, zámerom ktorého mali byť výmenné pobyty žiakov. Prvý z nich sa uskutočnil 4. – 6. júna 2018, keď sa rodiny našich ôsmakov na tri dni stali hosťovskými rodinami pre nemeckých žiakov. Skupinku 7 tínedžerov z Brücku sprevádzali učiteľ nemeckého jazyka pán Stefan Wiesensee a pán Jens Ahrendt, učiteľ matematiky a telesnej výchovy. Krátky, ale na zážitky a nové skúsenosti veľmi bohatý výmenný pobyt, ktorý v sebe zahŕňal aj návštevu Tatier, Belianskej jaskyne či hradu v Starej Ľubovni, ukončilo 13 kamarátov spoločnými hrami a rozlúčkou na autobusovej zastávke v Spišskej Belej.

          Druhý výmenný pobyt tentoraz u našich partnerov v Nemecku sa konal v dňoch 10. – 13. apríla 2019. Prechodným domovom pre 11 našich deviatakov sa stali na tri noci nemecké domácnosti s novými kamarátmi. Zodpovednosť za žiakov počas pobytu prevzali vyučujúce nemeckého jazyka S. Dudášová a Z. Tyborová. V sprievode Rolanda Hoffmanna, potomka nemeckej rodiny vysídlenej zo Slovenska v roku 1946, sa skupina slovenských žiakov prešla po cyklochodníku R1, ktorý je súčasťou 3600 km dlhej trasy z francúzskeho Calais do St. Petersburgu v Rusku. Navštívili prírodný park Hoher Fläming, či si prezreli historické liečebne Beelitz Heilstätten a zámok Sanssouci v Postupime. Po 4 dňoch plných zážitkov a poznania, ako nemecký jazyk používať v reálnej komunikácii mimo triedy, sa naši žiaci rozlúčili a s novou skúsenosťou sa vrátili domov.

                        

          PARTNERSKÁ ŠKOLA VO VYSOKOM MÝTE

           

              História výmenných pobytov v hostiteľských rodinách žiakov našej družobnej ZŠ Javornického sa začala písať 30. mája 2017. Štvordňový pobyt  vo Vysokom Mýte bol plný zaujímavých aktivít a zážitkov. Deti si okrem iného zmerali sily v športových súťažiach na Škololympiáde, pozreli si mesto aj základnú školu, zabavili sa na diskotéke. Na tretí deň navštívili areál zámku Nové Hrady, v ktorom ich sprevádzal rytier v dobovom kostýme. Dychtivo počúvali jeho rozprávanie o histórii zámku aj o živote Bedřicha Smetanu a mohli si vyskúšať aj streľbu z kuše. Program pokračoval prehliadkou mesta Litomyšl. Pobyt našich detí v  partnerskom meste bol príjemný, hostitelia skvelí a všetci sa tešili na opätovné stretnutie u nás doma.

              Priateľov z družobnej školy sme privítali v Spišskej Belej 10. októbra 2017. Okrem našej školy a mesta sme im ukázali najmä krásnu slovenskú prírodu. Boli sme s nimi na výlete v Belianskej jaskyni, na Štrbskom plese, v Bachledovej doline sme sa spolu poprechádzali po chodníku v korunách stromov. Veľkým zážitkom boli aj naše spoločné školské aktivity – otvorené hodiny, súťaže v telocvičnični či vytváranie stromov priateľstva. Nechýbal ani paintball, prechádzky k rybníku, do Belianskych kúpeľov,  rozlúčková diskotéka a slzičky pri lúčení.         

          Druhá návšteva partnerského mesta Vysoké Mýto v Pardubickom kraji trvala od 8. do 11. októbra 2019. Na druhý deň po príchode skupinu našich žiakov a učiteľov v budove mestského úradu na námestí privítal starosta František Jiraský. Rozprával o histórii aj súčasnosti Vysokého Mýta. Potom sa všetci vybrali do partnerskej školy. Aktívne sa zapojili do výučby angličtiny, češtiny a iných predmetov, pozreli si telocvičňu, zborovňu a naobedovali sa v školskej jedálni. Poobede spolu so sprievodcom z mestského múzea absolvovali zaujímavú prehliadku mesta. Nasledujúci deň v neďalekých Slatiňanoch obdivovali letné sídlo rodiny kniežaťa Františka z Auespergu. Dozvedeli sa, ako sa bývalo v zámku, čo sa učili princezné a princovia, akú prácu vykonával správca zámku, správca zbierok či komorná a čomu sa venoval zámocný pán. Pre deti bola zaujímavá aj prehliadka národného  žrebčína s chovom starokladrubských koní. V tento deň ostal čas aj na krátky pobyt v Chrudimi. Pozreli si centrum mesta – Resselovo námestie s dominantným gotickým Kostolom Nanebovstúpenia Panny Márie - a posedeli si v maličkých kaviarňach a cukrárňach.

          Určite bude fajn, ak sa z tejto spolupráce medzi našimi školami stane dlhodobá tradícia.

           

           

          DIVADELNÉ PREDSTAVENIA

           

          Divadlo je oproti ostatným umeniam výnimočné v tom, že prináša divákovi autentický zážitok. Dáva nám možnosť stotožniť sa s postavou, nechať na seba preniknúť jej problémy, emócie. Cieľom divadla je rozdávať radosť, vytvárať k nemu pozitívny vzťah, podporovať kreativitu, vyjadriť emócie, pestovať kultúrne návyky. To všetko sa žiakom našej základnej školy podarilo niekoľkokrát. Vynikajúce odozvy mali školské divadelné predstavenia Ako Nasťa šťastie našla, Snehová kráľovná a Soľ nad zlato, ktoré boli jedinečnou ukážkou na jednej strane talentu a šikovnosti žiakov, tak na strane druhej angažovanosti ich učiteľov. Mali sme možnosť preniesť sa do sveta snov a fantázie, do rozprávky. Na javisku v kinosále mesta Spišská Belá sa  odohrávali čarovné príbehy, v ktorých vždy zvíťazilo dobro nad zlom, láska nad nenávisťou. Dramaticko-hudobné programy boli autentickým prevedením slova, spevu, tanca a hudobného sprievodu. O úspešnú prezentáciu sa zaslúžili žiaci našej školy a pani učiteľka Mária Pavlarčíková, ktorá napísala scenáre, hry so žiakmi nacvičila, pripravila scénu, vybrala kostýmy i rekvizity. Klasické rozprávky oživila modernou hudbou a vtipnými dialógmi zo súčasnosti. Divadelné hry obsahom a moderným spracovaním oslovili divákov, malých aj veľkých. Žiaci predviedli úctyhodné výkony a  všetci zúčastnení odchádzali vždy v dobrej nálade a s príjemnými zážitkami.

           

          210. VÝROČIE NARODENIA J. M. PETZVALA

           

          V priebehu školského roku 2016/2017 si pri príležitosti 210. výročia narodenia J.M. Petzvala naša škola pripravila súbor aktivít spojených s jeho životom.

                 Prvou zaujímavou aktivitou bolo spoločné čítanie knihy o J.P. Petzvalovi z biografickej knihy M. Valehrachovej Kúzelník spod Kahlenbergu, ktoré si pripravili p.uč. Mgr. I. Vasjuková a Mgr. S. Lorenčíková. Dramatizované čítanie žiakov 5. ročníka bolo spojené s besedou o živote slávneho rodáka s Mgr. L. Bieľakovou z Múzea J.M. Petzvala, ktoré naši žiaci navštívili v rámci svojej výučby v apríli tohto roku. Žiaci, ktorí správne odpovedali na otázky, získali zaujímavú publikáciu od Mgr. M. Chomu, s ktorým sa neskôr uskutočnila beseda. Žiaci 1. stupňa sa zapojili do výtvarnej súťaže pod názvom Rodný dom J. M. Petzvala a žiaci 2. stupňa do súťaže o najkrajšiu fotografiu Spišská Belá očami žiakov. Najúspešnejšími žiakmi boli P. Lopatovská z 9.A, E. Bieľaková z 5.A, P. Halčinová, D. Čarnogurská z 8.B triedy. Základná škola odmenila týchto žiakov peknou cenou, žiaci dostali pero s názvom školy, kľúčenku s logom školy a knihu. Ďalšou vydarenou aktivitou bol vedomostný kvíz o živote a diele nášho významného belianskeho rodáka, ktorý sa uskutočnil 17. mája. Žiaci preukázali skvelé vedomosti a výhercovia si odniesli na pamiatku krásnu cenu – publikáciu o J. M. Petzvalovi. Všetci súťažiaci dostali DVD – Región Belianske Tatry, ako peknú spomienku na tento deň. Ceny venovalo Mesto Spišská Belá, žiakom ich odovzdala PhDr. A. Olekšáková, členka trojčlennej poroty. Garantom vedomostného kvízu bol Dr. J. Tomeček. Učitelia cudzích jazykov pripravili výstavu žiackych prác venovaných osobnosti J. M. Petzvala. Nápadité trojrozmerné projekty vytvorené žiakmi 6. – 8. ročníka obohatili štvrtáci zaujímavými kresbami a vlastnoručne vyrobenými ďalekohľadmi. Vymenované aktivity boli obohatením pre všetkých žiakov našej školy, prostredníctvom nich si zopakovali a rozšírili vedomosti o J. M. Petzvalovi, podľa ktorého bola naša škola 1. januára 2008 pomenovaná. Vďaka patrí všetkým, ktorí svojím pričinením prispeli k vytvoreniu spomienky na fyzika a matematika, zakladateľa modernej optiky J. M. Petzvala, rodáka zo Spišskej Belej.

           

          PLAVECKÝ VÝCVIK

           

          Plávanie je jedným z najzdravších a najpríjemnejších športov, pri ktorom sa deti vo vode otužujú, čo má veľký význam osobitne pre mladý detský organizmus. Tým, že sa deti stávajú otužilejšími, zvyšuje sa ich odolnosť voči chorobám z prechladnutia a zároveň plávaním sa odstraňujú rôzne nedostatky a chyby v držaní tela. Toto všetko je cieľom plaveckého výcviku, ktorého sa už desiatky rokov každoročne zúčastňujú naši tretiaci v Základnej škole v Ľubici. Žiaci počas desiatich dní postupne pod vedením kvalifikovaného pedagóga získavajú základné zručnosti v troch plaveckých štýloch – kraul, prsia, znak. Veľmi sa im páčia skoky do vody a hra „lovenie pukov“. Výcvik býva náročný hlavne pre tých, ktorí sa plávania boja, ale nakoniec nad svojím strachom zvíťazia a s vodou sa skamarátia. Tí, ktorí už pred výcvikom dokážu zaplávať niekoľko metrov, sa zdokonaľujú v plaveckých štýloch a posmeľujú svojich spolužiakov. V posledný deň výcviku sa vždy uskutočnia plavecké preteky, víťaz pretekov sa na konci školského roku zúčastní regionálnych pretekov, kde si zmeria sily so žiakmi základných škôl z celého okresu. Účastníci výcviku sú za svoje výkony odmenení „mokrým“ vysvedčením.

