• Súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice

Súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice

Naša Školská knižnica pri ZŠ J. M. Petzvala sa v tomto školskom roku zapojila do 14. ročníka celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice. Veľkou výzvou bolo tému Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko – Slovenska priblížiť zrozumiteľnou formou všetkým vekovým kategóriám našich žiakov. Nebolo to jednoduché, ale všetci účinkujúci pod vedením svojich učiteľov to zvládli na jednotku s hviezdičkou.

V piatich učebniach  sa čas vrátil o sto rokov späť a pre všetkých účastníkov sa začalo cestovanie časom. Popri poznávaní jednotlivých oblastí života v 1. ČSR žiaci zažili mnohé poučné, zaujímavé i vtipné situácie. Na začiatku ich privítala hymna ČSR, oboznámili sa s historickými faktami z obdobia vzniku 1. ČSR a zabavili sa pri skladaní puzzle - mapa ČSR či významné osobnosti. Ako sa ľudia v tej dobe obliekali, ako vyzerali vtedajšie obchody a školy a čo sa najčastejšie varilo, sa dozvedeli počas ďalšieho putovania. Poznávali názvy jednotlivých častí ľudového kroja, kreslili mince, spievali ľudovú pieseň a úplne najviac sa všetkým páčila ochutnávka tradičného jedla zo zemiakov. Džatky síce nepoznal každý, ale chutili všetkým. Aktivita pokračovala v popoludňajších hodinách čítaním príbehov z kníh autorov pre deti a mládež, ktorí žili a tvorili v období 1. ČSR.

Deti zo školského klubu boli vďačnými poslucháčmi, po vypočutí príbehu rozprúdili s pani učiteľkami zaujímavú debatu o časoch ich detstva. Pre žiakov druhého stupňa bol pripravený vedomostný kvíz, ktorý preveril ich vedomosti získané počas celého dňa. Všetci sa snažili o to viac, že nás návštevou poctili rodičia a starí rodičia žiakov a za zriaďovateľa odborná pracovníčka mestského školského úradu, PhDr. Edita Svocáková, ktorí svoju návštevu potvrdili zápisom do školskej kroniky. Pozrieť si všetky aktivity prišla aj pani riaditeľka Mgr. Anna Rothová so svojimi zástupcami. Poďakovanie patrí všetkým účinkujúcim, ich učiteľom, tetám upratovačkám, ktoré pripravovali džatky a vedeniu školy za podporu počas celej realizácie tohto podujatia.

fotogaléria: