• Európsky deň jazykov – 26. 9. 2018

Európsky deň jazykov – 26. 9. 2018

Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý sme si tento rok pripomenuli v stredu 26. septembra 2018, vyučujúce anglického a nemeckého jazyka spolu so svojimi žiakmi si vyučovacie hodiny spestrili rôznymi jazykovými hrami a aktivitami.

Na I. st. si žiaci spolu s p. uč. Méreyovou vypočuli pozdravy v rôznych jazykoch, odlišnosti zvieracích zvukov a zahrali si jazykové pexeso. Tretiaci s p. uč. Michlíkovou sa naučili počítať do päť po taliansky, francúzsky a rusky, zopakovali si počítanie po česky a anglicky. Tretiaci pri p. uč. Urbanovej vyrobili zvieracie leporelo a pritom si zopakovali časti tela, farieb a číslic.

Žiaci siedmeho ročníka v skupine p. uč. Česánkovej oslávili Európsky deň jazykov prípravou „jazykových kokteilov“. Každý žiak si z obálky vytiahol malú farebnú vlajočku a názov danej krajiny v anglickom jazyku, ktorú potom prilepil na pripravený hárok papiera v tvare pohára so slamkou. Úlohou každého žiaka bolo nakresliť a vpísať do daného obrázku pohára všetko, na čo si spomenul pri krajine, ktorej vlajku si vytiahol. Každý žiak tak namixoval svoj vlastný „kokteil“ pozostávajúci zo slov alebo špecifických čŕt pre vybranú krajinu.

Siedmaci v skupine p. uč. Jendrichovskej vyrobili vlajky členských štátov EÚ a naučili sa v jazykoch daných krajín povedať AHOJ.

Deviataci pri p. uč. Tyborovej  pracovali s textom nemeckej piesne Mier navždy (Frieden allezeit), ktorej hlavnou myšlienkou je zmysel komunikácie a spojenie sveta v mieri.

Žiaci 9.A porovnávali pod vedením p. uč. Dudášovej frázy, porekadlá a palindrómy v anglickom, nemeckom i slovenskom jazyku.