           

           

          LYŽIARSKY KURZ

           

          Neoddeliteľnou súčasťou výuky na našej škole patrí aj organizovanie lyžiarskych výcvikových kurzov. Zúčastňujú sa ich žiaci v siedmom ročníku. Ich náplňou a poslaním je nielen priblíženie lyžovania nelyžujúcim a zdokonalenie lyžovania lyžiarov, ale aj budovanie kladného vzťahu k prírode a životnému prostrediu. Práve pobyt mimo školskej budovy a mnoho nových zážitkov robí z lyžiarskeho výcviku veľmi obľúbenú a atraktívnu školskú akciu.

          Posledné dva lyžiarske výcvikové kurzy sme absolvovali pobytovou formou mimo nášho regiónu, a tým sme zvýšili atraktívnosť a dobrodružný charakter akcie. Týždeň mimo domova v prírodnom prostredí otužil nielen telo našich siedmakov, ale utužil aj súdržnosť a priateľstvá v kolektíve.

          Počas kurzu žiaci prejdú kompletným výcvikom základov zjazdového lyžovania, teoretickou a hlavne praktickou časťou. Zoznamujú sa s lyžiarskou technikou, funkciou a nastavením výstroja, správnym oblečením a pravidlami správania sa na lyžiarskych svahoch. Záverečné preteky sú zábavným a napínavým vyvrcholením celotýždňového snaženia sa nielen začínajúcich lyžiarov, ale aj skúsenejších zjazdárov a jazda medzi bránami preverí naozaj aj tých najskúsenejších.Z lyžiarskych kurzov si každý okrem diplomu za účasť, prípadnej medaily z pretekov, odnesie vždy veľa nových zážitkov, na ktoré bude spomínať ešte dlho po tom, čo opustí brány našej školy.

           

           

          ŠKOLA V PRÍRODE

           

          Školu v prírode môžeme zaradiť medzi formy vyučovania, ktoré sú realizované mimo školskej budovy, teda v prírode, kde žiaci a pedagóg strávia určitý čas. Pôsobenie prírodného prostredia, aktívny pobyt v prírode, kombinácia pohybu a spoznávania či nové emocionálne zážitky robia zo školy v prírode aktivitu s nezanedbateľným pozitívnym účinkom na zdravie dieťaťa.

          Naša škola organizuje školu v prírode už 5 rokov. Žiaci 4. ročníka vymenia tradičné vyučovanie v priestoroch  školy za zážitkové vyučovanie v netradičnom  prírodnom prostredí. Počas piatich dní mimo domova môžu zažiť rôzne aktivity s animátormi a bohaté dni plné výletov. Zároveň sa formujú nové priateľstvá a to všetko aj bez televízorov, počítačov, tabletov či mobilov.

          Písal sa školský rok 2015/ 2016, keď naša škola zorganizovala 1. ročník školy v prírode. Žiaci a pedagógovia cestovali do obce Vernár, kde ich čakalo prekrásne okolie plné jaskýň, kotlín, vodopádov, rebríkov a nádhernej prírody Slovenského raja.

          Nasledujúci školský rok 2016/ 2017 zaviedol našich žiakov do zákutí obce Krahule v okrese Žiar nad Hronom. V nádhernej prírode Kremnických vrchov prežili týždeň plný hier a zábavy, o ktorý sa im postarali perfektní animátori.

          V školskom roku 2017/ 2018 sa naši štvrtáci rozhodli prebádať okolie rekreačnej oblasti Duchonka, ktorá leží iba 17 kilometrov od mesta Topoľčany v pohorí Považský Inovec. V Penzióne Slniečko, ktoré sa nachádza v krásnom lesnom prostredí len 400 metrov od známej vodnej nádrže Duchonka, strávili 5 slnečných dní plných zážitkov. S pedagógmi navštívili Topoľčiansky hrad a okolie. Zážitkové učenie sa uskutočnilo priamo na trase náučného lesného chodníka Kulháň.

          Koncom školského roka 2018/ 2019 si žiaci dopriali pár dní oddychu a zábavy, počas ktorých zabudli na školské povinnosti a stres v Penzióne Gájuz. Ten sa nachádza priamo v obci Oščadnica ležiacej v pohorí Kysucké Beskydy na severe Slovenska. Pokojné horské prostredie pod masívom Veľkej Rače bolo ako stvorené pre päťdňový pobyt v rámci školy v prírode. Žiaci si prezreli obec Oščadnica, absolvovali trojhodinovú túru s prekonávaním prírodných prekážok a pozorovaním fauny a flóry krásneho okolia, ale aj celodenný výlet na Vychylovku.

          Školský rok 2019/ 2020 bol náročný a ovplyvnený pandémiou, no s povolením RÚVZ a za dodržania prísnych opatrení sa aj v tomto školskom roku uskutočnila škola v prírode. Tentoraz žiakov a pedagógov zavialo do Demänovej. Priaznivé počasie využili na návštevu Galérie  ILUSIA v Liptovskom Mikuláši. Výletom do Demänovskej jaskyne slobody zavŕšili pobyt v krásnom prostredí. Po krátkom výstupe absolvovali prehliadku očarujúceho podzemia s množstvom jazierok, zurčiacou vodou riečky Demänovky, úžasných vodopádov a dozvedeli sa mnoho zaujímavostí o jaskyni. Žiakom tých päť nezabudnuteľných dní pripomína bohaté zážitky, nové priateľstvá či spomienkové predmety od cestovnej kancelárie.

           

           

          TRADÍCIA KARNEVALOV

           

          Na našej škole majú žiaci veľa možností vyžitia v mimoškolskej činnosti, v krúžkoch, no hlavne na podujatiach, ktoré pre nich pripravujú naši pedagógovia. Opísať všetky vydarené aktivity by bolo ako čítanie rozprávok za dlhých zimných večerov. Zmienime sa teda o jednej krásnej aktivite, ktorá je spätá so školou už od jej vzniku. Každoročne v období fašiangov sa koná karneval. V minulosti ako masky deti uprednostňovali tradičné rozprávkové bytosti. No vývoj v spoločnosti, v tvorbe nových rozprávok, vplyv západnej kultúry priniesli nový trend aj vo výbere masiek. A tak sa na našich karnevaloch stretávajú vodník, včielka, spiderman a superman, princezné a čarodejnice, lesné víly, myšky, lienky, policajti, kozmonauti, snehulienka, brušná tanečnica, šašovia, pištoľníci, piráti, Harry Potter, medúza, jahoda, SpongeBob, dinosaurus, auto, legostavby, vajce na vandrovke, tiger, slimák, športovci a veľa iných rozprávkových bytostí a zvieratiek. Prvý školský polrok sa tak končí stále krásnou a pestrou prehliadkou karnevalových masiek, kde sa deti nielen predvedú so svojimi nápadmi, ale sa aj vyšantia pri dobrej hudbe a súťažiach. Kvalita, kreativita a prepracovanosť masiek je stále vyššia, a tak porota zložená z rodičov a pedagógov má čoraz ťažšiu úlohu vybrať tie najlepšie, najzaujímavejšie masky ako víťazov.

           

          ŠARKANIÁDA

           

          Šarkan letí, šarkan letí. Za ním chlapci, za ním deti.

          A všetci sa hrnú von, vykrikujú, robia zhon!

          Jeseň je čarovné obdobie plné farieb, dozrievajúcich plodov, ale aj zmien počasia. Prichádza pomaly, po horúcich letných dňoch sa k nám vkráda so svojím chladným počasím. Stromy hrajú farbami ako pestrofarebné kvety. A k jeseni patrí aj vietor, ktorý ponúka každoročne skvelú zábavu pri púšťaní šarkanov.

          Niektorí krásavci vzlietnu, niektorí nie a niektorí ,,utrpia úraz“ – zlomia sa. Detí to neodrádza, ba naopak páči sa im behanie s motúzom v ruke. Aj napriek menším kolíziám pri zamotaní si užívajú veľa radosti a spoločne so svojimi kamarátmi sa tešia tejto obľúbenej aktivite.

           

          HOVORME O JEDLE

           

          Mesiac október sa každoročne nesie v znamení jedla, zdravej výživy a zdravého životného štýlu. V tomto školskom roku prebiehal 8. ročník celoslovenskej súťažno-vzdelávacej aktivity Hovorme o jedle. Jej cieľom je podnietiť aktívnu účasť škôl na vzdelávaní detí a mládeže o potravinách, dobrých stravovacích návykoch ako súčasti zdravého životného štýlu. Žiaci si osvojujú poznatky o úlohe potravín pri ochrane zdravia a ich význame pre tvorbu a ochranu životného prostredia. Sledujú, kde potraviny vznikajú, aké činnosti sprevádzajú ich výrobu. Získavajú prvé príležitosti zaujímať sa o regionálny rozvoj a zamestnanosť v ňom.

          V našej škole realizujeme aktivity k jednej vybranej dennej téme. Snažíme sa do vzdelávania o potravinách v oblasti zásad zdravej výživy zapojiť čo najviac žiakov. Pre celú školu na každý deň je vždy vyhlásený Týždeň zdravej desiaty. Ďalej rozdeľujeme aktivity pre žiakov podľa denných tém, napríklad na tému Chlieb, pečivo, obilniny, cestoviny, zemiaky sme zrealizovali aktivity pod názvom: Chlebové veselé taniere, Chlieb a čisté ruky, Delenie palaciniek na presné diely, Zrno v našej potrave, Pred a po jedle, zaujímavou bola Prechádzka pani Násobkovej a pána Deliteľa po detskom srdiečku. Popri týchto činnostiach maľujeme, fotografujeme a skúsení literáti píšu. Súťaž Hovorme o jedle má sprievodné podkategórie, a to výtvarnú súťaž Chutné maľovanie, literárnu súťaž, ktorá sa každý rok zaoberá inou témou z problematiky jedla a jeho spracovania a fotografickú súťaž Očami gurmána. Tá patrí k zaujímavým výzvam zdravého a pestrého jedla, a preto každoročne zdokonaľujeme naše umenie s objektívom. Stále je čo zlepšovať v kvalite stravovania, lebo nápadov nikdy nie je dosť. V tejto súťaži sme získali niekoľkokrát ocenenie v striebornom i zlatom pásme.

           

           

          ČERVENÉ STUŽKY

           

          Červené stužky sú symbolom a názvom celoslovenskej kampane boja proti AIDS, symbolom solidarity s ľuďmi žijúcimi s HIV. Je zameraná na 1. december – Svetový deň boja proti AIDS, na zvýšenie informovanosti o HIV/AIDS, na mladého človeka a na jeho vedenie k zdravému životnému štýlu, na prevenciu látkových a nelátkových závislostí a chorôb s nimi spojených. Je venovaná mladým ľuďom, ktorí sa do nej môžu zapojiť prostredníctvom svojej školy viacerými aktivitami. Naša škola sa každoročne od septembra do decembra zapája do celoslovenskej kampane, a to radom podujatí zameraných na zvýšenie informovanosti o tejto zatiaľ stále smrteľnej chorobe a jej prevencii. To, že sa žiaci zaujímajú o ľudí s HIV a AIDS, nie sú k problému ľahostajní a venujú sa vzdelávaniu, aby sa HIV nešírilo, dokazujú červené stužky, ktoré si sami zhotovujú v posledný novembrový týždeň a nosia 1. decembra, keď kampaň vrcholí.

          Vďaka kampani sa vytvára priestor, v rámci ktorého máme možnosť upozorniť žiakov na existenciu tejto závažnej choroby, zlepšiť ich vedomosti o nej, jej šírení a najmä prevencii, lebo AIDS je celosvetový problém, ktorý sa dotýka aj Slovenska a každého jedného z nás.                                                                         

           

          METODICKÝ DEŇ FINANČNEJ GRAMOTNOSTI

           

          Človek počas svojho života musí urobiť množstvo finančných rozhodnutí. Aby sa vedel zodpovedne rozhodnúť, musí byť finančne gramotný. Aj preto sa finančná gramotnosť stáva dôležitou súčasťou prípravy žiakov a mala by jej byť v školách, ale aj v širšej verejnosti venovaná zvýšená pozornosť. 

          29. mája 2018 sa v našej škole konal metodický deň venovaný finančnej gramotnosti. Zúčastnili sa na ňom pedagógovia zo základných škôl z obvodu Školského úradu Spišská Belá. Pani učiteľka PaedDr. Dana Olekšáková oboznámila účastníkov podujatia s implementáciou finančnej gramotnosti do školského vzdelávacieho programu, informovala o projekte Viac ako peniaze, do ktorého je škola zapojená od školského roku 2016/ 2017.

          Zaujímavým bodom programu bola zaiste vyučovacia hodina s implementáciou finančnej gramotnosti, kde už hlavnými aktérmi boli žiaci. V úvode ich pani učiteľka Dana Olekšáková oboznámila s cieľmi tejto hodiny. Ďalej  pracovali v štyroch skupinách na zadaných úlohách: zisťovali, aké môžu byť náhradné platidlá, skúmali, aké výhody a nevýhody prináša používanie platobných kariet i to, akí obozretní musíme byť pri ich používaní. Počas hodiny sa žiaci dozvedeli aj o zaujímavostiach zo sveta platobných kariet a diskutovali o debetných a kreditných kartách. V závere si žiaci zasúťažili a svoje vedomosti a zručnosti si otestovali pomocou online vzdelávacieho nástroja Kahoot, ktorý sa používa pri tvorbe súťažných kvízov.

          Po skončení vyučovacej hodiny nasledovala diskusia a hodnotenie vyučovacej hodiny. Zároveň si zúčastnení pedagógovia vymenili skúsenosti získané pri implementácii finančnej gramotnosti do obsahu vzdelávania.

           

           

           

          VIANOČNÉ TVORIVÉ DIELNE

           

          Rozvíjanie tvorivosti a kreativity  žiakov nás viedlo k myšlienke organizovať tvorivé dielne, ktoré každoročne v predvianočnom období pripravuje a vedie ŠKD od školského roka 2016/ 2017.

          Práve predvianočný čas je ideálnym obdobím, v ktorom sa tradičné spája s moderným v harmonickom súzvuku. Vianočné tvorivé dielne deťom poskytujú priestor rozvíjať svoju tvorivosť a ukázať šikovnosť. Kreativite sa medze nekladú. Deti s pomocou pedagógov a vychovávateliek, ale aj rodičov vyrábajú krásne ikebany, vianočné pozdravy a ozdoby z rozličných materiálov, ktorými si hneď ozdobia vianočný stromček v ŠKD. Veľmi zaujímavou aktivitou je aj pečenie vianočných oblátok a medovníčkov v priestoroch školskej kuchynky, ktorých vôňa šíriaca sa chodbami školy spolu s koledami dopĺňa predvianočnú atmosféru. Nechýba ani vianočný punč, ktorý k Vianociam neodmysliteľne patrí.

          Naše tvorivé dielne sa každoročne stretávajú s výborným ohlasom. Veľké i malé originálne diela, na ktorých deti spoločne s dospelými pracovali, potom s pýchou vystavujú a predávajú na vianočných trhoch v meste.

           

           

          BELIANSKE VIANOCE

           

          Predvianočnú atmosféru nám v najkrajšom období roka spríjemňujú vianočné pesničky a koledy, niektoré z nich sme si mohli   vypočuť v podaní žiakov zo škôl nášho mesta v nedeľu popoludní na námestí pred Mestským úradom v Spišskej Belej. Aj žiaci našej základnej školy sa predstavili vianočným programom, ktorý zvládli na výbornú. Súčasťou Belianskych Vianoc sú vianočné trhy, na ktorých sa naša škola prezentovala vlastnými výrobkami, ktoré žiaci pripravovali doma, v škole na vyučovacích hodinách, ale aj na tvorivých vianočných dielňach.

