• ELEKTRONICKÝ  TESTOVACÍ  SYSTÉM

• ZŠ J. M. Petzvala je zapojená do národného projektu Zvyšovanie kvality vzdelávania na základných a stredných školách s využitím elektronického testovania (E- test). Projekt je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu prostredníctvom operačného programu Vzdelávanie.

Do projektu je zapojených 1660 základných a stredných škôl. Okrem vytvorenia podmienok na postupné zavedenie elektronického testovania v školách SR, je ďalším výsledkom projektu vznik databázy originálnych 130 testov a 30 tisíc úloh zo všeobecnovzdelávacích predmetov. Obdobie realizácie projektu E-test je marec 2013 až november 2015. Zavedením elektronického testovacieho systému e-Test, Slovensko uvádza do prevádzky vlastný unikátny elektronický testovací systém, čím potvrdzuje ambíciu sledovať trendy vyspelých krajín v oblasti hodnotenia kvality vzdelávania. Školám zapojeným do projektu začína sprístupňovať nový elektronický testovací systém e-Test IBM Slovensko, spoločnosť s r. o. Učitelia a žiaci  zapojených škôl začínajú vstupovať  prostredníctvom   zabezpečeného vstupu do vlastného portálu, v ktorom budú pracovať. Stovky učiteľov z celého Slovenska, ktorí tvoria úlohy na základe moderných metodík špeciálne pre projekt, ich už postupne vkladajú do unikátneho elektronického systému a napĺňajú banku úloh a testov.

Systém e-Test bude ponúkať školám a učiteľom niekoľko druhov testovaní. Popri realizácii národných certifikačných meraní výsledkov vzdelávania (Maturita online a Testovanie 9  online) to budú školské testovania (školy ich môžu využiť napríklad ako vstupné alebo koncoročné preverovania vedomostí) a učiteľské testovania.

Učiteľ si bude môcť zo školskej databázy úloh vybrať už hotový test, alebo si ho upraviť podľa vlastných požiadaviek a vopred si pripraviť testovanie žiakov svojej triedy v termíne, ktorý mu vyhovuje. Systém e-Test hneď po ukončení testovania vyhodnotí odpovede na zatvorené úlohy a žiak sa hneď dozvie svoju percentuálnu úspešnosť. Odpovede žiakov na otvorené úlohy v teste vyhodnotí tím odborníkov NÚCEM - u, čo zaručuje vyššiu objektivitu hodnotenia.

18. decembra 2014 sa dvadsať žiakov 8.ročníka našej školy zúčastnilo intenzívnych záťažových testov elektronického testovacieho systému. Ôsmaci si otestovali svoje vedomosti z oblasti z finančnej gramotnosti. Počas testovania sa vyskytli predpokladané prejavy neštandardného správania systému (dlhé odozvy alebo výpadky spojenia so serverom, čo bolo súčasťou plánovanej záťažovej skúšky), ktoré sa pri menšom zaťažení systému nevyskytujú. Záťažovou skúškou NÚCEM získal pre dodávateľa e-Testu spoločnosť IBM s.r.o. dôležité diagnostické informácie, ktoré využije na zlepšenie systému. Po zapracovaní zlepšení, v koordinácii s dodávateľom, sa uskutočnia v druhej polovici januára ďalšie záťažové skúšky elektronického systému e-Test.

Elektronické testovanie v systéme e-Test si ešte vyskúšajú žiaci 6. ročníka v predmete matematická gramotnosť a žiaci 9. ročníka v anglickom jazyku.

Mgr. Dagmar Popovičová

koordinátorka testovania