           

          ČERSTVÉ HLAVIČKY

           

          Čerstvá a vyvážená strava je dôležitá pre zdravý vývoj detí a nesmie chýbať v ich v jedálničku. Spoločnosť Kaufland vyhlásila v školských rokoch 2019 a 2020 projekt, ktorého cieľom bolo poskytnúť zdravý 200 g balíček čerstvého ovocia a zeleniny pre každého žiaka počas celého školského roka. V oboch rokoch sme boli v okrese Kežmarok najúspešnejšou školou a stali sme sa víťazmi. O poradí rozhodli kupujúci v reťazcoch Kaufland registráciou bločku za nákup v prospech niektorej zo zapojených škôl do súťaže. Poďakovanie za spoluprácu v projekte patrí pedagógom, rodičom a priateľom školy, ktorí hlasovaním  prispeli k nášmu víťazstvu.

                                                                                      

                                   AKTIVITY ŠKOLSKEJ KNIŽNICE                        

           

          Zaujať deti knihou a vypestovať u nich kladný vzťah k čítaniu nie je jednoduché. Jednou z možností môže byť funkčná a živá školská knižnica so zaujímavými projektmi a podujatiami pripravenými s deťmi a pre deti.

          K najúspešnejším aktivitám, ktoré sa tešia veľkému záujmu zo strany žiakov, patrí Strašidelné čítanie. Po prvýkrát sa uskutočnilo v roku 2017, keď sa v knižnici zišli bosorky, duchovia, čarodejníci a iné strašidelné postavy. Nechýbala strašidelná atmosféra v škole aj v knižnici. Žiaci z vyšších ročníkov mali na starosti dramatizované čítanie strašidelných príbehov a po chvíľach strachu, výskania a zábavy sa deti tešili z malého občerstvenia. Nezabudli sme na rozvoj čitateľskej gramotnosti rôznymi hravými úlohami. Aktivita sa teší aj podpore rodičov a kvôli veľkému úspechu ju odvtedy uskutočňujeme každý rok. Jej prínosom je získavanie nových čitateľov do školskej knižnice.

          Ďalšími úspešnými aktivitami sú projekt Záložka do knihy spája školy či Súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Zapájanie do týchto aktivít sa stalo už tradíciou. Každý rok si vyberáme jednu z nich a október sa tak nesie v znamení čítania a tvorenia. V roku 2018 sme zorganizovali najväčšiu celoškolskú aktivitu a cestovali časom naspäť do minulosti, aby sme si priblížili zrozumiteľnou a hravou formou život ľudí v prvej ČSR. Bolo to zaujímavé, vtipné i poučné. Na aktivitách sa zúčastnili aj rodičia a starí rodičia žiakov a tiež zástupcovia mestskej samosprávy.

          Podujatie Noc v škole sa nám podarilo zorganizovať zatiaľ iba raz, ale pre všetkých účastníkov to bol nezabudnuteľný zážitok. Zamerané bolo na rozvoj čitateľskej gramotnosti. Deti si večer vypočuli rozprávku, riešili úlohy a tvorili počítačové ilustrácie. Absolvovali večernú prechádzku mestom a po návrate do školy sa zabavili pri spoločenských hrách. Domov odchádzali ráno unavení, ale spokojní a najmä tí menší hrdí, že zvládli noc bez rodičov.

          Pre žiakov zaujímavými boli aj besedy a dramatizované čítania. Navštívili nás osobnosti ako spisovateľ Daniel Hevier so svojím projektom pre deti – Čítanie je fantázia, v ktorom deti motivoval k čítaniu a predstavil im svoju fantasy knihu Chymeros. Rozprával príbehy, hral a spieval svoje piesne. Gabriela Futová, obľúbená autorka kníh pre deti, tiež prijala naše pozvanie a na besede trpezlivo odpovedala na všetky detské otázky. Neodmietla ani autogramiádu. Propagátor čítania Tibor Hujdič – pán Mrkvička – dal deťom možnosť zažiť veľmi zaujímavé čítanie spojené s riešením úloh. Cez dramatizované čítanie a predstavovanie kníh inšpiroval deti k pravidelnému čítaniu, čo je cieľom celej činnosti školskej knižnice.

              

           

          ČASOPIS ŠKOLNÍK

           

           Vychádza v škole od roku 2003. Nájdete v ňom  mnoho zaujímavých informácií z pestrého života školy, interview s učiteľmi a s najúspešnejšími žiakmi, jazykovú  poradňu, anketu, vlastnú  literárnu aj výtvarnú tvorbu detí či zábavnú rubriku. Čitatelia tak majú možnosť byť svedkami toho, že v našej škole sa stále niečo deje, organizujeme pre deti veľa školských aj mimoškolských aktivít a naši žiaci sa stále viac podieľajú na ich dokumentovaní formou správ a reportáží v školskom časopise. Prvé tohtoročné číslo sme venovali jubileu našej školy, bolo zostavené zo spomienok bývalých aj súčasných žiakov a pedagógov. 

          A ako sa to všetko začalo?

              O vznik školského časopisu sa zaslúžili členovia redakčného krúžku, ktorý viedla učiteľka Silvia Lorenčíková a krúžku mladých autorov  pod  vedením Martiny Remiašovej. V ďalšom školskom roku vydávala časopis už len Martina Remiašová a potom  krúžok mladých autorov viedla 3 roky Kristína Križanová. Korektorkou školského časopisu bola Silvia Reľovská.  

              V školskom roku 2008/ 2009 v našej škole nepracoval žiaden  novinársky krúžok, na vydávaní časopisu sa podieľali učiteľky Alena Oroszová, Silvia Lorenčíková, Ingrid Vasjuková a žiačky Kristína Heilandová a Helena Lešundáková. Grafiku mal na starosti Anton Vízner, redaktor regionálneho týždenníka Podtatranské noviny.

              V júni 2009 sme poslali 2 čísla Školníka do súťaže O najlepší školský časopis, ktorú vyhlásila Podtatranská knižnica v Poprade. Porota hodnotila štylistiku, náročnosť, grafiku, fotografie, titulnú stranu a kreativitu. Vyhlásenie výsledkov  prvého ročníka tejto súťaže bolo v septembri 2009 v Poprade a my sme boli úspešní, náš časopis získal prvé miesto.       

              Od školského roku 2009/2010 v Školskom stredisku záujmovej činnosti pri ZŠ J. M. Petzvala pracoval opäť novinársky krúžok, ktorý viedla Ingrid Vasjuková. Bola zároveň aj šéfredaktorkou a korektorkou časopisu Školník, ktorý vychádzal štyrikrát za rok. V druhom ročníku súťaže O najlepší školský časopis sme obhájili prvenstvo, náš školský časopis bol opäť vyhodnotený ako najlepší v kategórii časopisov základných škôl v podtatranskom regióne.

              Novinársky krúžok v našej škole nemáme každý rok, ale naďalej pokračujeme vo vydávaní školského časopisu, od roku 2015 vychádza vo farbe. V  školskom  roku 2017/ 2018 sa zmenila grafika časopisu. Finálnu podobu Školníka má na starosti Jozef Juhász, ktorý vystriedal Antona Víznera. Jazykovou  korektorkou ostáva Ingrid Vasjuková.  

              V desiatom ročníku Súťaže O najlepší školský časopis, výsledky ktorej boli vyhlásené 28. júna 2018, sme boli opäť úspešní, stali sme sa jej štvornásobným víťazom. Niekoľkokrát sme získali druhé a tretie miesto, nikdy sme neodišli z vyhlásenia výsledkov bez ocenenia.

          Milým ocenením našej práce bolo aj to, že sme sa v súťaži časopisov Prešovského a Košického kraja Podtatranský školák stali v roku 2016 skokanom  roka.

           

          ŽIACKY PARLAMENT

           

          Žiacka školská rada pri ZŠ J.M. Petzvala začala písať svoju históriu v školskom roku 2004/2005. Jej činnosť je bohatá, dáva priestor rozvíjaniu kreativity a tvorivosti u žiakov. Počas svojho pôsobenia pripravila množstvo súťaží a akcií. Medzi najznámejšie akcie môžeme zaradiť  školskú futbalovú ligu, hodnotenie čistoty tried, hodnotenie vianočnej výzdoby tried, Vedomostnú súťaž, Súťaž o najkrajšieho snehuliaka,  Valentínsku poštu, Noc v škole. Žiacka školská rada  počas svojho pôsobenia pripravila aj fašiangovú tancovačku, hry na ľade,  pomáhala  pri príprave súťaží Správny chlapec, správne dievča.

          Jednou z vlastností, ktorou musí disponovať člen žiackej školskej rady, je kreativita. Veľmi nás teší, že sa do jej radov dostávajú tvoriví žiaci. V školskom roku 2018/2019 samotní členovia navrhli akciu s názvom Noc v škole. O toto podujatie bol obrovský záujem. Z organizačných dôvodov sme museli obmedziť podujatie len pre žiakov 4. a 5. ročníka.

          Nebýva zvykom, aby žiaci prichádzali do školy v čase, keď deň sa mení na noc. No v piatok 22. marca 2019 o 18.45 aj 41 žiakov 4. a 5. ročníka našej školy stálo pred školou s kuframi, spacími vakmi a karimatkami. V triedach ich namiesto lavíc čakali rozložené žinenky, ktoré tentokrát nahradili postele. Po úvodnej eufórii radosti z provizórnych nocľahární žiaci odišli do triedy, kde ich čakala aktivita         s názvom Čarovné čítanie s ponožkou alebo Neobyčajné čítanie o obyčajných veciach pod vedením p. učiteľky Urbanovej a p. učiteľky Fodorovej. Tie si pripravili hravé cvičenia na rozvoj čitateľskej gramotnosti a rozvoj digitálnych zručností. Po tejto aktivite sa deti posilnili ľahkou večerou a dobrým čajom, ktorý nám prichystali naše tety  upratovačky. Následne sme sa vybrali na deťmi očakávanú prechádzku nočným mestom. Po prevetraní sa tentokrát triedy zmenili na herne, kde si žiaci mohli zahrať rôzne spoločenské hry alebo kino, kde na nich čakala rozprávka. Po vykonaní osobnej hygieny detí okolo polnoci zaliezli do spacích vakov a pri počúvaní rozprávky o Popolvárovi zaspali. Ráno sa deti zobudili ešte trošku unavené, no nás veľmi teší, že sa pýtali: „Kedy opäť budeme v škole nocovať?“ Príjemný nočný čas so žiakmi strávili aj p. riaditeľka Anna Rothová, p. zástupca Emil Valek a pedagógovia  M. Česánková, J. Jendrichovská, M. Richterová a J. Tomeček. Touto aktivitou sme sa snažili aj o pozitívnu motiváciu k čítaniu a o budovanie dobrých vzájomných vzťahov medzi žiakmi. Myslíme si, že žiaci si odniesli mnoho skvelých zážitkov, skúseností a radostí z prežitých chvíľ v škole.

          Veľa úsilia pri príprave podujatí vynaložia predsedovia žiackeho parlamentu. Môžeme skonštatovať, že naša škola mala vždy zvolených kreatívnych predsedov. Medzi najaktívnejších predsedov žiackej školskej rady patrili Andrea Čekovská, Ľubomír Pisarčík, Damián Majerčák,  Alexandra Pavličková, Veronika Čekovská a Lara Laufová.

          Aj keď povedomie verejnosti a mnohokrát aj pedagogickej obce o žiackej školskej rade na základnej škole nie je vysoké, žiacka samospráva má svoje opodstatnenie. Podporuje rozvoj slobodnej a demokratickej spoločnosti, v ktorej sa mladí ľudia aktívne zúčastňujú a participujú vo verejnom živote a majú prehľad o dianí okolo seba. Členovia si rozvíjajú komunikačné, organizačné, spoločenské a informatické zručnosti, čím prispievajú k svojmu osobnému rozvoju. Žiackej školskej rade pri ZŠ J. M. Petzvala v Spišskej Belej sa darí napĺňať stanovené ciele aj vďaka skvelej spolupráci s vedením školy, osobitne s pani riaditeľkou Mgr. Annou Rothovou, ktorá je vždy otvorená kreativite žiakov, dokáže vhodne usmerňovať činorodosť žiackej školskej rady.

           

          VALENTÍNSKA POŠTA

           

          Medzi akcie žiackej školskej rady s dlhoročnou tradíciou a veľkou popularitou zaraďujeme aj Valentínsku poštu. Žiaci majú možnosť týždeň pred Dňom svätého Valentína do vkusne pripravenej valentínskej schránky odovzdať valentínsky pozdrav pre svojich spolužiakov, učiteľov a ostatných zamestnancov školy. Úlohu „valentínskych poštárov“ stvárnia vždy žiaci 9. ročníka. Ich každoročným poslaním je roztriediť a odovzdať okolo tisíc pozdravov. Žiaci si vždy spomenú aj na svojich učiteľov. Najviac pozdravov z radov učiteľov dostávajú mladé kolegyne, no v posledných rokoch najobdarovanejšími boli p. uč. Y. Tomaľová, p. uč. H. Ferencková a v minulom školskom roku p. riaditeľka A. Rothová.

          SPOLUPRÁCA S  FACE CLUBOM

          V posledných rokoch naša základná škola využívala zaujímavé vzdelávacie aktivity miestneho nízkoprahového mládežníckeho centra Face Club, za ktorým stojí občianske združenie Expression. Aktivít sa zúčastňovali žiaci 2. stupňa.

          Informácie o dobrovoľníckej práci a spôsobe, akým je možné stať sa dobrovoľníkmi, žiaci získavali v rámci aktivity Živé knižnice. Je to najstaršia, najinteraktívnejšia a veľmi efektívna metóda vzdelávania, ktorou sa žiaci učia cez rozprávané príbehy počúvať s porozumením, reflektovať, kriticky myslieť a formovať svoje názory a postoje. „Živými knihami“ boli nielen bývalí žiaci belianskych škôl, ale i zahraniční dobrovoľníci z Nemecka, Lotyšska, Litvy a Portugalska, ktorí boli pre žiakov skvelou príležitosťou zdokonaliť sa v anglickom či v nemeckom jazyku.

          „Živé knihy“ vstúpili medzi žiakov aj na facilitovanom stretnutí, aby otvorene hovorili o svojich osudoch a prekonávaní prekážok v spoločnosti. Žiaci si vypočuli príbehy mladých ľudí s poruchami psychosociálneho vývinu a správania. Osobným dialógom mali možnosť získať presvedčenie, ako nepodľahnúť sociálno-patologickým javom.

          Program Tvoje mesto ťa potrebuje mal za cieľ u žiakov prebudiť záujem o mesto a prostredie, v ktorom žijú. Žiaci si osvojili základy projektového myslenia, vytvorili a zrealizovali svoje inšpiratívne miniprojekty.

          Dopad predsudkov a nevhodného správania voči odlišnostiam, si na „vlastnej koži“ vyskúšali žiaci zaradení do programu Zamysli sa viac. Program zážitkovou formou rozvíjal kritické myslenie, mediálnu gramotnosť, formoval hodnotové postoje a eliminoval nenávistné prejavy.

          O nezdravých trendoch u mladých ľudí, nástrahách online sveta a nebezpečenstvách kyberšikany s detskou psychologičkou Mgr. Máriou Tóthovou Šimčákovou, garantkou programu detinanete.sk, diskutovali na workshopoch pedagógovia a žiaci 5. – 7. ročníka.

          Vedenie školy oceňuje a pozitívne hodnotí spoluprácu s mládežníckym centrom. Verí, že mnohí žiaci, ktorí v ňom aktívne a zmysluplne trávia svoj voľný čas, v budúcnosti využijú získané vedomosti a zručnosti, budú pripravení na rolu premýšľajúceho a vnímavého žiaka, študenta, dobrovoľníka, občana, zamestnanca, zamestnávateľa alebo rodiča.